Sony Kulaklık

Çoğu zaman çeşitli videolar izlemek ve müzik dinlemek için tercih edilen kulaklık çeşitleri aynı zamanda karşılıklı bir biçimde konuşmayı da sağlamaktadır. Kulaklıkların amacı, çoğu zaman şiddetli sesin dış ortama yansıtılmasını engellemek olarak ifade edilir. Sony kulaklık alternatifleri, kullanıcıların ihtiyacı olan ses kalitesini sağlamak, aynı zamanda sesin dış ortama yansımasını önemli ölçüde engellemek amacıyla tasarlanmıştır. Markanın üretmiş olduğu kulaklık modelleri son derece geniş bir ürün yelpazesinden meydana gelmektedir. Sony markasının üretimini gerçekleştirdiği kulaklık alternatifleri, ses seviyesine, kullanım amacına, modeline ve bağlantı şekillerine göre farklılıklar gösterebilir. Markanın üretimini sağladığı kulaklık modelleri hakkında, ergonomik tasarıma sahip olduğunu rahatça belirtmek mümkündür. Eşsiz ergonomik tasarımı sayesinde, kullanıcılara konfor ortamı sağlanarak kaliteli bir kulaklık deneyimi yaşanmasını destekler. Çeşitli ürün ağı sayesinde, birbirinden farklı istek ve ihtiyaca sahip olan kullanıcılar Sony markasının çatısı altında bulunarak kendilerine en uygun kulaklık modelini rahatlıkla tercih eder.

Son derece tanınan bir kulaklık markası olarak tanımlanması mümkün olan Sony, bu durumun sebebini üretmiş olduğu kulaklıkların kalitesine bağlar. Sony bluetooth kulaklık gibi çeşitlerin olduğu modelleri bünyesinde barındırmayı başaran marka, kullanıcı konforunu ön planda tutarak kullanıcı memnuniyetini destekler. Oldukça hafif olan markanın kulaklık seçenekleri, bu sebeple son derece kolay taşınır. Markanın ürünlerini, arzu ettiğiniz takdirde çantanızda küçük bir yerde taşıyabilirsiniz. Hatta elinizde ya da cebinizde taşıyabileceğiniz kadar ergonomik özelliğe sahip olan bu kulaklık modelleri, kaliteden ödün vermeyen yapısıyla bilinir. Üretimde kullanılan malzemenin kalitesi sebebiyle ürünler hakkında oldukça uzun ömürlü demek mümkündür. Marka, kullanıcılar tarafından severek kullanılan cihazları birbirinden farklı renk seçenekleri eşliğinde üretir. Siz de markanın üretmiş olduğu birbirinden kaliteli kulaklık modellerini gün içinde kullanarak kaliteli bir kulaklık deneyimi kazanabilirsiniz.

Son Derece Ergonomik Olan Sony Kulaklık Modelleri

Marka, kullanıcıların rahat edebilmesi adına üretmiş olduğu kulaklık modellerinin ergonomik olmasına özen gösterir. Bu durumun en önemli sebebi, kullanıcıların Sony kulak üstü kulaklık modellerini, küçük bir çanta içine koyarak bile rahatlıkla taşıyabilmesi olarak ifade edilir. Kullanıcıların kaliteli bir kulaklıkla müzik dinleme keyfi yaşamasına fırsat veren Sony kulak içi kulaklık uzun ömürlü olması sebebiyle geniş kitleler tarafından sıklıkla tercih edilir. Marka ürünlerinde güçlü bir ses teknolojisi kullandığı için son derece geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması ile bilinir. Eşsiz teknoloji ve kaliteli malzemeleri aynı ürün özelinde toplamayı başaran Sony, üretmiş olduğu birbirinden kaliteli kulaklıkları ile beğeni toplar. Markanın üretmiş olduğu birbirinden eşsiz cihazlar, çeşitli modeller ve birbirinden farklı çeşitli renklerden meydana gelmektedir. Ürün çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran marka, çoğu zaman siyah ve beyaz renklerde kulaklıklar üretir. Bu renklerde kulaklıkların üretilmesinin asıl sebebi, kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarının bu yönde olmasından dolayıdır. Daha canlı renkli kulaklık isteyen kullanıcılarının isteklerini de karşılayan Sony, kırmızı, mavi, yeşil, sarı ve pembe gibi birbirinden göz alıcı renge sahip kulaklık modelleriyle dikkat çeker. Marka, üretmiş olduğu kulaklık modellerini herhangi bir cinsiyet özelinde değerlendirmediğinden ürünlerin çoğu unisex olarak değerlendirilir. Hem kadın hem de erkek kullanıcıların rahatlıkla tercih ettiği markanın cihazları, eşsiz kalitesine ek olarak uygun fiyatıyla da tercih edilebilecek kulaklık modelleri arasında yer alır.

Markanın üretimini gerçekleştirdiği üstün kalite kulaklık seçeneklerini her yaştan kullanıcı rahatlıkla kullanabilir. Bu yaş aralığında çocukların da yer alması sebebiyle, marka ekstra özen göstererek çocukların sağlığını önemser. Kulak sağlığının büyük ölçüde önemsendiği markanın ürünleri arasında yer alan Sony pembe kulaklık özellikle kız çocuklarının en favori teknolojik cihazlarından biri olarak ifade edilir. Kız çocuklarının vazgeçilmez kulaklık rengi olarak ifade edilmesi mümkün olan pembe rengi, birbirinden kaliteli kulaklıkların çocukların da tercih edebilmesini destekler. Fazlasıyla beğeni toplayan ürünlerden biri olan markanın pembe kulaklığı, aynı zamanda her yaştan kullanıcının da tercih edeceği modellerden meydana gelmektedir. Elektronik cihazlarda, sağlığın da ön plana çıkarılması kullanıcıların faydasına olduğu için oldukça önemlidir. Bu sayede, kullanıcıların sağlığı ve Sony kalitesinin bir araya gelmesi mümkün hale gelir. Markanın üretmiş olduğu ürünler arasında yer alan kulak içi kulaklık modelleri, birbirinden kaliteli özelliklere sahiptir. Bu sebeple, markanın kulak içi kulaklıkları ile ilgili kaliteli bir bas özelliğine sahip olduğunu söylemek son derece mümkün olur. Ayrıca markanın cihazlarının çeşitliliği sayesinde kendinize en uygun Sony kulaklığını bulabilir, kaliteli kulaklık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kaliteli Alternatiflerden Meydana Gelen Sony Kulaklık Çeşitleri

Teknolojik cihazlar ile uyumlu olan markanın ürettiği kulaklık alternatifleri, kullanıcıların arzu ettiği her an bu cihazlar eşliğinde kulaklıkları kullanmasını destekler. Bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlara kolayca entegre olabilen Sony kablosuz kulaklık kullanıcılarına yüksek oranda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Hafif yapısı sayesinde, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen Sony kulaklık, kablosuz olması nedeniyle de kolay kullanım özelliğine sahiptir. En çok tercih edilen markanın cihazlarından biri olmayı başaran bu kablosuz kulaklıklar, birbirinden farklı ve canlı renk seçeneklerine sahiptir. Siyahtan vazgeçemeyen kullanıcılar için siyah renk seçeneğinin de bulunduğu kulaklık modelleri, dönebilen ya da katlanabilen çeşitleri sayesinde ürün ve kullanıcı ağını genişletir. Sony kulaklık kablolu çeşitleri ise dayanıklı bir kablo aracılığı ile meydana gelir. Dayanıklı kablo özelliğinin kullanıcılara sunulması, cihazların herhangi bir takılmaya ya da temasa karşı dayanıklı olmasının sağlanması anlamına gelmektedir. Eşsiz bir tasarım olarak tanımlanması mümkün olan kulaklık modelleri, kolay taşınma özelliğinden meydana gelmektedir. Video izlerken ya da şarkı dinlerken tercih edebileceğiniz bu kulaklıklar özellikle yolculuk esnasında hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kablosuz ya da kablolu seçenekleri ile bilinen Sony kulaklıkları, yolculuklarınızda ve günlük yaşantınızda kaliteli müzik dinleme keyfinizi yaşamanıza destek olur. Kaliteli ses gücü sayesinde, markanın üretmiş olduğu kulaklık çeşitleriyle yapacağınız aramalar, görüntülü konuşmalar kaliteli bir hale dönüşür.

Marka üretmiş olduğu Sony ekstra bass kulaklık modellerinde, üstün konfor özelliğini ön plana çıkarmayı amaçlar. Bu sayede kullanıcılarının sık sık tercih ettiği Sony kulaklık modelleri arasında yer alan ürün alternatifi, müzik zevkinizi sürdürmenizi sağlayacaktır. Her yıl onlarca farklı modelinin piyasaya sürüldüğü markanın üretimini sağladığı kulaklık modelleri, rahat taşınabilmesi sebebiyle kullanıcılar tarafından beğenilir. Gelişen teknolojinin en büyük getirilerinden biri olarak ifade edilen markanın kulaklık seçenekleri, Bluetooth özelliğine sahiptir. Cihazlarda yer alan Bluetooth özelliği sayesinde, dış mekanlarda bulunan gürültülere karşı koruma gerçekleşir. Özellikle rüzgar sesine karşı bir hassasiyet oluşmasının önüne geçen Sony, birinci sınıf ses kalitesine sahiptir. Sahip olunan bu üstün kalite, kullanıcıların gündelik hayatta markanın ürünlerini sıklıkla tercih edeceği anlamına gelir. Bluetooth özelliğine sahip olan Sony kulaklıkları da kullanıcıların sık sık tercih ettiği ürünler arasında yer alır. Farklı renk ve model seçeneklerine sahip olan Sony cihazları, her geçen sezon yeni ürünleri kullanıcıları ile buluşturarak kullanıcı ağını genişletmektedir. Yüzlerce farklı seçeneği olan markanın kulaklık modelleri, aynı zamanda üstün kalite ve eşsiz teknik özellikleri sayesinde adından söz ettirmeyi önemli ölçüde başarır.

Zengin Ürün Ağı ile Bilinen Sony Kulaklıkları

Sony, çok geniş kapsamda ürettiği kulaklık modellerini her yeni sezonda birbirinden farklı zevke sahip olan kullanıcıları ile buluşturur. Bu noktada amaç, birbirinden farklı zevklere sahip olan kullanıcıların ortak bir paydada buluşmasını desteklemektir. Farklı kulaklık zevki olan kullanıcılar Sony markası özelinde farklı modelleri tercih ederek, kaliteli malzemelerden üretilen ürünlerin keyfini sürebilir. Sony mikrofonlu kulaklık modelleri, oyun oynarken, konferans görüşmesi gerçekleştirirken ve telefonla konuşurken kullanıcılara büyük ölçüde yardımcı olur. Geniş bir kullanım alanına sahip olan marka özelinde üretilen bu mikrofonlu kulaklık çeşitleri, aynı zamanda müzik dinlemenize de yardımcı olur. Net sesler sayesinde kaliteli müzik dinlemenin ve video izlemenin mümkün olduğu markanın ürünleri, dayanıklı yapısı sayesinde de kullanıcılar tarafından oldukça beğenilir. Dayanıklı bir yapısının olması, markanın üretmiş olduğu kulaklık modellerinin uzun ömürlü olduğu anlamına gelir. Bu sebeple Sony kulaklık fiyatları ve sunmuş olduğu üstün kaliteli performans sayesinde fiyat performans açısında oldukça başarılıdır. Bass özelliği olan Sony marka kulaklıklar, yüksek oranda hissedilen ses seviyesi sayesinde sıklıkla tercih edilir. Markanın üretmiş olduğu kulaklık çeşitlerinde yer alan bu özellik sayesinde, yüksek ve şiddetli ses seviyesinde müzik dinlemekten hoşlanan kullanıcılar memnun olacaktır.

Daha da yüksek sesle müzik dinlemeyi, oyun oynamayı ve çeşitli videolar izleyip telefon görüşmesi yapmayı arzu eden kulaklık kullanıcıları olabilir. Bu durumda marka, Sony bass kulaklık seçeneklerini piyasaya sürerek kullanıcı memnuniyetinin yükselmesini sağlar. Markanın üretmiş olduğu çeşitli kulaklık modelleri, hafif yapıda olduğundan dolayı kullanıcılarına kolay taşınabilirlik hizmeti sunmaktadır. Hafif yapı eşliğinde tasarlanan markanın kulaklık alternatifleri, son dönemin en gözde trendlerine uygun olacak biçimde renklerden meydana gelir. Her kullanıcı zevkine uygun ürünleri bünyesinde barındıran marka, geniş bir renk ve model alternatifinden meydana gelmektedir. Güçlü ve dengeli ses sistemi özelliğine sahip olan markanın kulaklık modelleri, her iki tarafa da eşit oranda kaliteli sesin ulaşmasını destekler. Bass ve ekstra bass özelliğine sahip olan markanın kulaklıkları, özellikle metal ve rock müzik dinlemekten hoşlanan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Sese derinlik katmayı amaçlayan derinlik efektlerini de kullanıcılar, rahatlıkla bu kulaklık alternatiflerinde bulabilir. Herhangi bir deforme meydana gelmeden uzun süre boyunca kullanabileceğiniz markanın kulaklık modelleri, kaliteli malzemeler eşliğinde üretilir. Kulaklık alanında son derece yenilikçi bir yapıya sahip olan Sony, üretmiş olduğu cihazlara da bu durumu yansıtır.

Kablolu ve Kablosuz Alternatiflere Sahip Olan Sony Kulaklık Çeşitleri

Kullanıcıların en sık tercih ettiği kulaklık markaları arasında yer alan Sony, günlük hayatta rahatlıkla tercih edilmesi mümkün olan cihazları bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede kullanıcılar, satın aldıkları kulaklık modellerinin telefonlarına uyumlu olup olmayacağı hakkında endişelenmezler. Y tipi kablo yapısına sahip olan Sony markasının üretmiş olduğu telefon kulaklıkları, sesin en doğru şekilde kulağa iletilmesine yardımcı olur. Y tipi kablo tercih etmek yerine Sony boyun askılı kulaklık tercih etmek isteyen kullanıcılar söz konusudur. Bu modeller de özellikle sporda ya da dışarıda bulunduğunuz her an, kaliteli kulaklık deneyimini sürdürebilmeniz için marka tarafından özel olarak üretilmiştir. Markanın ürettiği bu kulaklıklar ile kaliteli bir telefon görüşmesi deneyimi yaşayabilir, online toplantılarda kaliteli ses akışı sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların rahat bir biçimde görüşme yapabilmesine olanak tanıyan Sony kulaklık seçenekleri, kusursuz bir şekilde karşı tarafa iletilir. Ses akışının kaliteli yapılmasının mümkün olduğu kulaklık modelleri, kullanıcının ses problemi yaşamasının önüne geçmeyi başarır. Telefon ve video konferans görüşmelerinde karşı tarafa boğuk bir şekilde sesin iletilmemesi, kullanıcıların bir kulaklıkta en çok dikkat ettiği özelliklerden biri olarak ifade edilir.

Her türlü elektronik cihaza uyum göstermesiyle bilinen Sony kulaklıkları arasında Sony gaming kulaklık da yer almaktadır. Kablolu ya da kablosuz bir biçimde üretilip kullanıcıların hizmetine sunulan bu kulaklık çeşitleri, ses kalitesini oldukça iyi geçirmesiyle tanınır. Aynı zamanda oyun oynayan kişilerin bir yandan da birbirleri ile iletişim haline geçebilmesi için, mikrofon özelliği de bulunur. Yumuşak yastıklı kulak içleri olan kulaklıklar, uzun süre kulaklık takan kişilerin konforunu sürdürebilmek adına özel olarak üretilir. Günlük hayatta da rahatlıkla tercih etmenin mümkün olduğu markanın ürettiği kulaklık modelleri, oyun oynarken, spor yaparken, çalışırken kullanıcıların yardımına koşar. Günlük hayatta, sürekli telefon görüşmeleri yapan biriyseniz mutlaka bir kulaklığa ihtiyacınız vardır. Tercih edeceğiniz bu kulaklığın sesi iyi bir biçimde geçirmesi, kaliteli ses akışının sağlanabilmesi için son derece önemlidir. Dışarıdan gelen gürültüyü en aza indirgen markanın üretmiş olduğu kulaklık çeşitleri, dışarıda da telefon görüşmelerini kaliteli bir şekilde yapmanızı destekler. Ayrıca sürekli kulaklıkla şarkı dinlemek isteyen kullanıcılar da bulunmaktadır. Bu sebeple kaliteli ses akışının sağlandığı kulaklıklar, şarkı dinlemek için de son derece gereklidir. Kablolu kulaklık seçeneklerinde yer alan tuş sayesinde, video ya da şarkı duraklatma, diğer şarkıya geçiş özelliği oldukça fonksiyoneldir.

Kullanıcıların Beğenisini Kazanan Sony Kulaklık Modelleri

Markanın üretmiş olduğu kulaklık seçenekleri, her zevkten kullanıcılara uygun ürünler olarak bilinir. Farklı kullanım alanlarında da tercih edilmesi mümkün olan Sony su geçirmez kulaklık dayanıklı olması sebebiyle, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Yüksek çözünürlüklü ses uyumu eşliğinde tasarlanan bu kulaklıklar, dayanıklılık açısından oldukça başarılıdır. Yağmur ve kar gibi iklim olaylarında kulaklıklarınıza su damlacıkları temas edebilir. Gün içinde kaza sonucu kulaklığınıza su temas edebilir. Böyle durumlarda markanın üretmiş olduğu su geçirmez kulaklık seçenekleri, performansından ödün vermeden dayanıklılığını ve kaliteli ses akışını destekler. Ses kontrolü sayesinde, kullanıcılar izledikleri videolarda bulunan sesleri ön plana alabilir. Birbirinden farklı renkler eşliğinde meydana gelen Sony gürültü önleyici kulaklık özellikle dışarıda ya da açık alanda telefon görüşmesi yapan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Dışarıda video izlerken ya da şarkı dinlerken etrafta bulunan seslerden rahatsız olmanız son derece mümkündür. Bu tarz durumların önüne rahatlıkla geçilebilmesi için Sony, benzersiz nitelikte gürültü önleyici kulaklık çeşitlerini piyasaya sürmüştür.

Suya dayanıklı kulaklık modellerini kullanıcıları ile buluşturan Sony, üretmiş olduğu Sony su altı kulaklık sayesinde su geçirmezliği bir üst seviyeye çıkararak kullanıcı memnuniyetini de arttırmıştır. Markanın bu ürünü eşliğinde su altında kulaklık keyfini çıkarabilir, eşsiz bir deneyim yaşama ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Film izlerken, müzik dinlerken çeşitli videolara da göz atarken kaliteli bir ses deneyimi yaşamak, her kullanıcının isteğidir. Bu sebeple markanın kulaklık modelleri, günün her anında rahatça kullanılmaya uygunluk gösterir. Çeşitli tablet ve bilgisayar modellerine de çok kolay bir şekilde adapte olmayı başaran markanın kulaklık modelleri, ihtiyaca yönelik tasarımları sayesinde çok sevilir. Hepsiburada ayrıcalığı ile sizler de Sony kulaklık modellerine göz atabilir, istek ve ihtiyaçlarınıza göre kendinize en uygun olan modeli satın alabilirsiniz. 

Sony Kulaklık Ses Düzeyi Ne Kadardır?

Sony, farklı ses düzeylerine sahip çeşitli modeller halinde kulaklıklar üretmektedir. Bunlar arasından ihtiyaca göre rahatlıkla seçim yapılabilmektedir. 

Sony Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sony kalitesindeki bu kulaklıklar alınırken öncelikle kulak şekli göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanıcının rahat edeceği seçeneği tercih etmesi önerilir. Sonrasında ses kaliteli ve mikrofon gibi nitelikler de göz önünde bulundurulabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sony Kulaklık Fiyatları ve Markaları

10 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Kulaklık
Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak İçi Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulak Üstü Kulaklık
Kulaklık Aksesuarları
Kulaklık Aksesuarları
Logitech
JBL
SteelSeries
Razer
HyperX
Sony
Corsair
Sennheiser
Rampage
Philips
MSI
Xiaomi
Samsung
essida
Mumall
2Guoyang
Aqqog
Schulzz
Mg Store
Jingyi
Beyaz
Siyah
Çok Renkli
Gri
Pembe
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Bağlantı
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar