Tasarım Yazılımları

Klasik tanımı ile tasarım, bir nesne ya da bir sistemin nasıl yapılacağının planlanmasıdır. Günümüzde, tasarım aşamasına yazılımların dâhil olması zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlamıştır. Öğrenilmesi ve kullanımı kolay olan tasarım yazılımları, farklı kullanıcılar tarafından pek çok alanda tercih edilmektedir.

Tasarım Yazılımı Fiyatları

Tasarım yazılımlarının fiyatlandırması ve seçimi; kullanıcıya görsel editör desteği sağlaması, çoklu kullanıcı ve bulut desteği, güncel teknolojileri desteklemesi ve işletim sistemi uyumluluğu gibi unsurlara göre farklılık gösterir.

Görsel editör, kullanıcıya tasarım sürecindeki ürünün basıldığında ya da sunucuya yüklendiğinde nasıl görüneceği hakkında bilgi veren bir arayüzdür. Yazılımın görsel editöre sahip olması kullanıcıya ürün tasarımının ilerleyişini görmek için devamlı olarak baskı alma ya da bir web tasarımı ise yükleme yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Tasarım yazılımının çoklu kullanıcı ve bulut desteğine sahip olması zamandan, paradan ve iş gücünden en etkin şekilde yararlanılmasını sağlar. Bir projenin tasarımı için çalışan bir ekip iş bölümü yaparak projenin belirli kısımları için senkronize şekilde çalışabilir. Bulut desteğinin en önemli faydası kullanıcının sabit bir yerde çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Böylece kullanıcılar farklı konumlardaki tasarım sürecine dâhil olabilirler. Ayrıca bulut desteği olan ürünler daha az donanım ile daha fazla iş üretimine izin verir.

Tasarım yazılımlarının fiyatlarının belirlenmesindeki bir diğer etken yazılımın güncelliğidir. En son HTML sürümü desteğine sahip bir web tasarım yazılımı daha esnek ve kullanışlı tasarımlara izin verebilir. CAD yazılımının geliştirilmiş dosya formatına sahip olması, daha küçük dosya boyutlu ve arttırılmış görsel özellikler gibi etmenler ayrıntılara daha fazla odaklanma sağlar. Güncel yazılımlar üreticinin sağladığı yama desteği ile daha işlevsel şekilde kullanılabilir.

Bazı durumlarda tasarım için belirli donanımlar kullanılır. Tasarım yazılımının donanımın çalıştırdığı işletim sistemi ile uyumlu versiyona sahip olması gerekir. Bu duruma uymayan programların daha kısıtlı kullanıma sahip oldukları unutulmamalıdır.

Tasarım Yazılımları Nelerdir?

Grafik tasarım yazılımları, yazılım geliştirme ortamları, bilgisayar destekli tasarım programları üreticiler tarafından kullanıcılara sunulan ve amatör ev kullanıcısından endüstriyel tasarımcılara kadar geniş bir kitleye hitap eden ürünlerdir.

Grafik tasarım yazılımları profesyonel ve amatör kullanıcılar için tasarlanmış, kullanım alanları geniş ve kullanımı kolay ürünlerdir. Bu yazılımlar matbaacılık, reklamcılık, bilgisayar oyunları tasarımı, dijital medya, web tasarım, basılı medya, sinema ve televizyon gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan ürünler ile görüntü işlemek ve düzenlemek, vektör grafikleri ve illüstrasyonlar yaratmak, basılı ve dijital yayıncılık için sayfa tasarımı yapmak gibi işlemler gerçekleştirebilir. Grafik tasarım yazılımları; görsel efektler, hareketli grafikler oluşturmak, web ve mobil site tasarımları için tercih edilebilir mümkündür.

Yazılım geliştirme ortamları bireysel ve kurumsal kullanıcıların ihtiyaçları için yazılım tasarlanmasına olanak veren platformlardır. Kısaca IDE olarak adlandırılan bu ürünler bir ya da birden fazla yazılım dili desteği içerir. Yazılım geliştirme ortamları temelde; kaynak kod editörü, tasarımcı ve hata ayıklayıcı araçlarından oluşmaktadır.

Bilgisayar destekli tasarım yazılımları, bir ürünün tasarımı ve tasarım aşamalarının belgelendirilmesi için kullanılan endüstriyel yazılımlardır. Kısaca CAD olarak adlandırılan bu yazılımlar vektör tabanlıdır ve bir ürününü üretimi için kullanılacak malzemeleri, gerekli süreçleri, oluşabilecek hata paylarını içeren karmaşık şemaların tasarımlarını kolaylaştırır. Bu ürünler aracılığı ile kullanıcılar iki boyutlu ve üç boyutlu tasarımlar oluşturabilirler.

CAD yazılımları tasarım aşaması için yüksek grafik ayarlarını destekleyen monitöre, fareye ve ışıklı kaleme; baskı aşaması için yazıcıya ya da çiziciye ihtiyaç duyar. Yazılımlar teknik ressamların, mimarların, mühendislerin kullanımı için tasarlanmıştır. CAD kullanan teknik personel ekranda yakınlaştırıp uzaklaştırarak bir tasarımın her açısını görebilir. Buna ek olarak tasarımın herhangi bir yerinde değer değiştirildiğinde, yazılım bu değeri göz önüne alarak hesaplamaları tekrar yapar ve diğer değerleri değiştirir.

Özel amaçlı tasarım yazılım ürünleri; logo, web tasarım, moda, ev tasarımı, bahçe tasarımı gibi belirli konularda kullanıcılara çözümler sunan grafik ve CAD destekli yazılımlardır. Bu yazılımların en önemli özellikleri sınırlı tasarım bilgisine sahip kullanıcılara sundukları şablon desteğidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tasarım Yazılımları

1 ürün listeleniyor
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?