Kronik Kitap
Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Kronik Kitap
%
 • iline bugün teslimat seçeneği
 • (Kargo Bedava)
 • (Kargo Bedava)
 • iline bugün teslimat seçeneği
 • Karşılaştır
güzel 02 Aralık 2017, Cumartesi
söylenenden daha çabuk geldi. okucaz bakalım devamını göster devamını gizle
Davut AYTÜRK (43) İNEGÖL - Bursa Tüm Yorumlar (10)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510775
HepsiGlobal/true

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Türklerin Serüveni:Metehan'dan Atilla'ya Fatih'Ten Aratürk'e - Ahmet Taşağıl; Cansu Canan Özgen; İlber Ortaylı...

Alanında uzman sekiz tarihçi ile yapılmış röportajların bir derlemesi niteliğinde olan Trüklerin Serüveni: Metehan’dan Atilla’ya Fatih’ten Atatürk’e Kronik Kitap tarafından yayına hazırlanmıştır. Tarih okumaları ve araştırmaları için oldukça kıymetli bir çalışma olan Türklerin Serüveni, sunucu Cansu Canan Özgen’in sekiz tarihçiyle yaptığı konuşmaların bir derlemesidir. Oldukça kıymetli ve isabetli soruların sorulara yanı zamanda yerinde ve açıklayıcı cevaplar verilmiştir.

 

Tarihi araştırmalar ve okumalar yapmaktan keyif alan, tarihsel olaylara ve dönemlere merak salmış  okurların mutlaka seveceği Türklerin Serüveni tarihi metinlerin aksine yormayan, akıcı anlatımı sayesinde de size oldukça keyifli bir okuma imkanı sunacaktır. Satır aralarında ise hiçbir şeyde rastlamayacağınız çok kıymetli tarihi bilgileri, ayrıntıları bulabilirsiniz.

 

Kitaptaki röportajların sunuculuğunu yapan Cansu Canan Özgen, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Stajyer olarak kariyerine başladığı BJK TV’de ana haber sunuculuğa kadar ilerleyip kariyerine Habertürk TV’te devam etti. Habertürk’te ana haber bülteni dâhil olmak üzere muhtelif yayın kuşaklarında çalışarak tecrübe alanını genişletti. Mühendislik alt yapısının getirdiği analitik düşünme yeteneğini, iletişim dünyasının olmazsa olmazı sorgulama sanatı ile harmanlayarak hazırladığı ve sunduğu, önemli tarihçilerin ve araştırmacıların konuk olarak katıldığı “Öteki Gündem” adlı televizyon programına özgünlük katan Cansu Canan Özgen, bu misyonunu aynı şevk ve anlayışla sürdürmektedir.

 

Ekranlardaki başarısını Türklerin Serüveni’nde de sürdüren Cansu Canan Özgen, bu çalışmada birbirinden kıymetli sekiz tarihçiyle yaptığı konuşmalar bir araya getiriyor. Türklerin ilk çağı Metehan’dan Atilla’ya son dönem Türk tarihinin önemli isimleri Fatih’ten Atatürk’e kadar oldukça geniş bir zaman dilimi sekiz farklı tarihçinin bakış açısı, donanımı ve bilgi birikimiyle aktarılmış, aydınlatılmıştır. Oldukça geniş bir perspektiften bakıp panoramik bir Türk tarihi tablosu sunan kitabın en özgün yanı ise her dönemin kendi alanında öne çıkan kişiler tarafından aktarılmasıdır. Bu sekiz tarihçi; Ahmet Taşağıl, Haşim Şahin, İlber Ortaylı, Feridun Emecen, Emrah Safa Gürkan, Abdülkadir Özcan, Ekrem Buğra Ekinci, Ali Güler’dir.

 

Tarihin en kadim milletleri sıralansa hiç şüphe yok ki Türkler en ön safta yer alacaklardır. İzledikleri yollar, vardıkları coğrafyalar, söyledikleri şiirler, savaş stratejileri ve daha nice konularıyla Türk tarihinin kendine has birçok bilinmeyeni vardır. Tarihi ekranlar vasıtasıyla her yaşa yeniden sevdiren Cansu Canan Özgen, Türklerin izini alanında uzman tarihçilerle sürüyor.

 

Kür Şad gerçekten yaşamış mıydı? Orhun Kitabeleri nasıl çözüldü? Attila’nın Avrupa tarihindeki yeri neydi? Cengiz Han Türk müydü? Prof. Dr. Ahmet Taşağıl anlatıyor.

 

Hasan Sabbah kimdi? Nizamülmülk ve Ömer Hayyam’la sınıf arkadaşı mıydı? Fedailer suikastları neden hançerle yapıyordu? Doç. Dr. Haşim Şahin anlatıyor.

 

 Timur, Türk müdür? Türklerde tarih anlayışı nasıldır? Türkçenin Türk devletlerindeki yeri neydi? Safeviler Türk Devleti miydi? Prof. Dr. İlber Ortaylı anlatıyor.

 

 İstanbul’un fethinde gemiler gerçekten karadan yürütüldü mü? Ulubatlı Hasan diye birisi var mıydı? Akşemseddin, Fatih’e neden bir mektup yazmıştır? Prof. Dr. Feridun M. Emecen anlatıyor.

 

Casuslar maaşlı elemanlar mıydı? Bugünkü manada casusluk teşkilatları var mıydı? Casuslar birbirlerini nasıl tanırlardı? Özel işaretleri ya da sembolleri var mıydı? Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan anlatıyor.

 

Devşirme sisteminin özellikleri neydi? Padişah eşleri yönetimde etkili oldular mı? IV. Murad’ın yasaklarının sebebi neydi? Neden IV. Murad’a Şark’ın Sultanı denildi? Prof. Dr. Abdülkadir Özcan anlatıyor.

 

Osmanlı’da ilk isyanı kim çıkarmıştır? Kardeş katlinin hükümleri nelerdi? Hanedan mensupları nasıl öldürülüyorlardı? Osmanlı’daki darbelerin genel özellikleri nelerdi? Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci anlatıyor.

 

Atatürk’ün soyağacı biliniyor mu? Yaşayan akrabaları var mı? Asker olmaya nasıl karar verdi? Askerlik başarılarında tarih bilgisinin payı nedir? Atatürk’ün Çanakkale’deki rolü neydi? Doç. Dr. Ali Güler anlatıyor.

 

Orta Asya’nın bozkırlarından Avrupa’nın kapılarına, Hunlar’dan Osmanlı’ya, Fatih’ten Atatürk’e Türk tarihinin önemli çağları, imparatorlukları ve komutanları Türklerin Serüveni’nde anlatılıyor.Televizyon ekranlarının sevilen sunucusu Cansu Canan Özgen, kütüphanelere kazandırdığı birbirinden değerli tarih kitapları ile televizyon programları ile yakalamış olduğu başarıyı bir adım daha ileriye taşıyor. Özgen, ustalıkla yönettiği televizyon programlarında ağırladığı birbirinden değerli tarihçiler ile gerçekleştirdiği bilgilendirici programların akabinde şimdi de Türk tarihi ile ilgili derinlemesine irdelemelerin yer aldığı bir baş ucu kaynağı ile karşınızda. Uzman tarihçileri bir araya getirdiği kaynak niteliğindeki kitabı ile Türk tarihine ışık tutmayı amaçlayan ünlü yazar, 8 farklı uzman ile tarih severlerin kütüphaneleri için paha biçilmez bir kaynak sunuyor. Yazarın Osmanlı’nın Şifreleri isimli kitabı gibi Türk tarihine ışık tutmayı amaçlayan bir diğer eseri olan Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk'e yalnızca tarih sever okurların değil, herkesin kütüphanesinde bulunması gereken eşsiz bir kaynak. 

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk'e kitabında tarihin en güçlü ulusları arasında yer alan Türklerin milattan önceki yüzyıllara dayanan köklü tarihi irdelenirken Türkler için en önemli dönem ve olaylar 8 farklı usta tarihçi tarafından birer birer ele alınıyor. Türk tarihinde geçmişten günümüze doğru süren yolculukta ilk Türkler'e ait bilgilerin ışığında, milattan önceki yıllardan itibaren tarihe damgasını vurmuş Türk liderler, önemli olaylar ve savaşlar, yüzyıllarca ayakta kalan Türk İmparatorlukları ve özellikleri, Türklerin diğer ülkeler arasındaki konumu ve önemi gibi tarihi konular ele alınırken Türk kültürü ve Türklerin yaşam tarzları ile ilgili birbirinden değerli ayrıntılara yer veriliyor. 

Kitap, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanlığı ve aynı zamanda rektör yardımcılığı görevini yürüten ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'ın ilk Türk medeniyetleri ile ilgili verdiği bilgiler ile başlıyor. Türklere ait ilk yazılı metin olan Orhun Kitabeleri, Avrupa Hun İmparatorluğu'nun büyük lideri Attila, Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han gibi ilk Türklere ait en önemli simgelerin sunulduğu bölümü Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim ŞAHİN'in kaleminden ele alınan Hassan Sabbah bölümü izliyor. Şahin'in kaleminden Haşhaşiler tarikatı kurucusu ve lideri Hassan Sabbah, İranlı filozof, edebiyatçı ve bilim adamı Ömer Hayyam ile olan arkadaşlığı ve Sabbah tarafından kurulan tarikatın önemli noktaları aktarılıyor. 

Son yılların tartışmasız en popüler tarihçisi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kaleminden incelenen bir diğer Moğol hükümdar Timur ile devam eden kitap, usta tarihçi Ortaylı'nın Türklerin tarihe bakışı ve Türkçe ile ilgili irdelemeleri ile devam ediyor. Prof. Dr. Feridun M. Emecan ile Osmanlı İmparatorluğu'na geçiş yapılan eserde İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmed ile ilgili bilgiler ele alındıktan sonra Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Prof. Dr. Abdülkadir Özcan ile Osmanlı tarihi ve devlet yönetiminde yer alan teşkilat ve sistemler ile ilgili önemli bilgiler veriliyor. Osmanlı'da yer alan casusluk, devşirme sistemi ve eşlerin yönetimde yer almaları gibi konular ile ilgili irdelemelerden sonra Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci tarafından Osmanlı'da isyanlar ve Hanedan'da yaşanan ölümler ele alındıktan sonra Doç. Dr. Ali Güler'in kaleminden Atatürk'ün hayatına dair bilinmeyen özellikler ele alınarak eser sonlandırılıyor. Atatürk'ün soy ağacının olup olmadığı, askeri başarılarında tarih bilgisinin önemi gibi konular ile sonlandırılan eser baştan aşağı bir Türk tarihi özeti olma özelliği taşıyor. Türk tarihine damgasını vurmuş dönemler ve liderlerin irdelendiği, tarihi olayların birbirleri ile birlikte ele alınarak usta tarihçilerinin gözünden yorumlandığı eser herkesin kütüphanesinde yerini alması gereken en önemli kaynak kitap olma özelliği taşıyor. 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 248
Yayın Tarihi 2017
Yazar Ahmet Taşağıl, Cansu Canan Özgen, İlber Ortaylı
Diğer
Yurt Dışı Satış Var
Stok Kodu HBV000008PBKF
Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen Yorumları
Tüm yorumları gör (10)
 • ME
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Sorular kötü cevaplar güzel

  Birbirinden değerli tarihçilerin bir arada bulunduğu bir kitap. Fakat sorular kalitesiz geldi bana. Keşke soru olmadan tarihçiler o konuyu kendileri anlatsa baştan sona doğru. Haşhaşiler, Hasan Sabbah bölümleri sıkıcı olsa da genel olarak güzel.

  YEŞİLYURT - Malatya

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • ZK
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Tarih kitabı "TÜRKLERİN SERÜVENİ"

  Bu çok güzel bir kitap.Tarihle ilgilenen alsın.Kargo çok hızlı geldi.

  GAZİOSMANPAŞA - İstanbul

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Güzel Ev ödevi özeti

  Muhteşem bir tarihimiz var. Bu kitap da şanlı tarihimizi ev ödevi gibi kısa kısa özetlemiş..

  SEFERİHİSAR - İzmir

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • YK
  Gerçekten harika bir kitap

  Başlangıcı aşırı güzeldi haşhaşiler pek beğenmesemde geri kalanı harikaydı yeni başlıcaklar için güzel bi başlangıç olabilir

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • TB
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Yorumlara güvenerek aldım

  Henüz okumadım ama Cuma saat 16.57 verdiğim sipariş Cumartesi saat 16.50 de elimdeydi :) Teşekkürler hepsiburada.

  ÜSKÜDAR - İstanbul

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (1)

 • CK
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  herkes okumalı

  beğenerek okudum. tarihimizi özetle çok iyi anlatılmış...

  TURGUTLU - Manisa

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • RG
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  mutlaka okuyun zevk alıcaksınız

  anlatımı güzel kelimeler anlaşılır ve net uzun uzadıya sıkıcılktan sa kısa ve net cevaplar sohbet havasında olmuş çok hoşuma gitti tüm kitabı hazırlayan yazarlara teşekkürler ellerinize sağlık.

  KARABAĞLAR - İzmir

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (3) Hayır (0)

 • AB
  kadro güzel ama yüzeysel anlatım olması kötü

  kadro güzel ama yüzeysel anlatım olması kötü. soru cevapla konular hep belirli bir noktaya gelip özet şeklinde gecilmiş. keşke her uzmanla tek olarak daha detaylı yapılsaymış.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • KG
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  elimden bırakamadım

  Merak ettiğim bir kitaptı. elime ulaşınca hemen sayfaları karıştırmaya başladım. Yazarın üslubu , konuların güzelliği ve uzman kişilerce anlatılması kitabı elimden bırakamama sebep oldu. Sohbet havasında kısa sürede okunup bitecek bir kitap. kitap okumayı sevenlerin şiddetle almasını tavsiye ederim.

  MERKEZ - Afyon

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • DA
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  güzel

  söylenenden daha çabuk geldi. okucaz bakalım

  İNEGÖL - Bursa

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (3)

 • Tüm yorumları gör (10)
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen ile birlikte seçebileceğiniz kampanyalar
Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen
Tuaf Dergi Sayı:32 Kasım 2019
Kitap Alışverişlerine "Tuhaf Dergi Kasım Sayısı" %58 İndirimli!
%58
indirim
12,00 TL 5,04 TL
Tesla - Lazer Kesim Ayraç
Kitap Alışverişlerine "Tesla Ayraç" %38 İndirimli!
%38
indirim
4,72 TL 2,93 TL
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Aslanlı Yol - Sunay Akın
Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın K - İlber Ortaylı
Kerem Gök - Uçak Kazaları
Devletin Gizli Sahipleri Heyet 1 - Halil Yaşar Kollu
%40
24,00 TL 14,40 TL
%30
35,00 TL 24,50 TL
%15
27,50 TL 23,38 TL
%32
28,00 TL 19,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
kitapmarkt 9,6
Yorumlar
-
(34)
(7)
(35)
Basım Dili Türkçe - Türkçe Türkçe
Boyut Normal Boy Normal Boy Normal Boy Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz - Ciltsiz
Sayfa Sayısı 103 320 262 286
Yayın Tarihi 2019 2016 2018 2016
Yazar Sunay Akın İlber Ortaylı Kerem Gök Halil Yaşar Kollu
BAŞA DÖN