SSD İngilizce Solid State Drive yani katı hal sürücünün kısaltmasıdır. Bilgisayarlarda veri depolamak adına geliştirilmiş bir teknolojidir. Hâlen kullanımı devam eden sabit disklerin yerini almaya başlayan ve güncel birçok bilgisayarda da kendisine yer bulan bir aygıttır. Sabit disklerden farklı olarak veri depolama teknolojisi bir disk üzerinde yazmak şeklinde olmaz. SSD içerisinde sabit diskteki gibi hareket eden parçalar bulunmaz. Bir benzetme yapmak gerekirse eğer telefonlar için kullanılan hafıza kartlarının bilgisayarlar için geliştirilmiş hâli olarak düşünebilirsiniz. Sabit diskten kendisini ayıran tek özelliği veri depolama şekli değildir. Okuma / Yazma hızı olarak belirtilen değerleri sabit disklerden çok daha yüksek oranlarda gerçekleştirebiliyor olması da vardır. 120 GB SSD harddisk çeşitleri Saniyede 500 mb boyutlarında okuma ve yazma hızlarına erişebilmeleri sayesinde, içerisinde bulunan verilere ulaşım hızı oldukça yüksektir. Bu da beraberinde verilere hızlı ulaşmak açısından yüksek performans ve kullanım kolaylığını getirir.

SSD Kullanımının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Bilgisayarlar üzerinde bir klasör açmaktan programların açılmasına değin yapacağınız birçok işlemde depolama alanındaki verilerin okunması veya yazılması gerekir. Bu okuma yazma işlemlerinin yüksek hızda gerçekleştirilmesi zamandan büyük bir tasarruf etmenizi sağlar. İşletim sistemi de depolama alanı üzerine kurulduğu için bilgisayarınızın açılıp kapanma süreleri de bu işlemlerden etkilenir. SSD'ler sahip oldukları yüksek okuma ve yazma hızları sayesinde bilgisayarınız içinde bulunan tüm verilere hızlı erişim imkânına ulaşmanıza olanak tanır. SSD içeren bir bilgisayar yüksek hızda açılış kapanış sürelerine sahiptir. Bilgisayarınız açıldıktan sonra yaşanan arka plan programlarının da açılması durumunda doğan ilk takılmalar ve donmalar 120 GB SSD harddisk kullanımında çok daha azdır. Bir işletim sisteminin en fazla 20 GB civarlarında yer kapladığı düşünüldüğünde 120 GB boyutundaki bir SSD yüksek hızlarda açılış ve kapanış sürelerini rahatlıkla vadeder. Bilgisayarınız yüksek bir hızda açıldığı gibi, arka planda açılması gereken programlar için işlenecek verilere hızlı erişim sağlandığı için bilgisayarınızın tam olarak kullanıma hazır hâle gelmesi oldukça kısa sürer. Ayrıca SSD, hareketli parçalar içermeyen katı hâlde bir teknoloji içerdiği için darbelere karşı dayanıklılık gösterir. Bu özelliği sayesinde özellikle diz üstü bilgisayarlarda yaşanan darbeden kaynaklı depolama alanındaki verileri kaybetme problemi riskiniz çok daha azdır. Birçok 120 GB SSD harddisk üreticisi firmalar bu gibi durumlar için ürünlerini birçok titreşim ve darbe testine tâbi tutar.

Size Uygun SSD Seçimini Nasıl Yaparsınız?

Masaüstü veya diz üstü bilgisayarlarınızın hangi depolama teknolojisine uygun olduğunu öğrenmelisiniz. Bilgisayarınız Sata 2 veya Sata 3 depolama teknolojisine sahip olabileceği gibi, NVMe gibi daha güncel teknolojileri de destekliyor olabilir. Bilgisayarınız örneğin Sata 3 teknolojisini destekliyorsa, satın alacağınız 120 GB SSD harddisk çeşidinin bu alt yapıda hangi okuma yazma hızlarına ulaşacağını ürün açıklamalarından öğrenebilirsiniz. Sata 3 için kullanılan SSD'ler Sata 2 teknolojisine de uyum sağlarlar ancak okuma yazma hızlarından alacağınız performans daha düşük olur. İkinci bir nokta ise ihtiyaç duyduğunuz depolama alanını belirleyerek buna uygun bir seçim yapmanızdır. 3,84 tb (3840 gb) depolama alanına kadar ulaşabilen SSD seçenekleri ile ihtiyaç duyacağınız her büyüklükte ürün hepsiburada.com ile sizlere sunulur.

SSD Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • SSD bir depolama teknolojisidir ve sahip olduğu yüksek okuma / yazma hızları verilerinizi okuyup yazmak konusunda bir performans sağlar. Programların açılış kapanış hızlarını oldukça yükseltir ancak bu uygulamaların yüksek performansta çalışmasını belirli bir oranda destekler. İşlemci, ekran kartı ve ram bu noktada asıl belirleyicilerdir.
 • Sabit disklere göre oldukça yeni bir teknoloji olması bakımından yenilikler ve daha ileri seviyede ürünlerin piyasaya sürülmesi güncelliğini korur.
 • Darbelere karşı dayanıklılığı sayesinde verilerinizi saklamak için güvenli bir teknoloji barındırır.
 • İçerisinde hareketli aksamlar içermediği için çalışırken ses çıkarmaz.
 • Özellikle laptoplarda yaşanan pil problemleri için düşük güç tüketimiyle kullanıcı dostudur.
 • 120 GB SSD harddisk çeşitleri özellikle taşınabilir bilgisayarlar için çoğu zaman yeterli bir saklama alanını karşılar.

SSD kullanıcılara sunduğu yüksek hızda performans ile güncel ve kullanıcı dostu bir teknolojidir. Yüksek hızın ve güvenli depolamanın ayrıcalığını yaşamak için siz de hemen bir SSD'ye sahip olun! 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

120 GB SSD Harddisk Fiyatları

61 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Kingston SSD Solid State Drive
  2. Sandisk SSD Solid State Drive
  3. Team SSD Solid State Drive
  4. Longline SSD Solid State Drive
  5. Netac SSD Solid State Drive
  6. WD SSD Solid State Drive
  7. Adata SSD Solid State Drive
  8. Apacer SSD Solid State Drive
  9. Biostar SSD Solid State Drive
  10. Ezcool SSD Solid State Drive
  11. HP SSD Solid State Drive
  12. Kingspec SSD Solid State Drive
  13. Mushkin SSD Solid State Drive
  14. Afox SSD Solid State Drive
  15. Alpin SSD Solid State Drive
  16. Arktek SSD Solid State Drive
  17. Asboard SSD Solid State Drive
  18. Corsair SSD Solid State Drive
  19. Crucial SSD Solid State Drive
  20. Dualtech SSD Solid State Drive
  21. Eaget SSD Solid State Drive
  22. Everest SSD Solid State Drive
  23. Gigabyte SSD Solid State Drive
  24. Goodram SSD Solid State Drive
  25. Hi-Level SSD Solid State Drive
  26. Hikvision SSD Solid State Drive
  27. Intenso SSD Solid State Drive
  28. James Donkey SSD Solid State Drive
  29. KingFast SSD Solid State Drive
  30. Lexar SSD Solid State Drive
  31. Neo Forza SSD Solid State Drive
  32. Patriot SSD Solid State Drive
  33. Pioneer SSD Solid State Drive
  34. Silicon Power SSD Solid State Drive
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Kapasite A-Z
  1. 120 GB
  2. 1 TB
  3. 500 GB
  4. 240 GB
  5. 8 TB
  6. 4 TB
  7. 2 TB
  8. 960 GB
  9. 600 GB
  10. 512 GB
  11. 480 GB
  12. 256 GB
  13. 250 GB
  14. 128 GB
  15. 64 GB
  16. 60 GB
  17. 32 GB
  18. 16 GB
  19. 8 GB
  20. 1920 GB
 7. Okuma Hızı
 8. Yazma Hızı
 9. Bağlantı Tipi
 10. Satıcı A-Z
 • Kapasite 120 GB
DSACategoryId/2147483646/3013121/114814/114814
Başa dön