Direksiyon dişli kutusunu ön tekerleklere bağlayan direksiyon bağlantı elemanları, birkaç çubuktan oluşur. Bu çubuklar, direksiyon bağlantı ucu olarak adlandırılan bilyalı mafsala benzer bir soket düzenlemesiyle bağlantılı bir şekilde hareket eder. Diyagramatik direksiyon sistemleri, bağlantı düzeneğini serbestçe geriye ve ileriye hareket ettirirler. Bu sayede araçların ön tekerlekleri, direksiyon hareketlerine bağlı olarak sağa ya da sola doğru manevra yapar. Direksiyon dişlileri, direksiyon simidi çevrildiğinde hareket eden bir arka çubuğa bağlanır. Boylamasına kol, konvansiyonel süspansiyon sistemleri ve paralelkenar direksiyonlu araçlarda kullanılır. Bu tür süspansiyon ve direksiyon düzenlemeleri, hemen hemen tüm arkadan itişli araçlarda ve hafif ticari araçlarda bulunur. Çapraz direksiyon ve Haltenberger bağlantı tasarımı, bazı kamyonlarda ve kamyonetlerde de tercih edilir. Ağırlığın ve yük dağılımının arttığı durumlarda, daha dengeli ve kolay yön değişimi sağlayan çok parçalı direksiyon mekanizmaları, uzun süreli kullanımlara uygun olarak tasarlanır.

Araçların alt düzeneğinin tamamlayıcı donanımları arasında yer alan avara kolu, direksiyon dişlilerinin düzgün çalışması için gerekli olan direksiyon bağlantılarının bir arada tutulmasını sağlar. Araba avara kolu; bir dirsek, dirseği direksiyon mekanizmasının orta noktasına bağlayan bir kol ve bir iç mil yatağından oluşur. Ön tekerleklere bağlanan direksiyon sisteminin önemli bir parçası olan avara kolu, direksiyon bağlantısı için döner bir destek vazifesi görür. Dayanıklı metal malzemelerden imal edilen kol, direksiyon dişlisinin kontrol ettiği yönde hareket ettiği sırada direksiyon bağlantısını destekleyerek çekiç koluna yardımcı olur. Bazı araçlarda tek kol bulunurken bazılarında da çift avara kolu bulunabilir. Geleneksel direksiyon bağlantı kolları, her iki tarafta bir iç ve bir dış (sol ve sağ) merkezi bağlantı noktası arasında uzanır. Direksiyon sistemi üzerinde biri avara kolu ve biri de pitman kolu çevresinde bulunan çeşitli bağlama ekipmanları da kullanılır.

Paralelkenar ölçülerine ve tasarımına sahip olan pitman ve avara kolları, hem bağlantı burçlarına hem de ana kollara eşit mesafede ayarlanır. Pitman kolu, yaygın olarak "pitman şaftı" olarak da bilinen direksiyon dişlisi çıkış miline bağlanır. Pitman kolu, merkez birleşme noktasına monte edilir ve direksiyon simidini çevirerek hareket ettirilir. Merkez bağlantısı, pitman kolundan ve pitman milinden yolcu tarafındaki avara koluna olan hareketi aktarır. Orta bağa monte edilen direksiyon iç bağlantı çubukları ise hareketi direksiyon kollarına ve dış bağlantı çubuklarına aktarır. Bu bileşenleri bir arada tutan tüm bağlantılar, seyir hâlindeyken aracı kontrol altına almak için gerekli olan hareket özgürlüğünü sağlar. Kol üzerine eklenen burç ve soketler, parçaların birbirine eklemlenmesini ve birleştirilmesini kolaylaştırır. Pitman ve avara kolları, set hâlinde temin edilebildiği gibi tekli olarak da satın alınabilir.

Avara kolu, pitman kolu, burçlar, soketler ve diğer süspansiyon bileşenleri, tekerlek bakımları esnasında yılda en az bir kez kontrol edilmelidir. Aşınmış ya da özelliğini kaybetmiş avara kolları; lastik aşınması, balans sorunları ve titreşim gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Alt takımda meydana gelen problemler, genellikle birbirini tetikleme eğilimi gösterir. Avara veya pitman kolunun arızalanması, burçlar ya da bağlantı köprüleri üzerinde ciddi sorunlara neden olabilir. Sorunun giderilmemesi durumunda direksiyonda titreşimler oluşabilir ve kabin işinde rahatsız edici mekanik gürültüler duyulabilir. Gevşeyen veya düzensiz hareket eden direksiyon, sürüş güvenliğini ve dinamizmini de olumsuz yönde etkiler. Araç, düz yolda ilerlerken sağa ya da sola doğru kayma eğilimi gösterebilir. Bu nedenle alt takıma ait eskiyen mekanik parçaların yenileri ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

Avara Kolu

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN