Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Kronik Kitap
73,71 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (26)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

83,75 TL
81,90 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510775
Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Türklerin Serüveni:Metehan'dan Atilla'ya Fatih'Ten Aratürk'e - Ahmet Taşağıl; Cansu Canan Özgen; İlber Ortaylı...

Alanında uzman sekiz tarihçi ile yapılmış röportajların bir derlemesi niteliğinde olan Trüklerin Serüveni: Metehan’dan Atilla’ya Fatih’ten Atatürk’e Kronik Kitap tarafından yayına hazırlanmıştır. Tarih okumaları ve araştırmaları için oldukça kıymetli bir çalışma olan Türklerin Serüveni, sunucu Cansu Canan Özgen’in sekiz tarihçiyle yaptığı konuşmaların bir derlemesidir. Oldukça kıymetli ve isabetli soruların sorulara yanı zamanda yerinde ve açıklayıcı cevaplar verilmiştir.

 

Tarihi araştırmalar ve okumalar yapmaktan keyif alan, tarihsel olaylara ve dönemlere merak salmış  okurların mutlaka seveceği Türklerin Serüveni tarihi metinlerin aksine yormayan, akıcı anlatımı sayesinde de size oldukça keyifli bir okuma imkanı sunacaktır. Satır aralarında ise hiçbir şeyde rastlamayacağınız çok kıymetli tarihi bilgileri, ayrıntıları bulabilirsiniz.

 

Kitaptaki röportajların sunuculuğunu yapan Cansu Canan Özgen, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Stajyer olarak kariyerine başladığı BJK TV’de ana haber sunuculuğa kadar ilerleyip kariyerine Habertürk TV’te devam etti. Habertürk’te ana haber bülteni dâhil olmak üzere muhtelif yayın kuşaklarında çalışarak tecrübe alanını genişletti. Mühendislik alt yapısının getirdiği analitik düşünme yeteneğini, iletişim dünyasının olmazsa olmazı sorgulama sanatı ile harmanlayarak hazırladığı ve sunduğu, önemli tarihçilerin ve araştırmacıların konuk olarak katıldığı “Öteki Gündem” adlı televizyon programına özgünlük katan Cansu Canan Özgen, bu misyonunu aynı şevk ve anlayışla sürdürmektedir.

 

Ekranlardaki başarısını Türklerin Serüveni’nde de sürdüren Cansu Canan Özgen, bu çalışmada birbirinden kıymetli sekiz tarihçiyle yaptığı konuşmalar bir araya getiriyor. Türklerin ilk çağı Metehan’dan Atilla’ya son dönem Türk tarihinin önemli isimleri Fatih’ten Atatürk’e kadar oldukça geniş bir zaman dilimi sekiz farklı tarihçinin bakış açısı, donanımı ve bilgi birikimiyle aktarılmış, aydınlatılmıştır. Oldukça geniş bir perspektiften bakıp panoramik bir Türk tarihi tablosu sunan kitabın en özgün yanı ise her dönemin kendi alanında öne çıkan kişiler tarafından aktarılmasıdır. Bu sekiz tarihçi; Ahmet Taşağıl, Haşim Şahin, İlber Ortaylı, Feridun Emecen, Emrah Safa Gürkan, Abdülkadir Özcan, Ekrem Buğra Ekinci, Ali Güler’dir.

 

Tarihin en kadim milletleri sıralansa hiç şüphe yok ki Türkler en ön safta yer alacaklardır. İzledikleri yollar, vardıkları coğrafyalar, söyledikleri şiirler, savaş stratejileri ve daha nice konularıyla Türk tarihinin kendine has birçok bilinmeyeni vardır. Tarihi ekranlar vasıtasıyla her yaşa yeniden sevdiren Cansu Canan Özgen, Türklerin izini alanında uzman tarihçilerle sürüyor.

 

Kür Şad gerçekten yaşamış mıydı? Orhun Kitabeleri nasıl çözüldü? Attila’nın Avrupa tarihindeki yeri neydi? Cengiz Han Türk müydü? Prof. Dr. Ahmet Taşağıl anlatıyor.

 

Hasan Sabbah kimdi? Nizamülmülk ve Ömer Hayyam’la sınıf arkadaşı mıydı? Fedailer suikastları neden hançerle yapıyordu? Doç. Dr. Haşim Şahin anlatıyor.

 

 Timur, Türk müdür? Türklerde tarih anlayışı nasıldır? Türkçenin Türk devletlerindeki yeri neydi? Safeviler Türk Devleti miydi? Prof. Dr. İlber Ortaylı anlatıyor.

 

 İstanbul’un fethinde gemiler gerçekten karadan yürütüldü mü? Ulubatlı Hasan diye birisi var mıydı? Akşemseddin, Fatih’e neden bir mektup yazmıştır? Prof. Dr. Feridun M. Emecen anlatıyor.

 

Casuslar maaşlı elemanlar mıydı? Bugünkü manada casusluk teşkilatları var mıydı? Casuslar birbirlerini nasıl tanırlardı? Özel işaretleri ya da sembolleri var mıydı? Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan anlatıyor.

 

Devşirme sisteminin özellikleri neydi? Padişah eşleri yönetimde etkili oldular mı? IV. Murad’ın yasaklarının sebebi neydi? Neden IV. Murad’a Şark’ın Sultanı denildi? Prof. Dr. Abdülkadir Özcan anlatıyor.

 

Osmanlı’da ilk isyanı kim çıkarmıştır? Kardeş katlinin hükümleri nelerdi? Hanedan mensupları nasıl öldürülüyorlardı? Osmanlı’daki darbelerin genel özellikleri nelerdi? Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci anlatıyor.

 

Atatürk’ün soyağacı biliniyor mu? Yaşayan akrabaları var mı? Asker olmaya nasıl karar verdi? Askerlik başarılarında tarih bilgisinin payı nedir? Atatürk’ün Çanakkale’deki rolü neydi? Doç. Dr. Ali Güler anlatıyor.

 

Orta Asya’nın bozkırlarından Avrupa’nın kapılarına, Hunlar’dan Osmanlı’ya, Fatih’ten Atatürk’e Türk tarihinin önemli çağları, imparatorlukları ve komutanları Türklerin Serüveni’nde anlatılıyor.Televizyon ekranlarının sevilen sunucusu Cansu Canan Özgen, kütüphanelere kazandırdığı birbirinden değerli tarih kitapları ile televizyon programları ile yakalamış olduğu başarıyı bir adım daha ileriye taşıyor. Özgen, ustalıkla yönettiği televizyon programlarında ağırladığı birbirinden değerli tarihçiler ile gerçekleştirdiği bilgilendirici programların akabinde şimdi de Türk tarihi ile ilgili derinlemesine irdelemelerin yer aldığı bir baş ucu kaynağı ile karşınızda. Uzman tarihçileri bir araya getirdiği kaynak niteliğindeki kitabı ile Türk tarihine ışık tutmayı amaçlayan ünlü yazar, 8 farklı uzman ile tarih severlerin kütüphaneleri için paha biçilmez bir kaynak sunuyor. Yazarın Osmanlı’nın Şifreleri isimli kitabı gibi Türk tarihine ışık tutmayı amaçlayan bir diğer eseri olan Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk'e yalnızca tarih sever okurların değil, herkesin kütüphanesinde bulunması gereken eşsiz bir kaynak. 

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk'e kitabında tarihin en güçlü ulusları arasında yer alan Türklerin milattan önceki yüzyıllara dayanan köklü tarihi irdelenirken Türkler için en önemli dönem ve olaylar 8 farklı usta tarihçi tarafından birer birer ele alınıyor. Türk tarihinde geçmişten günümüze doğru süren yolculukta ilk Türkler'e ait bilgilerin ışığında, milattan önceki yıllardan itibaren tarihe damgasını vurmuş Türk liderler, önemli olaylar ve savaşlar, yüzyıllarca ayakta kalan Türk İmparatorlukları ve özellikleri, Türklerin diğer ülkeler arasındaki konumu ve önemi gibi tarihi konular ele alınırken Türk kültürü ve Türklerin yaşam tarzları ile ilgili birbirinden değerli ayrıntılara yer veriliyor. 

Kitap, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanlığı ve aynı zamanda rektör yardımcılığı görevini yürüten ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'ın ilk Türk medeniyetleri ile ilgili verdiği bilgiler ile başlıyor. Türklere ait ilk yazılı metin olan Orhun Kitabeleri, Avrupa Hun İmparatorluğu'nun büyük lideri Attila, Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han gibi ilk Türklere ait en önemli simgelerin sunulduğu bölümü Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim ŞAHİN'in kaleminden ele alınan Hassan Sabbah bölümü izliyor. Şahin'in kaleminden Haşhaşiler tarikatı kurucusu ve lideri Hassan Sabbah, İranlı filozof, edebiyatçı ve bilim adamı Ömer Hayyam ile olan arkadaşlığı ve Sabbah tarafından kurulan tarikatın önemli noktaları aktarılıyor. 

Son yılların tartışmasız en popüler tarihçisi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kaleminden incelenen bir diğer Moğol hükümdar Timur ile devam eden kitap, usta tarihçi Ortaylı'nın Türklerin tarihe bakışı ve Türkçe ile ilgili irdelemeleri ile devam ediyor. Prof. Dr. Feridun M. Emecan ile Osmanlı İmparatorluğu'na geçiş yapılan eserde İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmed ile ilgili bilgiler ele alındıktan sonra Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Prof. Dr. Abdülkadir Özcan ile Osmanlı tarihi ve devlet yönetiminde yer alan teşkilat ve sistemler ile ilgili önemli bilgiler veriliyor. Osmanlı'da yer alan casusluk, devşirme sistemi ve eşlerin yönetimde yer almaları gibi konular ile ilgili irdelemelerden sonra Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci tarafından Osmanlı'da isyanlar ve Hanedan'da yaşanan ölümler ele alındıktan sonra Doç. Dr. Ali Güler'in kaleminden Atatürk'ün hayatına dair bilinmeyen özellikler ele alınarak eser sonlandırılıyor. Atatürk'ün soy ağacının olup olmadığı, askeri başarılarında tarih bilgisinin önemi gibi konular ile sonlandırılan eser baştan aşağı bir Türk tarihi özeti olma özelliği taşıyor. Türk tarihine damgasını vurmuş dönemler ve liderlerin irdelendiği, tarihi olayların birbirleri ile birlikte ele alınarak usta tarihçilerinin gözünden yorumlandığı eser herkesin kütüphanesinde yerini alması gereken en önemli kaynak kitap olma özelliği taşıyor. 

Yazar Ahmet Taşağıl, İlber Ortaylı, Cansu Canan Özgen
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 248
Yayın Tarihi 2017
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000008PBKF
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön