Triger Seti

Triger seti araç motorlarının en önemli parçaları arasında yer alır. Triger kayışının belirli kilometre ve yıl aralıklarında geciktirilmeden yenilenmesi gerekir. Ömrünü tamamlayan bir Triger kayışı her an kopma riski taşır ve kopması durumunda yüksek maliyetli motor hasarlarına neden olabilir. Triger seti fiyatları farklı araç ve motor çeşitlerine göre değişiklik gösterir.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Triger kayışı pistonlar üzerinde bulunan krank milinden aldığı hareketi kam miline ileten ve supapların açılıp kapanmasını sağlayan parçadır. Aynı zamanda motor soğutma sisteminin devridaim pompasına da hareket veren triger kayışı motor aksamında oldukça kritik görevler üstlenir. Triger seti, araç marka ve modeline göre değişiklik gösterse de temel olarak Triger kayışı, gergi bilyesi ve devridaim pompası parçalarından oluşur. Triger setinde yer alan parçalar motor için çok önemli görevleri yerine getirir:

  • Triger kayışı, krank milinin hareketini kam mili veya millerine iletme ve supapları doğru zamanda açma kapama görevi üstlenir.
  • Gergi bilyesi, Triger kayışının araç motoruna uygun şekilde gerdirilmesini sağlar.
  • Devridaim pompası, motorun ihtiyaç duyduğu motor soğutma sıvısını sistemde döndürmeye yarar.

Triger Seti Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Triger seti motor için hayati önem arz eder. Araç sağlığı açısından çok sağlam ve uzun ömürlü olması gereken triger setleri çoğunlukla kauçuk ve çelik tel malzemeden kompozit bir yapı olarak üretilir. Triger kayışlarında kullanılan kevlar, aramid ve karbon fiber gibi ekstra dayanıklı malzemeler triger seti fiyatları üzerinde değişikliklere neden olabilir. Marka ve modele göre değişiklik gösterse de Triger seti değişiminin genellikle her 60.000 kilometrede bir yapılması gerekir.

Triger seti değişiminde setin bütün parçalarının tek seferde değiştirilmesi gerekir. Triger seti bir bütün olarak çalışır ve parçaların herhangi birinde meydana gelebilecek bir arıza bütün seti dağıtabilir ve araç motorunda büyük hasara neden olabilir. Triger kayışının motor üzerinde yarattığı hareket kendi kendine gerçekleşmemekte ve set değişimi yapılırken kayışın krank mili çentiklerine doğru bir şekilde hizalandığından emin olunmalıdır. Söz konusu hiza üretici tarafından belirlenmiştir ve bu hizaya uymak motor sağlığı açısından büyük önem taşır. Motorda aynı zamanda zamanlayıcı görevi gören Triger kayışı doğru şekilde hizalandığında supaplar zamanında açılır kapanır. Triger kayışının yanlış monte edildiği durumlarda ise supaplar doğru zamanda açılıp kapanamaz ve motorda büyük hasarlar meydana gelebilir.

Triger Kayışı Kopması Durumunda Ne Olur?

Zamanı geldiğinde değiştirilmeyen Triger kayışı kopma riski taşır. Triger kayışının kopması motor aksamı için çok büyük tehlike arz eder ve yüksek maliyetli hasarlara neden olabilir. Motor ve araç sağlığı açısından mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gereken Triger kayışı setin diğer parçaları ile birlikte satılır ve Triger seti fiyatları gerekli bütün parçaların toplam fiyatını içerir. Triger kayışı değişmesine yakın yüksek ses çıkarmaya başlar ve kopması durumunda motorun aniden durmasına neden olarak motora zarar veren bir dizi eylemi tetikler:

  • Araç motorunda zamanlayıcı işlevini yerine getiren Triger kayışı kopunca supapların zamanlaması da bozulur ve yanlış zamanda açık kalan supaplar pistonlara vurmaya başlar.
  • Meydana gelen arıza hem supapların hem de pistonların hasar görmesine yol açar. 
  • supap ve pistonlarla ilgili motor parçalarında kasmadan kaynaklı zorlanmalar oluşur ve motor sağlığı ciddi tehlikeye girer.
  • Triger kayışı kopması motor silindir kapağında ve yanma odalarında da ciddi hasarlar meydana getirir ve zarar gören bütün motor parçalarının değiştirilmesi, yani motorun revizyon işlemi görmesi gerekir.

Triger setini zamanında değiştirmek aracınızı bütün bu tehlikelerden uzak tutarak motor sağlığını korumanıza yardımcı olur.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Triger Seti Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 10000+ ürün
Triger Setleri Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Triger Kayışı Triger kayışı, araçlarda krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlar. Triger kayışını iki mil arasında doğru hizada geren ise gergi bilyesidir. Kayış sistemini tamamlayan son parça da devridaim pompasıdır. Motorun güvenliği ve performansı için önemli bir parça olan kayış, kopması hâlinde ciddi sorunlara neden olabilir. Motor soğutma sıvısının sistem içinde ilerlemesini sağlayan triger kayışıdır. Devridaim pompası, gücünü kayıştan alır.  Triger kayışının ömrü, kullanım süresine, kullanılan mesafeye ve son kullanım tarihine göre değişiklik gösterir. Belli aralıklarla kayışın kontrolü şarttır. Markaya ve modele göre araçların triger kayışının kullanım süresi farklılık gösterse de kayışların ömrü ortalama 3 senedir. Süre dolduğunda hasarsız dahi olsa kayış değiştirilmelidir. Değişiklik işlemi, uzmanlarca yapılır. Bir kayışın ortalama ömrü, 90.000 ile 100.000 kilometrede arasındadır.  Triger kayışları; kauçuk, çelik, tel, kumaş malzemeden üretilen bir parçadır. Kompozit yapıda kevlar, aramid ve karbon fiber malzemeler de yer alabilir. Özel parça, kaymayı önleyen özelliği ile dayanıklılık vadeder. Triger kayışı yerine triger zinciri de kullanılabilir; ancak pek tercih edilmez. Zincirde uzun mesafede aşınma olabilir Zincir, zamanla uzayabileceği için motor sesine ek bir gürültüye sebep olabilir. Zinciri uzun süre gergin tutmak, raylara ve dişlilere de zarar verebilir. Yıpranma oluşabilir.  Triger kayışının kopması, motorun da ciddi zararlar görmesi anlamına gelir. Motor iflas edebilir. Supap zamanlamasının bozulması, açık kalması, pistonlara çarpması, sipopların eğilmesi, tüm parçaların zorlanması ve gürültü oluşması, bu sorunun sonucudur. Kayış koptuğunda yapılabilecek en doğru hamle, aracı kenara çekip uzman yardımı almaktır. Kaputu açıp motora bakıldığında kayışın durumu görülebilir. Motordan ses gelmesi, egzozdan siyah duman çıkması da triger kayışında bir sorun olduğunun işareti olabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/20044241