Bilgisayar ağ alt yapılarının kurulumu ve geliştirilmesi için çok çeşitli ürünleri bulunan TP-LINK firması 1996 yılında kurulmuştur. Firmanın network ürünleri, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürün çesitleri ve her bütçeye uygun seçenekleri ile tercih edilmektedir.

Router Nedir?

Bir internet ağının ana elemanlarından biri olan router, kelime anlamıyla yönlendirici demektir. Bilgisayarların ağ üzerinde ilettikleri verilerin yönlerini bulabilmelerini sağlayan donanım ürünüdür. OSI katmanlarından Network bölümünde kullanılan bu donanım, bilgisayarlar arası verileri paketler haline dönüştürür. Bu paketler IP ismi verilen adreslerle gideceği yere erişir. Özetle router cihazlarının görevi bağlı olan bilgisayarlara IP vermek ve bu IP'ler üzerinden gelen verileri gitmesi gereken bir diğer IP adresi verdiği noktaya iletmektir.

Modem Router Nedir?

Bilgisayarların internet ağına bağlanmasını modem adını verdiğimiz cihazlar yapar. Modemlerin kendi router özellikleri sayesinde birden çok bilgisayar için IP adreslemesi yapabilir ve internete bağlayabilirler. Hem modem, hem router özellikli bu tür donanım ürünlerine Router Modem adı verilmektedir. 

Genel olarak router cihazlar bilgisayar ağınıza wi-fi ya da kablo ile bağlanabilir. İnternete erişim sağlayan router üzerinden diğer bilgisayarlar bu ağa erişebilir. Bilgisayar ağı olarak tanımladığımız sistem internet kullanan wi-fi ya da kablolu tüm cihazları kapsamaktadır. Cep telefonlarınız, tabletleriniz, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarınız, akıllı televizyonunuz ve hatta internet üzerinden erişim imkanı veren beyaz eşyalarınız ve akıllı ev sistemleriniz bile bu ağa IP adresleri ile tanımlanabilir. 

Kullanım Alanları

Basit olarak tanımlayabileceğimiz en geniş kapsamlı kullanım alanı, internet ve ağ bağlantısı gereksinimi duyulan her mekan diyebiliriz. Kapalı ve açık alanlar için özelleştirilmiş router modelleri vardır. Router modelleri hızlarına ve frekans aralıklarına göre farklılık gösterir. Özelleştirilmiş ürünlerde router işlevinin yanı sıra VPN, Access point, IPSec, Backup, Media, FTP, Print Server gibi özellikler bulunur. Routerlar modellerine göre 2.4 GHZ ve 5 GHZ frekans aralıklarında çalışabilirler. Bu frekanslarda sağladıkları hızlarına bakılarak aşağıdaki tabloda örnek olarak modellendirilmişlerdir;

Tip2.4 GHZ Band
(mb / sn)
5 GHZ Band
(mb / sn)
AC750300433
AC1200300867
AC13004001300
AC1350450867
AC17504501300
AC19006001300
AC22004501733
AC23006001625
AC540010002167

Tabloda belirtildiği gibi örnek tiplerin veri aktarım hızları yer almaktadır. IEEE Standartı olan 802.11ac ve 802.11n tipi wi-fi sistemlerinde bu özelliklerdeki routerlar kullanılabilir.

Anten Sayıları ve İşlevi

Router'lardan beklenen en önemli özellik olan kapsama alanı modellerin anten sayılarına ve yapılarına bağlı olarak belirlenir. Bina içi ve bina dışı yani açık alan olarak değişiklik gösterecektir.

İşlemci ve Ram Özellikleri

Üzerinde işlem sayısı arttıkça daha yüksek performans alabilmek adına merkezi işlem birimleri arttırılan router'lar çok daha karmaşık ağlarda (kullanıcı sayısı yüksek) başarı sağlayabilmek için üretilmiştir. Ayrıca bu ağ trafiğini izleyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz routerlar bulunmaktadır.

Sonuç Olarak Router Nasıl Seçilir?

Öncelikle tüm bilgisayar ağlarında olduğu gibi kuruluş amacına bağlı olarak router seçmeniz gerekmektedir. Evinizde yalnız modeme çok uzak bir noktayı internete bağlamak için pahalı bir ürün almanız gerekmez. Kurduğunuz ağ üzerindeki paylaşımlarınız hız gerektiren; oyun, yüksek çözünürlüklü video, anlık görüşme gibi ihtiyaçları karşılamayacaksa ortalama bir cihaz işinizi görecektir. Router üzerinde adresleme yapılacak cihaz sayısı IP bloğuna bağlı olarak değişebilir. Çok kullanıcılı ağ sistemlerinde güçlü bir router seçmelisiniz. Ayrıca kullanım alanı bina içi olan ve karmaşık yapıdaki binalarda yüksek anten gücüne sahip bir ürün tercih edilmelidir. 

Router özelliklerini incelemeden önce ihtiyaçlarınızı belirlemenizde fayda var. Ürün yelpazesindeki çeşitlilik ve kullanım yerleri teknik detaylarla incelenmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

TP-LINK Router Fiyatları

140 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 140 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013122/60001272/tplink