Diferansiyel Burcu

Araba için önemli bölümlerden bir tanesi olan diferansiyel, bir aksta iki tekerleğin arasındaki güç dengesini sağlayan parçadır. Arabanın çekiş gücünü sağlayan bu parça arabanın verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Virajlar gibi önemli alanlarda diferansiyel sağa ve sola dönüşlerin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. Araba tamiri yapanların kullandıkları parçalardan birisi olan araba diferansiyel burcu ise bulunduğu bölgeye takılarak orada yatak vazifesi gören bir parçadır. Araba diferansiyel burcu genel anlamda araba konusunda profesyonel olarak çalışan kişilerin değişimini sağlayabileceği tutucu bir göreve sahip önemli parçalardan bir tanesidir. Bununla birlikte araç sürücüleri de parça değişimini gerçekleştirebilirler.

Araç için düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir parça olan araba diferansiyel burcu, kontrol edilmediği takdirde mekanik parçaların geometrilerini etkileyecek olan arızaların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Güvenli bir sürüş için önemli olan diferansiyel burcu sağlam yapıya sahip olan metal bir aksamdır. Hareketli bir yapıya sahip olan bu parça, şasinin sonunda bulunmaktadır. Diferansiyel burcu yatağın güç aktarımı esnasında uygulanmakta olan kuvvete tampon oluşturmak için belli bir miktar esneme yaratan ve hareket etmesini olanaklı kılan parçadır. Düşük mukavemete sahip olan araba diferansiyel burçları kolayca yıpranabilirler. Parçanın yıprandığı ve değişmesi gerektiğini gaz pedalına basıp bıraktığınızda giderek yükselen bir klonk sesinden anlayabilirsiniz. Yıpranma durumlarında diferansiyel burcunun değiştirilmesi gerekmektedir. Parçanın değişimi 45 dakika ile 1 saat gibi bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Önden montajının yapılması gereken parçanın yeri sağ arka aksta bulunmaktadır.

Araba Diferansiyel Burcu Fiyatı

Oldukça küçük bir parça olan diferansiyel burcu 60 mm kalınlığa, 12 mm iç çapa, 60 mm dış çapa sahiptir. Diferansiyel burcunun ağırlığı ise 0,256 kilogramdır. Her araç için 1 adet diferansiyel burcuna ihtiyaç duyulmaktadır. Diferansiyel burçları araçlar için farklı biçimlerde üretilmekle beraber genel olarak aynı yapıya sahip olan parçalardır. Diferansiyel burcunun montaj işleminin yapılabilmesi için adım adım takip edilen bir söküm ve yeniden montaj işlemi yapılmalıdır. Diferansiyel burcunun değişimi için diferansiyelin araçtan sökülmesi gerekmektedir. Söküm ve takım işlemini profesyonel olmayan kişilerin de yapabilmesi mümkünken, araba diferansiyel burcunun hassas bir yapıya sahip olmasından kaynaklanabilecek sıkıntılar sebebiyle bu durum önerilmemektedir. Metal bir aksam olan diferansiyel burcu aynı zamanda hareketli bir yapıdadır. Küçük olmasına rağmen araç için önemi büyük olan bu parçanın aracın 10 bin ve 20 bin bakımları gibi periyodik zamanlarda mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu zamanlar haricinde de aracın özellikle sağa ve sola dönüş işlemleri esnasında gelebilecek normal olmayan seslerde parçanın kontrol edilmesi ve yıpranma hallerinde mutlaka değişiminin sağlanması önemlidir.

Sürekli olarak hareket eden bir parça olması sebebiyle diferansiyel burcunun yıpranma katsayısı daha yüksektir. Değişimi sağlanmazsa aracın teknik aksamlarında sorunların oluşması ve giderek bu sorunların büyümesi olasıdır. Araba diferansiyel burcu fiyatı oldukça makul seviyelerde sunulmaktadır. Değişimi diğer parçalara göre daha sık olan araba diferansiyel burcu buna oranla da daha uygun seviyelerde satılmaktadır. Kullanılacak araca ve burç yapısına göre farklı fiyatlar olsa da genel anlamda araba diferansiyel burcu fiyatı birbirine yakın aralıklarda etiketlenmektedir. Bireysel olarak satın alınabilecek olan araba burcu aynı zamanda profesyonel olarak araba tamiri yapan kişiler tarafından da yoğun olarak satın alınan ürünlerden bir tanesidir. Küçük ama önemli bir parça olan araba diferansiyel burcu arabanın marka ve modeline göre tercih edilerek satın alınabilir ve kolayca değişim işlemi gerçekleştirilebilir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Diferansiyel Burcu

38 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 38 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?