Viyola

Yaylı çalgılar arasında yer alan kemana benzemekle beraber ondan bir miktar daha büyük olan enstrümanlara viyola denir. Diğer bir ismi ile alto olarak adlandırılan bu enstrüman, keman ve çello arasında bir sese sahiptir. Koyu canlı ve derin bir ses rengine sahip olan viyola kimi zaman acıyı, hüznü kimi zamansa neşeyi ve mutluluğu sembolize eder. Toplamda 4 tel ve 5 aralığa sahip olan enstrümanın akordu do, sol, re ve la sesleri kullanılarak yapılır. Gövde uzunluğu yaklaşık olarak 41 ve 45 cm arasında değişir. Perdeleri bulunmayan viyola, arşe adı verilen bir yay ile çalınır. Perdeleri bulunmadığı için amatörler, başlangıç seviyesinde notaları bulma konusunda zorlansa da zamanla enstrümana alışırlar. Amatör ve profesyonel kullanıcılara hitap eden viyola müzik aleti, birçok markanın çatısı altında satışa sunulur. Bunların her biri kalitesine göre farklı fiyat düzeyine sahiptir. Ürünün elektronik olması, el emeği ve işçilik kalitesi, kullanılan malzeme gibi pek çok faktör, bu enstrümanın dayanıklılığıyla beraber fiyat performansını etkiler. Siz de ihtiyacınıza uygun olan ürünü, birçok marka ve model arasından araştırabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesi arasından kendiniz için en uygun olanı bulup satın alabilirsiniz.

Kalitesine ve Ağaç Türüne Göre Viyola Özellikleri

Günümüzdeki enstrümanların başında gelen viyola, XV. yüzyıldan beri kullanılır. Viol isimli ilkel bir çalgıdan türediği düşünülen viyola, keman tarzı yapısı ile öne çıkar. Amatör kullanıcılar tarafından boş vakitleri değerlendirmek amacıyla tercih edilen müzik aleti, profesyoneller tarafından ise daha çok konserlerde orkestraya eşlik eder. Bugün kullanılan altoların her biri farklı markaların çatısı altında üretilir. Bunların özellikleri aynı olmakla beraber markanın modeline göre çeşitlilik görülebilir. Viyola keman çalgısına benzemesi, beş aralık ve 4 tele sahip olması genel özellikleri arasında yer alır. Bunun dışında üretimde kullanılan malzeme yapısı ve kalitesi, enstrümanın modeline göre özelliklerinin değişmesinde önemli bir etkendir. Her bir modelin ön kapak, arka ve yan kısımları, klavye, kuyruk tasarımları farklı ağaç türleri kullanılarak üretilir. Bunlar arasında ladin, abanoz gibi türler yer alır. Kullanan ağaç türleri enstrümanın daha kaliteli ses çıkarmasını ve dayanıklı olmasına yardımcı olur. Altonun ses tablasının üretiminde genellikle ladin ağacı kullanılır. Böylece daha net ve tok seslerin elde edilmesi sağlanır. Viyola özellikleri arasında tuşe, burgu ve kuyruk kısmı da yer alır. Bu parçaların abanoz ağacından üretilmesi enstrümanın kalitesini doğrudan etkiler. Gövde kısmında ise daha çok masif ağacı tercih edilir. Kullanılan ağaç türleri enstrümanın ses kalitesini etkileyeceği için satın alırken doğru tercih yapılması gerekir. Farklı marka ve model seçeneklerinin yanı sıra avantajlı viyola fiyatları sayesinde en uygun tercihi yapabilirsiniz.

Birbirinden Farklı Viyola Çeşitleri

Günlük hayatta veya özel günlerde çalınmak üzere tasarlanan viyola, profesyonel ve amatör kullanıcıların da ilgisini çeker. Kemana benzer özelliklere sahip model, benzersiz ses yapısı ile farklı tondaki müziklere uyum sağlar. Boş zamanları değerlendirmek amacıyla veya düğün, dernek, konser, parti sırasında orkestraya eşlik eden alto, hoş bir sese sahiptir. Konservatuvar öğrencileri tarafından da kullanılan viyola, farklı çeşitleri ile öne çıkar. Birçok marka tarafından üretilen bu çalgı, kullanılan malzeme ve işçilik kalitesine göre farklı donanımlara sahiptir. Profesyonel kullanıcılar için daha çok el yapımı olan modeller uygun olur. Bunlar, kaliteli işçilik kullanılarak üretildiği için oldukça kullanışlıdır. El yapımı olarak üretilen modeller, ağaç türüne uygun olarak benzersiz bir ses yapısına sahiptir. Kapak kısmında ladin ağacı kullanılan modellerin yan bölümlerinde, sap ve eşiklerinde ise kelebek ağacı tercih edilir. Arka kısmında da daha çok abanoz ve gül ağacı kullanılır. Profesyonellerin yanı sıra öğrenciler için de uygun modeller bulunur. Öğrenciler için üretilen enstrümanlar, farklı kalite yapısında sunulur. Ürünlerin kalitesine göre fiyatları da değişiklik gösterir. Eğer yeni başlayacaksanız ve amatörseniz daha uygun fiyatlı olanlara yönelebilir, ilerleyen dönemde ise profesyoneller için üretilen modellere geçiş yapabilirsiniz. Profesyonel veya amatörler için üretilen elektro, akustik ve el yapımı viyola çeşitlerini detaylı şekilde incaleyerek beklentinize uyan modeli satın alabilirsiniz.

Avantajlı Fiyatı ile Viyola Modelleri

Kemana benzeyen viyola çalgısı, amatör veya profesyonel kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir enstrüman türüdür. Dört telden ve beş aralıktan oluşan bu enstrüman ile pek çok müziğin çalınması mümkündür. En hüzünlü parçalardan en neşelilere kadar pek çok notanın seslendirilmesinde bu yaylı çalgı kullanılır. Diğer bir adı alto olan bu enstrüman, akustik ve elektro viyola olmak üzere farklı türlere ayrılır. Bunların her biri ise birçok markanın çatısı altında üretilir. Kullanım alanına veya zevke göre öğrenci, amatör ve profesyonel olmak üzere hemen herkese hitap eder. Oldukça geniş bir aralıkta satışa sunulan viyola enstrümanın kalitesine bağlı olarak performansı da değişiklik gösterir. Yüksek kalitede, sağlam ağaçlardan üretilen ürünler daha dayanıklı bir yapıya sahip olabilir. Aynı zamanda bu ağaçların doğru yerlerde kullanılması gerekir. Gövde, sap gibi kısımların üretiminde farklı ağaç türleri kullanılabilir. Bunlar, uygun malzemelerle kaliteli şekilde üretildiğinde violanın sesinin de değişmesine sebep olabilir. Bu yüzden seçim yaparken kullanılan malzeme türüne dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi fiyat performansını da etkiler. Düşük, yüksek ve orta segmentli olmak üzere hemen herkese uygun fiyat aralığındaki ürünü bulmak mümkündür. Eğer yeni başlıyor veya öğrenciyseniz daha düşük fiyatlı olanlara yönelebilir, profesyonel amaçlı viyola çalacaksınız uygun tasarımlı modellere göz gezdirebilirsiniz. Bunun dışında zaman zaman yapılan indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Bu indirimler ile viyola aksesuarlarına da ulaşabilirsiniz. Viyola tel, kuyruk bağı, yastık gibi pek çok aksesuar çeşidine bu sayede erişebilirsiniz. Kampanyalardan yararlanarak bütçeniz açısından da avantaj elde edebilirsiniz. Hepsiburada’nın avantajlı fırsatlarından faydalanarak viyola satın alabilir, bu keyifli enstrümanı çalmaya başlayabilirsiniz.

Viyola, Keman ve Çello ile Benzer mi ?

Viyola, keman ve çello olmak üzere farklı yaylı çalgılar ile benzer yapıya sahiptir. Fakat bunların gerek boyutu gerekse ses tonu ayrışmalarına sebep olur. Viyola kemandan farklı olarak daha uzun ve geniştir. Ayrıca yumuşak sesler verir. Kendi beklentilerinize göre modelleri inceleyerek doğru kararı verebilirsiniz.

Viyola Çalmak Kolay mıdır?

Viyola çalmak, çoğu zaman yetenek ve zaman isteyen bir iştir. Üzerinde yoğun çaba harcandığında herkesin çalabileceği bir yaylı enstrüman türüdür. Viyolanın perdesiz olması nota bulmayı zorlaştırabilir. Başlangıçta zor olsa da zamanla eller alışır ve nota bulmak kolay hale gelir. Bu nedenle enstrümanı çalmaya başlarken düzenli uygulama yapmakta fayda bulunur.

Viyola Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Viyola fiyatlarını etkileyen etkenlerin başında; malzeme kalitesi ve işçilik yer alır. Malzeme kalitesi ve işçilik arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak yükselebilir. Fakat zaman zaman yapılan indirim ve kampanyalar, fiyatın düşmesine sebep olur. Aynı zamanda kampanya olmasa bile düşük ve orta segmentte olan modelleri de bulmak mümkündür. Bu sayede dileyen herkes kendi bütçesi dahilinde bir ürüne ulaşabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Viyola Fiyatları ve Modelleri

102 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 102 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411237/411239