Günümüzde kişilerin en çok dert yandığındı sıkıntıların başında gelen stres, yönetildiği takdirde kişinin hayatında olumlu bir etkiye dönüşebilir. İş, aile, okul, sosyal çevre kısacası kişinin bulunduğu tüm ortamlarda maruz kaldığı stresten kurtulması, stresini kontrol altına alabilmesi mümkündür. Kişisel anlamda bir gelişimi ifade eden stres yönetimi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Stresle başa çıkma ve stres yönetimi üzerine uzmanların yazdığı kitapları okumak bu konuda atılabilecek adamların başında gelir.

Stres Yönetimi Nedir?

Stres yönetimi en kısa tanımıyla, kişinin olaylar karşısında yaşadığı stresi kontrol altına alması ve bu stresi oluşturan durumdan minimum seviyede etkilenmesidir. Sizi strese sokan tüm durumlar karşında duygularınızı, düşüncelerinizi ve bütün bunların sonucunda doğan davranışlarınızı kontrol altında tutabilmeniz stres yönetimini hayatınıza adapte ettiğiniz anlamına gelir. Daha verimli bir hayat sürdürmek için oldukça önemli olan stres yönetimi, kişisel gelişim söz konusu olduğunda en önemli konuların başında gelir. Günümüzde fazlasıyla dile getirilen stres sorunu üzerine pek çok uzman stresle başa çıkmanın yöntemlerine kitaplarında yer verir. 

Stres Yönetimi Neleri Kapsar?

Sosyal birer varlık olan insanlar bulundukları pek çok ortamda çeşitli nedenlerden dolayı strese girer. Kişinin karşılaştığı bir tavır, durum ve hareket karşısında olumsuz etkilenerek vücudunun stres hormonu salgılaması sonucunda kişi stres haliyle baş başa kalır. Stres yönetimi, bu ruh hali içerisinde oluşan tüm duygu ve davranış durumlarını kapsar. Bu duygu ve davranış durumları bedensel, duygusal ve zihinsel olarak üç ana kategoride sınıflandırılır. Stres yönetimi kitaplarının geneli de bu üç ana kategori üzerinde kişiye stresle başa çıkmanın yöntemlerini anlatır. 

Stres Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

Stresle başa çıkmak kişinin daha kaliteli ve verimli bir hayat geçirmesini sağlar. İş, okul, aile ortamında maruz kalınan stres durumunun yönetilmesi başarıyı ve daha verimli ilişkileri de beraberinde getirir. Stres, kontrol altına alınmadığı durumlarda da pek çok hastalığa sebebiyet verir.Dolayısıyla sağlıklı bir hayat sürmek için stresle başa çıkmanın yollarının öğrenilmesi gerekir. Kontrol altına alınmayan stres zaman içerisinde kişide konsantrasyon bozukluğuna, asosyalliğe ve sinirlilik haline neden olur. Hayat kalitesini olumsuz etkileyen tüm bu etkilerden kurtulmanın çaresi ise stresle başa çıkmanın yollarının öğrenilmesidir. 

Stres Yönetimi Kitaplarında Yer Alan Konular Nelerdir?

Stresin kaynağı herkes de aynı değildir. Bazıları için stresin konusu okul ve sınavlarla ilgili olabilirken bazıları için stresin kaynağı zamanın verimli yönetilmemesidir. Psikologlar ve kişisel gelişim uzmanları kişilerde stresi meydana getiren pek çok farklı konuda yaptıkları araştırmalar neticesinde her bir konu üzerine farklı stres yönetimi metotlarını okuyucularına sunarlar. Stres yönetimi alanında yer alan konular içinde; zaman yönetimi, iş yaşamında stres, sınav stresi, iletişim, aile ve ebeveyn gibi alanlar yer alır. Oldukça geniş kapsamda ele alınan bu konular kişilerin daha verimli ilişkiler kurabilmesi, iş hayatında verimini artırabilmesi için uzmanlar tarafından kitaplarda işlenir. 

Stres Yönetimi Üzerine Okumanın Kişiye Faydası Nedir?

Stres yönetimi üzerine okumak hayatınızda karşınıza çıkan olumsuzluklara karşı daha doğru tavırlar almanıza yardımcı olur. Stres esnasında meydana gelen kontrolsüz duygu durumlarıyla başa çıkmak, stresi oluşturan etkenleri doğru tespit etmek ve bedensel, zihinsel olumsuzluklardan arınmak stres yönetimi kitapları okumanın faydaları arasında yer alır. Stres yönetimi sayesinde hayatın kontrolünü ele alan kişiler daha mutlu, huzurlu, sağlıklı ve verimli bir yaşam sürmenin konforunu elde etmiş olurlar. 

Stres yönetimi hakkında okumak, bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için hepsiburada.com'da bir araya gelen ilgili kitaplardan yararlanabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Stres Yönetimi Kitapları

27 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Galata Yayıncılık Stres Yönetimi Kitapları
  2. Nobel Akademik Yayıncılık Stres Yönetimi Kitapları
  3. Okyanus Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  4. Seçkin Yayıncılık Stres Yönetimi Kitapları
  5. Apamer Psikoloji Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  6. Bilge Kültür Sanat Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  7. Boyut Yayın Grubu Stres Yönetimi Kitapları
  8. Desen Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  9. Doruk Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  10. Doğan Kitap Stres Yönetimi Kitapları
  11. Efil Yayınevi Stres Yönetimi Kitapları
  12. Kariyer Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  13. Kuraldışı Yayınevi Stres Yönetimi Kitapları
  14. Nar Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  15. Olympia Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  16. Pagoda Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  17. Papatya Yayıncılık Stres Yönetimi Kitapları
  18. Pegasus Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
  19. Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar Stres Yönetimi Kitapları
  20. Timaş Yayınları Stres Yönetimi Kitapları
 4. Yazar A-Z
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/1503104
Başa dön