Bugün sinema filmleri, çocuklar için üretilen oyuncak ve aksiyon figürleriyle bilinen Transformers’ın geçmişi, 1980’lerin başına kadar uzanıyor. Japon oyuncak üreticisi Takara Tomy’nin geliştirdiği mecha yapıdaki Diaclone ve Microman oyuncak serilerinin ABD’li oyuncak devi Hasbro ile iş birliğine gidilerek yeniden ele alınmasıyla ortaya çıkan Transformers, kendi kendini yapılandırabilen dünya dışı robotik yaşam formları olarak nitelendiriliyor. Autobot’lar ve Decepticon’lar şeklinde iki gruba ayrılan robotlardan, Autobot’lar barışçıl bir tutum sergilerken Decepticon’lar, gezegenleri Cybertron’u yeniden canlandırmak için gerekli enerjiyi bulmak adına yıkım ve kaosu tetikleyen taraf oluyor.

Oyuncak serisinin ünlenmesini ve tanınmasını sağlayan çizgi romanları ve çizgi dizileri zaman içerisinde animasyonlar, video oyunları ve sinema filmleri takip ediyor. Türkiye’de özel televizyon kanallarının ilk açıldığı dönemde de yayınlanan Transformers: Generation 1 isimli çizgi dizi, özellikle erkek çocuklarının ilgisini çekiyor. 1984 ile 1993 yılları arasında gösterimde olan Generation 1 çizgi dizisi, Transformers evreni hakkında oldukça detaylı bilgi verirken o dönemde üretilen oyuncakları da tanınmış Autobot’ların ve Decepticon’ların ilk formlarının görülebilmesini mümkün kılıyor. Çizgi roman serisi ile çizgi dizi arasında birtakım senaryo ve gidişat farklılıkları bulunuyor ancak bu durum temel Transformers anlayışını etkilemiyor. 1986 yılında ise The Transformers: The Movie isimli çizgi film, beyaz perdede boy gösteriyor. Olayların 2005 yılında gerçekleştiği filmin senaryosu, Transformers evrenini biraz daha genişletiyor ve farklılık kazanan ana karakterlerin de oyuncakları o dönemde serinin takipçileriyle buluşuyor.

1993 ile 1995 yılları arasında yayınlanan Transformers: Generation 2, 1996 ile 2000 yılları arasında yayınlanan Beast Wars and Beast Machines ile yepyeni karakterlere ve senaryolara kavuşan seri, ilerleyen yıllarda ortaya çıkan diğer yapımlarla ve alternatif hikayelerle daha da zenginleşiyor. Ancak Transformers’ın ses getirmesini sağlayan unsur Michael Bay’in yönetmenliğini, Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği ve başrollerinde; Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Megan Fox gibi yıldızların oynadığı 2007 çıkışlı sinema filmi Transformers oluyor. Gerçeğinden ayırt edilemeyecek derecede üst düzeyde bilgisayar animasyonlarıyla üretilen ve gerek kurgusuyla gerek gidişatıyla nefes kesici olan sinema filmi serisinin ilk filminin gişede yakaladığı başarı sayesinde oyuncak tarafında da büyük hareketlilik yaşanıyor. Serinin öne çıkan karakterleri Optimus Prime ve Bumblebee’nin dönüşebilen yapıdaki oyuncakları, aksiyon figürleri, ses değiştiren kaskları ve daha nice ürün, hem koleksiyoncuların hem de seriye meraklı miniklerin ilgisini çekiyor.

İlk filmin iki sene sonrasında gelen Transformers: Revenge of the Fallen, 2011 çıkışlı Transformers: Dark of the Moon ve 2014 çıkışlı Transformers: Age of Extinction, Transformers evrenine dair öne çıkan ögeleri barındırması ve farklı karakterleri de geniş kitlelerle tanıştırmasıyla önem kazanıyor. Filmlerde dikkat çeken Autobot’ların ve Decepticon’ların hayranı olan kitle için birbirinden etkileyici ürünlerin ortaya çıkması da gecikmiyor. Dönüşebilen robotlardan kasklara, lisanslı giyim ürünleri ve aksesuarlardan aksiyon figürlere kadar sayısız ürün, Transformers hayranlarının alışveriş listelerine giriyor. 2012 ve 2016 yılları arasında yayınlanan Transformers: Rescue Bots ise kullanıcılara sunulan ürünlerin zenginliğini bir adım daha ileriye taşıyor. Çizgi dizi ve sinema filmlerindekinin aksine daha sade tasarlanan robotların yer aldığı yapımla paralel geliştirilen oyuncaklar, yaşça daha küçük olanlara hitap ediyor.

Teknolojinin bambaşka hallerini deneyimlemiş apayrı düşünce tarzlarına sahip nesilleri bir araya getirmeyi başaran Transformers serisi, 2017 çıkışlı The Last Knight adlı sinema filmi ve 2018 çıkışlı Bumblebee ile beyaz perde yolculuğuna devam ediyor. Serinin sıkı takipçileri de geliştirilen her yeni ürünü merakla bekliyor.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Transformers

287 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Cinsiyet
 5. Yaş Aralığı
 6. Karakter / Tema Seçenekleri A-Z
 7. Yurt Dışından Ürünler
 8. Satıcı A-Z
 9. Kelime Filtresi
Başa dön