Vites Topuzu

Vites, arabanın sürülmesi için kullanılan en önemli parçalar arasında yer alır. Vites topuzları, otomatik ve manuel kullanılan farklı cins araçlara uygundur. Vites topuzu, tek başına ya da stick yani gövdesi ile beraber olabilir. Topuza takılan aksesuarlar, ürün seçenekleri arasında yer alır. Otomobil sahibi olan insanların, direkt görünen ve sürekli kullanılan bir parça olduğundan, topuz seçimlerinde dikkatli olması tavsiye edilir. Ergonomik ve ele tam oturan modeller, tasarımları ile araçların dizaynına uygundur. Silikon, deri, peluş, fiberglas gibi birçok materyal kullanılarak imal edilen ürünlerin üzerinde, ileri ve geri yön ve sayılar bulunur. Farklı zevklere sahip insanlara ve araç modellerine uygun olarak üretilen, şık görünümlü seçenekler vardır. Fonksiyonel kullanım sağlayan ürünler, tasarımları ile aracın güzel görünmesine de katkı sağlar.

Sık kullanılan bir araba parçası olduğundan, zaman içerisinde yıpranarak yenilenmesi gerekir. Üzerinde yer alan yazıların silinmesi ve bollaşması yüzünden el hareketini engellemesi, en sık rastlanan yenileme sebepleri arasındadır. Her bütçeye uygun olarak üretilen vites topuzu fiyatları, farklı etkenlere göre belirlenir. Üretim materyali, sadece başlık ya da gövde olması, ışık gibi ek özellikler, fiyat üzerinde etkili olan unsurlar arasındadır. Vites topuzu ve kılıfları, değişim için kullanılan ürünlerdir. Orijinal topuzun geç yıpranması için kılıf kullanabilir ya da hasarlıysa yeni bir ürün seçebilirsiniz. Aracın otomatik ve manuel vitesli olmasına göre ürün seçimi yapmak alınan verimi etkileyen bir durumdur. Sadece gerekli durumlarda değil, zevk için modifiye amaçlı da topuz kılıfı kullanabilir ya da komple değişim yapabilirsiniz. Ürünleri detaylı olarak inceleyerek, arabanın modeline ve zevkinize uygun bir tasarımı, geniş ürün yelpazesi içerisinden seçip, araç içinde yenilik yaratabilirsiniz. Spor ve klasik stillerde araçların, genel dekorasyonuna göre uygun olan farklı ürün seçenekleri vardır.

Vites Topuzu Modelleri

Eskiyen vites topuzunun değiştirilmesi, sadece görsel açıdan değil, güvenlik için de oldukça önemlidir. Basit bir şekilde değişim yapabileceğiniz çeşitli özellik ve görünüşlere sahiptir. Eskiyen bir topuz kullanım sırasında elden kayarak risklere neden olabilir. Güvenliğiniz için eskiyen topuzları yenilemeyi ihmal etmemeniz tavsiye edilir. Ürün seçimi yapmadan önce modellere hakim olmak, zevke göre karar vermeyi kolaylaştırır. Araç modeline göre uygun dizaynda bulunan topuzlar, çeşitli ölçülere sahiptir. Elinize büyük ya da küçük gelen bir topuzu, daha farklı bir ölçü ile değiştirerek sürüş hakimiyetini artırabilirsiniz.

Vites topuzu modelleri deri, karbon, krom, ve plastik gibi farklı malzemelerden kaplama olarak üretilir. Tek bir malzemeden olabileceği gibi birden fazla maddeden de üretilebilir. Üzerlerinde uzun yıllar sürekli kullanımda dahi silinmeden kalması için boyama ve kazıma yöntemi ile çizgiler ve sayılar işlenir. Vites kullanımını kolaylaştıran bu sayılar, siz arabanıza alışkın olduğunuz için ihtiyaç duymasanız bile acemi bir aile üyesine verdiğinizde son derece gerekli olabilir. Kolay vites değişimi yapmayı sağlayan bu ürünler, motorun devrini olması gerektiği seviyede tutup, aracınızı iyi performansta kullanmanıza yardımcı olur. Araç içi dekorasyon renklerine ve materyaline uyumlu; deri, metal ve ahşap görünümlü tasarımlar ürün skalasında yer alır.

Sadece kılıf, stick, körük ya da tamamından oluşan setler ürünler arasında yer alır. Körük, akordeona benzer yapısı ile vites gövdesinin görünmesini engelleyerek, hacimli ve şık bir yenileme için kullanılır. Peluş ve kürklü vites kaplamaları da yumuşak bir tutuş imkânı sağlayan aksesuarlar arasında yer alır. LED ışıklı olarak üretilen tasarımlar, şık görünmesinin yanı sıra geceleri araç içi lamba yanmıyor iken, hangi viteste olduğunuzu görmeyi ve kolay değiştirmeyi sağlar. Deri dokulu ya da plastik kabartmalı modeller üzerinde yer alan çizik ve kabartmalar, topuzun terleseniz dahi iyi bir şekilde tutulmasını ve kaymamasını sağlar.

Vites Topuzu Aksesuarları

Otomobilinizi şık gösteren vites topuzları, komple değiştirilebileceği gibi sadece kılıfta takılabilir. Vites topuzları, klasik ve spor arabalar için farklı tasarımlara sahip olabilir, LED ışıklı ürünler de sürüş sırasında da kolaylık sağlar. Işıklı ürünler, aküden güç aldığı için bağlantısının profesyonel ellerde, bir usta tarafından yapılması tavsiye edilir. Tasarruflu ve düşük enerji tüketimine sahip modeller, renk seçenekleri ile zevke ve araba dizaynına göre karar verme imkânı sunar. Gün ışığı, beyaz ışık, sarı ışık, mavi ve kırmızı ışık gibi farklı renkleri ile otomobilinizde loş bir atmosfer oluşturmak için idealdir.

Vites topuzları, kullandıkça elinizin yağı ve aşınma nedeniyle kayganlaşarak sıkıntı çıkarabilir. Kayganlaştığı zaman vites değişimini zorlaştırır ve genellikle değişim ya da kılıf takılması tavsiye edilir. Topuz sağlam ise sadece kılıf kullanarak kayganlık sorununu çözebilir, arabanıza farklı ve etkileyici bir hava kazandırabilirsiniz. Silikon ve deri gibi farklı malzemelerden üretilen kılıf tasarımları oldukça fazla çeşide sahiptir. Üzerinde yazı bulunanlar tüm kılıflar ve ortasındaki açıklık ile asıl vites topuzu yazılarını görmenizi sağlayan kaplamalar da vardır. Uzun yol yapan kamyon ve tır sürücüleri, tüm günlerini trafikte geçiren taksi şoförleri için de ele masaj yapan tasarımlar oldukça işlevseldir. Kılıflar genellikle birçok araca uyum sağladığından, otomobilinizi değiştirseniz de eskisini kullanmaya devam edebilirsiniz. Altındaki topuzu koruduğu ve yıpranmasını engellediği için ekonomik maliyetle, büyük işler başarmanın yolu kılıf takmaktır.

Vites Topuzu Ne İşe Yarar?

Vites topuzu, araba kullanırken hakimiyetin sağlanması ve motor devrinin ayarlanması için oldukça önemli bir parçadır. Küçük yapısına rağmen işlevi fazla olan ürünün; dayanıklı ve sağlam seçilmesi, hasar görmeye dirençli olması emniyetli sürüş için önemlidir. Topuz başı üzerinde yer alan; çizgiler, sayılar ve R harfi size hangi viteste olduğunuzu ve diğerlerinin nerede olduğunu gösterir. Araç üzerindeki hakimiyeti sağlamak için kaliteli, ele tam oturan, kayma yapmayan bir vites topuzu gerekir. Farklı tasarım ve materyallere sahip olan ürünler arasından karar verirken, zevke göre de seçim yapabilirsiniz. Ürünler araç yedek parçası olarak değerlendirilmesine rağmen, keyif için de değişim yapabilir, peluş gibi süslü tasarımları seçebilirsiniz. Vites topuzunun çubuklu ve kablolu olan farklı modelleri vardır. Genellikle kablolu olanlar otomatik arabalarda, çubuk ve körüklü olanlar ise manuel araçlarda kullanılır. Set ve tekli olarak bulabileceğiniz ürünler arasından karar verirken, aracınızın özelliklerini dikkate almanız, parçanın uyum sağlaması için oldukça önemlidir.

Ürünler farklı dış yapılarına ve iç dizaynlara sahip olduğundan, araç özellikleri ile tam uyumlu olması tam performans için gereklidir. Birden fazla topuza ya da kılıfa sahip olmak, dilediğiniz an yenileme ve farklı görünümlerle arabanızın havasını değiştirme imkanı sağlar. Topuzların uzun ömürlü olmasını sağlamak için ekstra bir kılıf kullanmak oldukça mantıklı bir harekettir. Silikon vites topuzları arasında, masaj özellikli olan kabartmalı tasarımlar bulunur. Avuç içine baskı yaparak, uzun süreli kullanımda bile elin ağrısını engelleyen bir özelliktir. Yumuşak ve sert kılıf seçimi yapmak, sizin zevkinizle ilintili olsa da; manuel olanlar sürekli temas gerektiğinden sert olanların kullanımı tavsiye edilir. Sert kılıflar kayma yapmaz ve tutuşu sağlamlaştırır. Kullanım sırasında, darbe ve içecek dökülmesinden koruma önemlidir. Sürüş sırasında, elinizde bir içeceğin bulunması ya da sallantılı tesbih, bilezik gibi aksesuarları takmak; sürüş güvenliğini tehlikeye atar ve ürünün yıpranmasını erkene çeker. Sürekli ellerle temas eden kılıf ve topuzları belirli aralıklarla temizlemek, üzerinde bakteri ve mikrop üremesini engelleyerek, hijyenik olmasını sağlar.

Vites Topuzu Nasıl Değiştirilir?

Eskiyen ve hasar alan vites topuzlarını değiştirmek için bir profesyonelden yardım alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Kılıflar, başlık kısmına takılarak kullanıldığından karmaşık bir işlem yapmaya gerek yoktur. Söz konusu körüklü ve stickli vites topuzları olduğu zaman ise daha komplike bir uygulama gerekir. Sadece el işçiliği ödeyerek, bir profesyonelden yardım alıp topuz değişimi yaptırabilir ya da kendiniz basit işlemlerle takabilirsiniz. Kırılma, soyulma ve köşelerden kalkma gibi sebeplerden ötürü topuz değişimi yaparken, uygulanan adımlar vardır. Yeni vites topuzu ya da seti, plastik kelepçe ve yan keski ile değişim yapabilir, işçilik maliyetini bütçede tutabilirsiniz.

Vites kolunu arabanın konsolu içerisinde tutan ve sabit kalmasını sağlayan çerçeveler vardır. Bu çerçeveleri konsoldan ayırmak değişimin ilk adımıdır. Körüklü olan tasarımlarda, iç kısımda sabitleme için kullanılan plastik bir kelepçe bulunur. Plastik kelepçeyi yan keski ile keserek çıkarmaya hazır hale getirebilirsiniz. Körüğün zarar görmemesi için işlemin oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Körük söküldükten sonra, modele ve araca göre çekerek ya da çevirerek, vida söker gibi topuz sabitlendiği koldan çıkarılır. Yeni vites körüğü, ilk olarak eskisinin yerine takılmalıdır. Plastik kelepçe bu noktada topuz ve körüğün birbirine sabitlenmesi ve kaymaması için kullanılır, en sıkı noktaya kadar çekilir. Körük takma işlemi tamamlandıktan sonra, yeni topuz eskisinin yerine, sökülen yöntem kullanarak takılır. Topuzun yuvaya tam oturması ve sallanmaması sürüş emniyeti için oldukça önemlidir. Körük altında bulunan çerçeveler, konsola takılır ve değişim sonuna gelinir. Kablolu modellerin değişimi için ustadan yardım almak önerilir. Bu işlemlerde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, eski kabloların yerine yenisini bağlayarak, değişim yapabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta, tüm uygulamalarda ilk önce motorun kapatılması ve araçta hiçbir güç akışının aktif olmamasıdır.

Vites Topuzu Seçimi

Araç içinde bulunan ve güvenli sürüş sağlayan topuzların seçiminde birçok faktör etkili olur. Deri ve güderi gibi materyallerden üretilen; kahve ve siyah tonlarındaki ürünler genellikle klasik araçlarda kullanılır. Klasik modellerde orijinal derinin damarlı yapısı hareketli görünüm sağlar. Metal ve ahşap görünümlü plakalar ile detaylarda şıklığı yakalayan tasarımlar, ağır başlı iç dekorasyon ve araç modellerinde tercih edilir. Vidalı ve çevirerek takılan topuz başları, montaj sırasında kolaylık sağlar. Arabanızın modeli ve vites kutusunun orijinal formu seçimde etkili olan unsurlardır. Koltuklarla uyumlu renklere sahip bir model seçtiğiniz zaman, araç içi modifikasyon oldukça şık görünür.

Şık tasarımlı klasik modellerin yanı sıra eğlenceli ve karakteristik spor dizaynlar da bulunur. Canlı ve enerjik renklerde tercih edebileceğiniz spor tasarımlarda, desenler de sık kullanılır. Aracın, kaplamaların ya da koltukların rengine göre seçim yapıldığında, spor vites topuzlarla uyum yakalanır. Zar, kurukafa, takım amblemi ve hayvanlar gibi farklı desenler, tasarımlara şık ve dikkat çekici bir hava katmak için kullanılır. Taşlarla süslü modeller de kadın ve erkekler için dikkat çekici ve zengin bir görünüme yardımcı olur. Klasik ve spor tasarımlarda, mat ve parlak malzemeler arasından karar verme imkânınız vardır. Kullanışlı, dayanıklı ve araca uygun bir model seçmek alışveriş öncesi en mantıklı tüyo olur. Otomobilinize ve zevkinize göre uygun olana karar vermek için vites topuz çeşitlerini detaylı olarak inceleyebilir, cep dostu fiyata sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vites Topuzu Fiyatları

7997 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 7997 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/264130/20018918