Karoser; motorlu kara araçlarında genellikle yolcuların ya da eşyaların taşındığı kısma verilen addır. Motor kapağı, ön çamurluk ya da ön ızgara gibi kısımlar ise karoser yapısının içine dahil olmayıp tamamen farklı bölümlerdir. Otomobillerin satışında ya da seçimi sırasında oldukça önemli bir yere sahip olan karoserler, kişisel seçimlere göre tercih edilir. Alüminyum ya da sac malzemeleri kullanılarak elde edilen pek çok karoser modeline rastlayabilirsiniz. Alacağınız aracı, karoser açısından değerlendirdiğinizde; ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey ne kadar yolcu ve eşya kapasitesine sahip olduğudur. İşte kullanmak ya da aile aracı olarak alacağınız karoserler birbirinden farklı hacme ve özelliğe sahiptir. Farklı modellere sahip olan araba karoserleri arasında; Hatchback, Sedan, Cabriolet, Coupe, MPV, Station Vagon ve Roadster yer alır.

Hatchback karoser şeklinde imal edilen araçlar; genel olarak diğer modellere göre daha küçük bir hacme sahiptir ve arka kısımları düz olarak inen bir formda yapılır. Bundan dolayı eşyalar için ayrılan bagaj kısmı daha dardır. Fakat; bu Hatchback karosere sahip olan araçların en büyük avantajı arka koltuklarının genellikle yatırılabilir bir yapıya sahip olmasıdır. Bu sayede koltuklar yatırılarak ekstra bagaj kısmı elde edilebilir. Bu tarz araçlara Avrupa'da daha çok rastlanılır. Hatchback karoser modeline sahip araçlar arasında; Renault Twingo, Volkswagen Fox ve Peugeot 107 yer alır. Türkiye'de genellikle tahtırevan olarak bilinen Sedan karoserli araçlar ise; genel olarak 4 yolcunun taşınmasına ve arka bagaj kısmına da yine eşya koyulmasına elverişlidir. İç hacimleri 933 lt olan bu modeller, en çok Asya ve Amerika kıtalarında kullanılır. En çok bilinenler arasında; Volkswagen Polo Sedan yer alır.

Cabriolet karosere sahip olan araçlar; genel olarak üstü açık üretilen modellerdir. Fakat dilerseniz aracın üst kısmını istediğiniz gibi kapattırabilirsiniz. Geçmişte sadece 2 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu araçlar, günümüzde daha fazla yolcu taşıyabilecek kapasitede üretilmeye başlanmıştır. Bu modellerin örnekleri arasında BMW Cabriolet ve Chevrolet Cabriolet'i inceleyebilirsiniz. 2 kapılı olarak adlandırılan Coupe karoserli araçlar, 2 ya da 4 yolcu taşıma hacmine sahiptir. Bu modeli, Cabriolet karoserli araçların kapalı olanları gibi düşünebilirsiniz. Örnekleri arasında; BMW Coupe ve Porsche Cayman'ı inceleyebilirsiniz. Multi Purpose Vehicle kelime grubunun kısaltımış hali olan MPV karoserli araçları, Türkçeye çok amaçlı araç olarak çevirebilirsiniz. Aile aracı ya da ticari araç olarak düşünebileceğiniz bu model, daha fazla yolcu ve eşya taşıma kapasitesine sahip olması sayesinde en çok tercih edilenler arasında yer alır.

Araba Karoser Fiyatları

Çeşitli aşamalardan geçerek imal edilen araba karoserleri, modellerine göre farklı işlemler görür. İlk olarak çeşitli parçalar halinde üretilen parçalar pres formunda verilir. Bu aşamadan sonra parçalar kaynak işlemi sayesinde doğru şekilde birleştirilir ve karoser oluşturulur. Ortaya çıkan karoser kirden ve pastan arındırıldıktan sonra boyası yapılır. Ürünün arka ve üst bölümleri mekanik bir tabanca ile boyanırken diğer kısımları ise el tabancası ile işlem görür. Karoserin boyasının hızlı kuruması için seri üretim bandında bulunan bir fırından geçirilir. Daha sonra koltukları ve iç aksesuarları eklenen karoser, şasi üzerine oturtulur ve işlem tamamlanır.

Araba karoser fiyatları alacağınız modele göre farklılık gösterir. Araç satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörler arasında aracı nerede kullanacağınız yer alır. Aileniz için ya da işte kullanmak için alacağınız modeller farklı fiyatlar ile karşınıza çıkar. Bu nedenle öncelikle aracınızın ne tarz bir işe hizmet edeceğine karar verdikten sonra karoser seçimi yapmalısınız.

Karoser

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN