Tekstil Ürünleri

Tekstil Ürünleri 

Tekstil ürünleri hayatın her alanında gerek duyulan ve çeşitli kumaşlardan elde edilen ürünlerdir. Evlerde kullanıldığı kadar araçlarda da kullanımına yer verilen ürünlerdir. Özellikle de otomobillerde kullanılan oto döşeme ürünleri otomobillerin daha uzun ömürlü kullanımına olanak sağlar. Taşıt tekstili olarak da bilinen bu malzemeler arasında döşeme halıları ve kapitone halı modelleri ile oto ürün çantaları ve koltuk boyun yastıkları dikkat çeker. Otomobillerde hem konforu daha verimli şekilde sağlamak hem de kaplama yapılacak olan kısımların ömrünü uzatmak için kullanılan malzemelerdir. Otomobillerde yer verilen tekstil ürünleri araçların çizilme, kırılma, darbe alma gibi iç yapısında meydana gelebilecek olan sorunları da en aza indirger. Daha çok ekolojik malzemeler ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak tasarlanan bu tekstil ürünleri sayesinde sizler de otomobillerinizin daha uzun ömürlü kullanıma sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

Otomobillerde Kullanılan Tekstil Ürünleri

Otomobillerde kullanılan tekstil ürünleri arasında en fazla ön plana çıkan malzemeler döşeme halısı olarak bilinir. Döşeme halıları araçların dilediğiniz her yerine döşenebilir ve hijyenik bir kullanım olanağı sağlar. Gün geçtikçe kullanım kitlesi de artan otomobil tekstil ürünleri antibakteriyel ve antistatik özellik taşıyarak daha temiz bir araç ortamı oluşturmanıza da yardımcı olur. Otomobillerde tekstil ürünlerinin kullanıldığı alanlar hava yastıkları, emniyet kemerleri, iç giydirme ürünleri, trim giydirme ürünleri, koltuk giydirme ürünleri, halı tabanları, filtreler, kord bezleri, kompozit takviyeleri, hortumlar ve kayış takviyeleri, kalorifer borularının kaplaması, akü separatörleri, fren ve debriyaj kısımları ve süspansiyon bataryaları gibi alanlardır. Araçların tüm aksamlarında koruma sağlamak ve uzun ömürlü bir kaliteyi ilk günkü kadar elde tutmak için bu tekstil ürünlerinin kaplama şeklinde kullanımına yer verilir. Kullanım avantajları ve kullanım sayısı her geçen gün artış gösteren otomobil tekstil ürünlerinde renk ve mukavemetler de her zaman en üst seviyede ön planda tutulur. Hacimleri ve tüm ebatları göz önüne alınarak kaplanan otomobil tekstil ürünlerinde özellikle de lif polyester kumaşların kullanımı tercih edilir.

Döşemelerde ve halılarda ise polyamid ve polipropilen kumaşlar kullanılarak aşınmaların önüne geçilir. Oto içi döşeme halıları daha kolay temizlenen, leke ve kir biriktirmeyen modellerdir. Sizler de araba döşeme malzemeleri almak istediğinizde bu halılara ve kumaşlara yakından göz atarak, ebatlarını belirterek temin edebilirsiniz. Yüksek konforu ve yüksek kaliteyi göz önünde bulundurarak tasarlanan tüm kaplama ürünlerinde araç modelleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Aracın modeline, markasına ve aksam ebatlarına göre seçilecek olan kumaşların esneklik özelliği de önem arz eder. Kumaşların dayanıklılığını arttırmak ve araçlara uyumunu sağlamak adına çok yüksek nem emici özellik de eklenir. Bu sayede yaz kış fark etmeksizin dört mevsim boyunca bu kumaşlar araçlarda kullanılmaya devam edebilir.

Özellikle de araçlarda en çok sürtünmenin meydana geldiği alanlarda döşemelik kumaşlar daha kalın iplikler kullanılarak tasarlanır. Dikimlerinde ise yoğun makine dikişine yer verilen bu kumaşlar sayesinde araçlarda güçlü tutuş ön plana çıkar. Aynı zamanda uzun süre sürtünme olsa dahi döşemelik kumaşlarda aşınma ve yıpranma meydana gelmez. Uygulanan yönteme bağlı olarak, kullanılan yapışkan özelliğine bağlı olarak, güç tasarrufuna ve uygulanan alana bağlı olarak da aşınma durumu kendini farklı şekillerde gösterebilir. Ancak kalitesinden ödün vermeden üretilen tüm döşemelik kumaşlarda lif gibi yüksek ısıl stabilite de mevcuttur. 

Otomobil lastiklerinde kullanılan tekstil ürünleri daha çok kompozit özellik taşıyan, kauçuk esaslı ürünlerdir. %10’luk kısmı ise tekstil materyali olarak bilinir. Lifli ve kauçuk malzemeler kullanılarak tasarlanan lastik tekstilleri lastiklerin uzun ömürlü kullanımına olanak sağlar. Sürtünme gücünü arttırır. Esneklik ve kauçuk içeriğine bağlı olarak kord bezi şeklinde kullanılan ürünler de lastikleri koruma altına alır.

Hava yastıklarında kullanılan tekstil ürünleri bu alanları koruma sistemi olarak tasarlanır. Ağır yaralanmaları önlemek, ön kısımda meydana gelen hasarları en aza indirmek ve hava yastığı olmadığı zamanlarda kaynaklanabilecek olan hasarları ortadan kaldırmak için özel tasarım tekstil ürünlerinin kullanımına yer verilir. Tam anlamıyla bütünleyici bir şekilde görev yapan hava yastığı tekstil ürünleri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Dokumadan kaplamaya, kesmeden kumaşa, neoprenden silikona, kauçuktan lifli kumaşlara varana dek yumuşak dokulu tüm kumaşlar hava yastıklarında çeşitli bir şekilde kullanılır.

Emniyet kemerlerinde kullanılan tekstil ürünleri ise araçların aniden yavaşlaması durumunda kişinin öne doğru hızlı hareket etmesini engeller. Kontrollü bir şekilde duruş yapabilmeleri için emniyet kemerlerinde sıkı dokulu ancak bedeni tahriş etmeyen ve acıtmayan kumaşlar kullanılır. Bu kumaşlar kucağı ve omuzları en doğru şekilde kavrayarak yaş ve kuru sürtme yastıklarını da yüksek tutar. Aynı zamanda yıllar boyu aşınma meydana gelmeden kullanım devamlılığını arttırır. Emniyet kemerlerinde daha çok lifli polyester kumaşların kullanımına yer verilir. Kaymayı ve sertliği de önler.

Otomobillerin iç aksesuarlarında kullanılan tekstil ürünleri ise koltuk kumaşları, kapı ve duvar panelleri, yer kaplamaları, halılar, çeşitli örme ve dokuma kumaşlar, nonwoven kumaşlar olarak karşınıza çıkar. Rengarenk ve desenli şekilde tasarlanan bu kumaşlar araçların iç kısmında verimli bir kullanımın yanı sıra uzun ömürlü bir kullanım olanağı da sunar. Koltuklarda kullanılan tekstil malzemeleri 1970’li yıllardan bu yana varlığını geliştirerek devam etmektedir. Döşemelik kumaşlar yapıştırılırken arada köpük ve estetik astarlara da yer verilir. Böylece döşemelik kumaşlar çok daha düzgün durur. Ne kadar basılırsa basılsın ya da ne kadar sürtünme olursa olsun aşınma uzun süre meydana gelmez. Koltuk ve yer döşemelerinde kullanılan kumaşlar düz dokumalardan oluşur. Jakarlı ya da kadife olarak da tercih edilebilir. Çözgülü örme trikolara da yer verilebilir. Spacer kumaşlar daha kabarık yüzeyleri kaplamak için tercih edilir. Taban kaplamalarında ise estetik görünüm ön plandadır ve ses geçirmez özellikleri mevcuttur. Şekillerini de kolay kolay yitirmezler. Ses izolasyonu için kullanılan tekstil malzemeleri ise çoğunlukla araçların tavanlarında pürüzsüz bir görünüm elde etmek içim tercih edilir. Sürtünme özelliğine ve pilling dayanımına sahip kumaşlar kullanılır. 

Döşeme Halıları

Çeşitli renk ve desen seçeneklerine sahip olan döşeme halıları araçların yan duvarlarında ve panelvan kısımlarında kolayca şekil alarak kullanılabilir. Araçlarınızın yüzey ölçülerini bildikten sonra online bir şekilde ve tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Griden kırmızıya, kremden siyaha tüm renk seçenekleri döşeme halılarında karşınıza çıkar. Ölçülerine göz atarak araçlarınız için en doğru olanları temin edebilir ve yapıştırabilirsiniz. 

Tekstil Ürünleri Otomobillerin Neresinde Kullanılır?

Tekstil ürünleri otomobillerin iç tasarımlarında kullanılır. Tavanda, tabanda, koltuklarda, el freninde, direksiyonda ve diğer tüm iç akşamlarda tekstil kaplama kumaşların kullanımına yer verilebilir.

Tekstil Ürünleri Otomobillere Ne Gibi Bir Avantaj Sağlar?

Tekstil ürünleri otomobillerin iç tasarımlarında uzun ömürlü ve temiz bir kullanım avantajı sağlar. Uzun yıllar boyunca araçlarınızda yıpranma ve aşınma meydana gelmeden kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Otomobil Tekstil Ürünleri Nasıl Temizlenir? 

Otomobil tekstil ürünleri çeşitli kumaşlardan tasarlanır. Temizliği için araç yıkatma işlemini tercih edebilir ya da deterjanlı su ile bol köpüklü şekilde silebilirsiniz. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tekstik Ürünleri

23 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 23 / 23 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?