Adli Bilimler

Adli ve idari soruşturmalar sırasında suç ve suçlunun saptanması ve kanıtlanması için elde edilen maddi delillerin incelenmesi ile değerlendirmesi sürecinde yararlanılan tüm bilim dalları adli bilim kapsamında yer alır. Suçun önlenmesi ve aydınlatılması için önemli bir bilim dalı olan adli bilim, bünyesinde çalışan nitelikli insan gücü ile olay yerinden elde edilen, tanık, şüpheli ve mağdur üzerinden toplanan delillerin uluslararası standart ve kalitede incelenmesi ve analiz edilmesi ile ilgilidir. Oldukça ayrıntılı, yenilenen ve geniş bir alan olarak araç gereç, yöntem, bilgi ve teknoloji özelinde kitap ve benzeri birçok kaynağa sahiptir. Adli bilim dalında uzmanlaşmak isteyen ve bu alana merak duyan kişiler için hazırlanan pek çok kitap, alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından kaleme alınır. Genel olarak adalet sisteminin doğru karar vermesini sağlamasına yardımcı olan adli bilim dalı, asıl suçluya ulaşılması ve masum kişilerin hüküm giymemesi için delil toplama ve inceleme faaliyetlerini sadece teknik bakımdan değil, elde edilen sonuçların doğru şekilde değerlendirilmesi ve analiz edilmesi bakımından da büyük önem taşır.

Adli Bilimin Önemi Nedir?

Mahkemeler de bilimsel kanıtların yasal olarak önemli bir statüsü vardır. Adli bilim, suç ve suçlunun belirlenmesi için önemlidir. Bu nedenle adli bilimciler; elde edilen bilimsel kanıtların kabul edilebilirliği üzerine çalışmalar yaparlar. Bu tür çalışmaların hangi hukuki izinlerle ve yöntemlerle yapıldığına dair teorik ve pratik bilgiler veren adli bilim kitapları ayrıca bu alanın genel olarak ceza sistemindeki rolü ile ilgili konuları da ele alır. Fiziksel kanıtların toplanması, tanınması, tanımlanması ve karşılaştırılması gibi süreçlerin ele alındığı kitaplar teori ile birlikte çeşitli örneklerle de uygulamalı olarak aktarılır. Fizik, biyoloji ve psikoloji gibi pek çok bilim dalı ile ortak alanlara sahip olan adli bilim, oldukça geniş bir konu çeşitliliğine sahiptir. Çünkü her bilim dalı bir suç çözülmesine veya suçlunun bulunmasına katkıda bulunabilir. Yöntem üzerine ele alınan birçok kitapta; olay yeri incelemesinin nasıl yapıldığı, olay mahallinden veya kişilerden; kan, idrar, doku ve kıl örneklerinin nasıl toplanıp test edildiğine dair pek çok yöntem ayrıntılı olarak anlatılır.

Adli Bilim Kitaplarının İçeriği Nedir?

Adli bilim alanında özel ya da resmi kriminal laboratuvarlarda görev yapacak, bilimsel araştırmalar yürütecek, yeni yöntem ve gereçler geliştirecek ve bunları uygulamaya geçirecek kişiler için ayrıntılı, teorik ve uygulamaların ele alındığı adli bilim kitapları hem hukuk öğrencileri hem de hukuk uygulamacıları için pratik bir başvuru kitabı olarak yargı uygulamasına önemli bir katkı sağlar. Genel olarak hukuki süreç ve uygulama üzerine kaleme alınan adli bilim kitapları; ceza hukuku uygulamalarında kullanılan bilgilerin yer aldığı hukuki bölüm ile delil toplama, analiz etme gibi yöntemsel bilgilerin yer aldığı uygulama pratiğinin detaylarını içerir. Avukatlar, kolluk teşkilatı ve diğer adalet uygulamacıları için akademisyenler tarafından hazırlanan birçok kitap bilimsel temele sahiptir. Temel bilirkişilik gerektiren konular hakkında genel bilgi veren kitaplar, adli bilirkişiliğin hukuksal boyutunu da ele alır. Böylelikle adli bilirkişi olmak isteyen ve bu alana merak duyan herkesin bilgi sahibi olmasını sağlar. Adli bilimin her boyutu hakkında bilgilendirici içeriğe sahip olan kitaplar bilirkişiliğin konularının yanı sıra ölüm, yaralar, aile içi şiddet, tıbbi uygulama hataları, boşanmada velayet gibi konuları ve adli belge incelemesi gibi karşılaşılan birçok olay ve olgular hakkında açıklayıcı bilgiler verir. Adli bilişim alanında çıkartılan yasa ve mevzuatlarında yer aldığı kitaplar, basım tarihine ek olarak güncel mevzuat değişiklikleri çerçevesinde kaleme alınır.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Adli Bilim Kitapları

114 ürün listeleniyor
Seçkin Yayıncılık
Temsil Kitap
Ekin Yayınevi
On İki Levha Yayınları
Beta Yayınevi
Hiperlink Yayınları
Der Yayınları
Dizgi Kitap
Lex-Tax Yayınları
Umuttepe Yayınları
Alfa Aktüel Yayınları
Anı Yayıncılık
Dora Basım Yayın
Filiz Kitabevi
Islık Yayınları
Kuram Kitap
Lykeion Yayınları
Nobel Akademik Yayıncılık
Nota Bene Yayınları
Platon Hukuk Yayınları
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 114 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?