Krank milinden aldığı gücü, şarj dinamosu, klima motoru ve motor soğutma sisteminde yer alan su pompasına aktarmaya yarayan bir parça olan V kayışı, otomobilinizi sorunsuz şekilde hareket çalışabilmesine yardımcı olur. Kauçuk maddeden üretilen kayış; kanallı, dişli ve düz tasarımıyla bütün araç modelleri için önemli bir parça olarak yer alır. Sistematik olarak triger kayışı ile birlikte çalışan V kayışı, krank mili ile eksantrik mili arasındaki senkronizasyonu sağlar. Otomobilin birçok aksamının çalışmasında önemli rol oynayan V kayışı, pek çok araç modeli için üretilir. Akünün şarj edilmesini sağlayan V kayışları ayrıca klimanın çalıştırılmasında, vantilatör pervanesinin dönmesinde ve direksiyonun sağa ve sola doğru rahat bir şekilde hareket edebilmesinde önemli bir rol oynar. Değiştirilmediği zaman araç üzerinde birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Araba modellerine göre pek çok seçenek sunan V kayışı setleri, motor sisteminin devridaim yapmasını sağlayarak aracınızın sistematik olarak düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

V Kayışı Setleriyle Daha İyi Bir Motor Performansı

Belirli bir sistem dahilinde çalışan V kayışı koptuğu zaman motor üzerinde ciddi hasarların oluşmasına neden olur. Birbirlerine senkronize bir şekilde çalışan krank mili ve eksantrik miline zarar verir. Miller arasındaki dengeyi bozarak motorun arızalanmasına neden olur. Bu durum aracınızda ciddi hasarlar oluşmasına neden olabilir. V kayışınızın aniden kopması halinde şarj dinamosu etkisiz hale geldiği için aküdeki enerji hızla tükenir. Özellikle seyir halinde akünün tükenmesi, bir süre sonra aracın durmasına yol açar. Bu nedenle V kayışınızı ara ara kontrol etmeniz hem güvenliğiniz hem de araç performansı açısından önemlidir. Aracınızın kullanım süresine bağlı olarak farklı değişim sürelerine sahip olan V kayışları için ortalama bir zaman aralığı yoktur. Toz ve çeşitli parçacıkların etkisiyle aracınızı kullandığınız arazi şartlarına göre de yıpranabilen kayış modellerini periyodik olarak kontrol etmeniz ve değiştirmeniz önemlidir. Motorun daha iyi performans göstermesini sağlayan V kayışı setleri, pek çok araç modeline uygun çeşitleriyle aracınızın verimliliğini artırır.

V Kayışı Değişim Süreci

Aracınızın işlevsel olarak daha iyi çalışmasını sağlayan V kayışı modelleri, pek çok otomobil markasına uyumlu dişli, kanallı ve düz seçenekleriyle birçok çeşide sahiptir. Araç modellerine ve tiplerine göre üretilen V kayışlarınızı değiştirmeden önce aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz önemlidir. Çünkü yeni üretilen otomobillerde değiştirme periyodu birbirinden farklı aralıklara sahiptir. Eğer ikinci el bir araca sahipseniz V kayışını değiştirmeden önce kontrol ettirmeniz veya daha önce değiştirilip değiştirilmediği hakkında bilgi sahibi olmanız bir sonraki değiştirme periyodunu belirlemenize yardımcı olur. Çeşitli kullanım ömrüne sahip olan V kayışlarını değiştirirken sadece kullanım ömrünün değil kullanım süresinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Kauçuktan üretilen kayış modelleri, korozyona karşı uzun süre dayanan yapılarıyla aracınızın verimliliğini artırmanıza yardımcı olur. Pek çok otomobil markası için üretilen V kayışı setleri, geniş ürün seçenekleriyle kolaylıkla değiştirmenize imkân tanır. Motor sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak aracınızın daha iyi bir performans göstermesini sağlar.

V Kayışını Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • V kayışını seçmeden önce motorunuzun dişli, düz veya kanallı kayış modelini kullandığını öğrenmeniz, doğru ve kaliteli ürünü seçmenize yardımcı olabilir.
  • Hem güvenliğiniz hem de aracınızın performansı için V kayışının uzman kişiler tarafından kontrollü ve titiz bir şekilde değiştirilmesi önemlidir.
  • V kayışının üzerinde yer alan çatlaklara ve gevşekliğe göre değişim zamanın geliş gelmediğini anlayabilirsiniz.
  • Aracınızı kullanma sıklığına ve arazi koşullarına göre V kayışını değişimi yapmanız, aracınızın performansını artırmanıza yardımcı olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

V Kayış Seti Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 3553 ürün
V Kayış Setleri Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
V Kayışı V kayışı, motorlu araçlarda krank milinden aldığı gücün, vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasına ulaştırılmasını sağlayan lastik aksamdır. Alternatör kayışı olarak da adlandırılan bu aksam, araçların klima ve ısıtma sistemlerinin çalışmasında büyük önem arz eder. V Kayışının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? V kayışları, aracın en çok çalışan parçaları arasında yer alır. Çok sık tamir ve bakım gerektiren aksamlar olmamakla birlikte aşınma ve oksitlenme gibi sorunlar nedeniyle ömürlerini tamamlayabilirler. Bununla birlikte V kayışı; aşınma, gevşeme gibi durumlara karşı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Her aracın kendine uygun değişim süresi olsa da ortalama 50-60 bin kilometre aralığında triger seti ile birlikte V kayışının da değiştirilmesi önerilir. V Kayışı Fiyatları Ne Kadardır? V kayışları fiyatları, ait olduğu aracın markası, modeli ve üretici firmaya göre değişiklik gösterir. Binek araçlar için üretilen ürünlerin boyutları daha kısa olduğu için fiyatları da daha uygundur. Minibüs, otobüs gibi büyük araçların V kayışları ise hem daha uzun hem de daha kalın olmaları nedeniyle binek araçlara göre 2-3 kat daha pahalıdır. V Kayışı Ayarı Nasıl Yapılmalıdır? Eski ve kullanılamayacak durumda olan V kayışları, orijinal ve son kullanma tarihi geçmemiş ürünlerle değiştirilmelidir. Değişim sırasında kullanılan yeni kayış, bağlantılı olduğu vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasını düzenli şekilde çalıştırmalıdır. Kayış, parçalara tam oturmalı; boşluk olmadan dönüşü etkilemeyecek gerginlikte olmalıdır. V Kayışı Tamiratını Kim Yapmalıdır? V kayışının yenilenmesi ve takılması işlemleri, otomobil servisleri ve oto sanayilerde bulunan konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu parçaların sökülmesi ve takılması kolay gibi durmakla birlikte yerine tam oturtulamaması ya da gerginlik ayarının istenilen seviyede olmaması durumunda kayışın kopması veya ses sorunları gibi kusurlar ortaya çıkabilir.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/20044238