Vakıflar - Dernekler Hukuku

Dernekler hukuku kitapları, derneklerin kuruluşlarından başlayarak faaliyet gösterdikleri her bir gün boyunca tabi oldukları hukuki kurallar bütününü konu alan kitaplardır. Bir dernek kurmak, hâlihazırda var olan bir derneğe dahil olmak ya da bu alanda akademik çalışmalar yapmak isteyen her birey için faydalı bilgiler dernekler hukuku kitaplarında bulunmaktadır.

Dernekler Hukuku Nedir?

Dernekler, yasalara uygun amaçlar doğrultusunda ve çıkar amacı gütmeden bir araya gelmiş gerçek ya da tüzel kişiler ve topluluklardan oluşurlar. Derneklerin kuruluşları ve faaliyetleri boyunca uymak durumunda oldukları belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar hukuki çerçeveler ve sınırlamalar ile oluşturulmuştur. Bu kuralların bütününün işlenmesi ve uygulanması ise dernekler hukukunu oluşturmaktadır.

Dernekler Hukuku Kitapları Nelerdir?

Dernekler hukuku kitapları; derneklerin ve benzer formda vakıflar ile sivil toplum kuruluşlarının bağlı olarak hareket etmesi gerektiği kanun ve kuralları içeren yönetmeliklerden oluşan kitaplardır. Dernekler hukuku kitaplarının bazıları tüm yasa ve yönetmeliği içerirken bazıları ise daha alt başlıkları daha detaylı biçimde anlatır. Sözgelimi, Dernekler Hukuku kategorisinde bulabileceğiniz kitapların biri konu ile ilgili tüm mevzuatı içerirken, bir diğeri yalnızca hukuki gereklilik ve esaslardan bahsedebilir.

Dernekler hukuku kitapları çoğunlukla hukuk alanında eğitim gören kişiler tarafından tercih edilmektedir. Hukukun her alanı kendi içinde çok farklı yönetmeliklere, kanunlara ve gerekliliklere ayrılmaktadır. Bu sebeple medeni hukukta derneklerin ve vakıfların ne şekilde yer aldığını ve hangi mevzuatlara dahil olduğunu öğrenmek isteyen her okurun ilk adresi dernekler hukuku kitapları olmaktadır.

Dernekler Hukuku Kitaplarını Kimler Okumalıdır?

Dernekler hukuku kitapları çoğunlukla hukuk alanında eğitim gören, çalışmalar yapan ve aktif olarak çalışan kişiler tarafından tercih edilse de bir dernekle bağlantısı olan herkes bu kitaplardan faydalanabilir. Özellikle bir dernek kurmayı planlayan veya bir derneğin bünyesine dahil olmayı düşünen herkesin dernekler hukuku kitaplarından alabileceği kapsamlı bilgiler bulunmaktadır. Başka bir deyişle; dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının çalışma biçimlerini, uymaları gereken kurallar bütününü, alınan kararların gerekçelerini, yapılan uygulamaları, gönüllülük esaslarını ve daha pek çok bilgiyi sistematik ve kanunlar çerçevesinde incelemek isteyen her okur dernekler hukuku kitaplarına başvurabilir.

Dernekler Hukuku Kitapları Hangi Bilgileri İçerir?

Dernekler hukuku kitapları, dernekler ve vakıflar ile ilgili tüm hukuki süreçler hakkında gereklilikleri detaylıca ifade eder. Kimler tarafından dernek kurulabileceği, dernek kurarken güdülebilecek amaçları, dernek tüzüğünün hazırlanma biçimini, dernek kurarken gerekli belgeleri, zorunlu organların ve kuruluş bildiriminin nasıl olması gerektiği, dernek aktif faaliyet gösterirken yapılması gereken işlemleri, derneğin denetim süreçleri gibi pek çok bilgi tüm ayrıntıları ile dernekler hukuku kitaplarında bulunmaktadır. Kanun, mevzuat ve yükümlülükler kimi zaman değişebildiği ya da yenilenebildiği için eski ve yeni mevzuatı karşılaştıran, böylelikle size çift yönlü bir okuma imkânı sunan kitaplar da mevcuttur.

Dernekler hukuku konusunda tam olarak bilgilenilmemesi halinde yapılacak eylemler kanuna aykırı olursa, bu durum dernek yöneticileri ve üyeleri için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu tip durumlardan kaçınmak adına en doğru kaynak dernek ve vakıflar hukukuna dair kitaplardır. Hepsiburada.com'da yer alan Dernekler Hukuku kategorisinde sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerin hukuku hakkında çeşitli kitaplara ulaşabilirsiniz. Kitapların ürün açıklaması kısımlarında ise kitapların konu aldıkları başlıkların listelerini ya da tanıtım bültenlerinde yer alan metinleri, sayfa sayılarını, yazar isimlerini, yayınevlerini ve yayın tarihlerini görebilirsiniz. Bu sayede özellikle aradığınız bir kitaba rahatlıkla ulaşabilir, tek bir konu başlığına yoğunlaşmak istiyorsanız bu başlığı içeren kitaplara indirimli fiyatlar ile sahip olabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dernekler Hukuku

8 ürün listeleniyor
Seçkin Yayıncılık
Legal Yayıncılık
Alfa Yayınları
Beşir Kitabevi
On İki Levha Yayınları
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?