Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Uçurtma Avcısı -Khaled Hosseini

Everest Yayınları
125,00 TL %35
81,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (73)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

84,00 TL
92,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Uçurtma Avcısı -Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı - Halit Hüseyni

 • Emir ve Hasan, Kabilde monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emirle Hasanın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.
 • Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Californiaya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasanın hatırasından kopamaz.
 • Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.
 • Uçurtma Avcısında anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...
 • Uçurtma Avcısı kitabı Afganistan doğumlu Tacik asıllı yazar Khaled Hosseini'nin dünyanın pek çok ülkesinde en çok satanlar listesine girmeyi başaran ilk romanı olarak biliniyor. Aynı zamanda Afgan bir yazarın İngiliz dilinde kaleme aldığı ilk eser olarak da ün kazanıyor. Yayınlandıktan kısa süre sonra uluslararası çok satanlar listesine girmeyi başaran roman, hem 2006 hem de 2007 yıllarında Penguin Orange Reader's Ödülü'nün sahibi oluyor.

  Sovyet işgali öncesi ve sonrasında Afganistan'a tanıklık eden roman, iki çocuğun trajik hikayesini, ihaneti, koşulsuz sadakati, vicdan azabını ve affedilme çabasını anlatıyor. Çocukluklarını birlikte geçiren ünlü ve zengin bir iş adamının oğlu Emir ve Afganistan'da pek sevilmeyen etnik azınlık Hazara'lara mensup olan hizmetkarlarının oğlu Hasan kitabın ana karakterlerini oluşturuyor.

  Uçurtma Avcısı kitabı aynı evde birlikte büyüyen ancak yaşadıkları dünyalar arasında derin bir uçurum olan Hasan ve Emir'in birlikte geçirdikleri çocukluklarını, birbirine geçmiş hayatlarını akıcı bir dille anlatıyor. Okur, Hasan ve Emir'in küçük ancak belki de bir yetişkinden daha girift olan hayatlarına, taşıdıkları ağır yüklere, acılarına, cesaretlerine, korkularına, bazen olan biteni usulca kabullenişlerine, bazen de reddederek kaçışlarına ve bu uğurda yaptıkları yanlışlıklara şahit oluyor. Khaled Hosseini romanında babaları ve oğulları, babaların oğullardan beklentilerini ve oğullar için bu beklentilerin ne denli ağır olabileceğini de ustaca işliyor.

  Uçurtma Avcısı yazarın usta kalemi sayesinde karakterleri ince ince işliyor. Bu sayede okur bir yandan karaktere kızarken bir yandan da kendini onları derinden anlarken buluyor. Muazzam kurgusuyla okuyucuyu kitaba bağlayan Khaled Hosseini, işgalin ve savaşın karanlık yüzünü kaleme alarak çok dillendirilmeyen bir tarihin kapılarını usulca sizlere aralıyor. Toplumda yaşanan etnik ayrımcılık, etnik temizlik, Müslümanlığın farklı yorumları ve dinin kötüye kullanımı gibi konular, karakterler ve olay kurguları ile irdeleniyor.

  Afganistan'ın monarşi ile yönetildiği dönemlerde başlayan roman, arka planda tarihe uygun adım eşlik ederek Sovyet işgaline, işgalin etkilerine ve ülkeden götürdüklerine de yer veriyor. İşgal döneminde yaşanan olaylara bazı trajik hikayelerle ayna tutan yazar, bir tarihin ve kültürün nasıl yok edildiğini, işgalin ve savaşın hayatları nasıl değiştirebileceğini de etkileyici üslubuyla anlatıyor.

  Yazar romanın pek çok bölümünde iyiyi ve kötüyü, yanlışı ve doğruyu karakterler aracılığıyla sorguluyor. İyilik ve kötülük, doğru ve yanlış, günah ve sevap kavramları bu romanda Khaled Hosseini'nin penceresinden bir kez daha tanımlanıyor.

  Monarşiden Rus işgaline, ardından Taliban dönemi ve 11 Eylül saldırılarına kadar uzanan hikayede Afganistan'ın işgal edilmesinin ardından Emir ve Hasan'ın yolları ayrılıyor. Bahsi geçen dönemde hali vakti yerinde olan pek çok Afganistanlı ailenin ve yazar Khaled Hosseini'nin de hayatında olduğu gibi işgal döneminde Emir ve babası ABD'ye taşınıyor ve hayatlarına burada devam ediyor. Yaşanan onlarca trajedinin ardından geçmişini ve çocukluğunu da giderken yanında götüren Emir'in gerçeklerle yüzleşme ve geçmişle hesaplaşma hikayesiyle Khaled Hosseini tabiri caizse okurun içine su serpiyor.

  İnsanların kötü olabilme potansiyeliyle yer yer vicdanları rahatsız eden roman, anlattığı hikayenin dünyada bir yerlerde gerçekten yaşanıyor olduğu gerçeğiyle okuru çaresiz hissettirse de, Khaled Hosseini bu gerçekleri yalnızca okurların yüzüne çarparak hikayeyi bitirmiyor. Emir karakteriyle birlikte okurlarına da derin bir arınma yaşatan yazar, umuda, iyiye, güzele ve hataların telafi edilebileceğine dair şifalı sözleriyle okurlarını teselli ediyor.

  Uçurtma Avcısı yanı başımızda yaşanan olaylara bihaber kalmak istemeyenlerin ve tarihi zemin üzerine yazılan romanlardan hoşlanan herkesin keyifle okuyacağı, iki çocuğun dostluğuyla başlayan Afganistan'ın değişim hikayesini aktarıyor.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 375
Yayın Tarihi 2020
Yazar Khaled Hosseini
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KEVEREST57
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön