Araba bagaj kilitleri, hem sürücüler hem de aracın güvenliği için önemli detaylardandır. Çünkü hırsızlık, gasp gibi istenmeyen ve olumsuz durumlardan araba bagaj kilitleri ile korunulabilir. Özellikle araba bagajlarının açık kalması ya da tamamen sağlıklı bir biçimde kilitlenmemesi durumlarında bu tür olaylar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra araç bagajına büyük boyutta ya da fazla eşya yüklenildiğinde eğer araba bagajı düzgün bir biçimde kapatılıp bagaj kilitlenmez ise yolculuk esnasında açılabilir. Böyle bir durumda eşyalarınız dağılacağı için hem siz hem de yolda bulunan diğer araçlar ve araç sürücülerinin güvenliği riske girecektir. İşte tüm bu nedenler, araba bagaj kilitlerinin önemini vurgulamaktadır.

Aracın bagaj kapağını açıp kapatmaya yarayan araba bagaj kilitleri; her aracın modeline, markasına ve üretici firmasına göre değişmektedir. Özellikle sedan, transporter ya da SUV gibi araçlarda araba bagaj kilitlerinin özellikleri bir hayli farklılaşmaktadır. Araba bagaj kilitleri uzaktan kumanda yardımı ile kullanıldığı gibi manuel biçimde de kullanılabilir. Eğer araba bagaj kilitleri uzaktan kumanda ile kullanılabiliyor ise araçtan araca değişiklik göstermekle beraber, genelde uzaktan kumandada yer alan araba simgesi ile gösterilmektedir. Araba simgesi düğmesi kullanıldığında bagaj kapısının alarmı etkisiz hâle gelmektedir. Daha sonra ise araba bagaj kilidi açılmış konumda olmaktadır.

Bunun yanı sıra aracın kendi bünyesinde bir alarm sistemi var ise araba simgesi göstergesi ile etkisiz hâle gelmemektedir. Bu nedenle araba bagaj kilitlerinin kullanılması için alarm düzeyinin ve ilgili hareket sensörlerinin etkisiz hâle gelmesi beklenir. Eğer araba bagaj kilitleri manuel biçimde kullanılıyor ise tüm bunlara gereksinim duyulmaz. Bu detaylar haricinde, araba bagaj kilitlerinin açık olması hâlinde ise eğer bagaj kilitleri uzaktan kumanda yardımı ile kontrol ediliyorsa basınç plakası olarak adlandırılan plakaya basılması gerekir. Bu durumda araba bagaj kilitleri, tekrar kilitli duruma gelecektir.

Bu unsurların yanı sıra araba bagaj kilitlerinde bir sorun meydana gelmişse ve bu sorun sonucunda bagaj kilitleri açılamaz olmuş ise bunun pek çok nedeni olabilir. En hafif sorun, araba bagaj kilitlerinde bulunan yağın azalması ya da bagaj kilitlerinin pas ve kir tutmasıdır. Bu sorun, basit bir pas çözücü ve yağlayıcı sprey yardımı ile çözülmektedir. Böyle olumsuz bir durumda spreyin özellikle araba bagaj kilitlerinin olabildiğince iç kısımlarına sıkılması gerekmektedir. Ayrıca, araç manuel ise araba bagaj kilitlerinin anahtar deliklerine de mutlaka bu spreyden sıkılması gerekir.

Araba bagaj kilitlerinde meydana gelen sorunun bir diğer nedeni ise elektrik sisteminde ya da tesisatında oluşan temassızlık ya da dengesizliktir. Eğer araba bagaj kilitleri açılmaya çalışılırken hiç ses gelmiyor ise elektrik kaynaklı bir sorun mevcut olabilir. Fakat ses geliyor ama bagaj kilitleri açılmıyor ise araba bagaj kilitlerinin sistemi bozulmuş olabilir. Bu durumların hepsi de tehlikeli ve güvenli sürüşü engelleyici durumlar olduklarından aracın garantisi kapsamında muhakkak tamir edilmelidir. Ayrıca, araba bagaj kilitlerinin açılmama ya da kapanmama gibi sorunlarının nedeni uzaktan kumanda da olabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra araba bagaj kilitlerinin hasar görmelerinin bir diğer nedeni ise aracın bagajına olması gerekenden çok daha fazla eşya koyulması olabilir. Bu durumun sonucunda bagaj kilitlerine çok fazla yük binmektedir. Bu tür durumların devamında ise araba bagaj kilitlerinde yer alan kablolar birbirleri ile çakışırlar. Söz konusu çakışma bagaj kilitlerini devre dışı bırakabilir. Bunun sonucunda ve devamında ise bagaj kilitleri zarar görerek görevini yerine getiremez hâle gelebilmektedir.

Bagaj Kilidi

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN