Binek otomobillerin ve yarış arabalarının bagaj, tavan, çamurluk ve kaput parçaları üzerine monte edilen araba rüzgarlıkları, yüksek hızlarda aracın daha dengeli ve stabil bir şekilde hareket etmesine olanak tanıyan aksesuarlar arasında yer alır. Rüzgarlıkların ağırlığı ve boyutları, aracın yapısına ve boyutlarına uygun olarak dizayn edilir. Spoiler olarak da bilinen rüzgarlıklar, karşıdan gelen hava akımına, ters etki oluşturarak araç şasisinin yere yakın tutulmasını sağlar. Özellikle performanslı kullanımlarda ve üst limitlerde otomobilin yere tutunmasını artırarak daha güvenli sürüş imkanı tanır. Tamamen performansı artırmaya yönelik rüzgarlıklar bulunduğu gibi, sadece aksesuar amaçlı kullanılan spoiler modelleri de mevcuttur.

Araba Rüzgarlık Modelleri

Otomobillerde ön, arka ve tepe olmak üzere üç ayrı tipte rüzgarlık kullanılabilir. Araba rüzgarlık modelleri içinde en çok tercih edilen tavan ve arka spoiler parçaları, artan hızla birlikte hafifleyen aracın yere daha fazla baskı yapmasına yardımcı olur. Özellikle 200 km ve üzeri hızlarda aracın yere uyguladığı basınç önemli ölçüde azalır. Tutunma direncini artıran arka rüzgarlıklar, aracın arka kısmını yere doğru bastırır. Otomobilin dizaynına bağlı olarak belli bir oranda hava, hareket esnasında şasinin alt kısmından arkaya doğru ilerler. Aracın altına dolan hava, yukarı doğru itme eğilimine girer. Üretici firmalar, bu durumu en aza indirgeyebilmek amacıya ön rüzgarlık parçaları geliştirirler. Ön tampondan aşağı doğru uzanan spoiler parçası, hava akımının aracın altına ulaşmasını büyük oranda engeller.

Ön ve arka rüzgarlık modelleri, otomobilin aerodinamik yapısına uygun olduğu sürece, yol tutuşu, hızlanma ve viraj performansı gözle görülür biçimde artış gösterir. Ön rüzgarlık, hava akımının olabildiğince yukarı doğru kaymasını sağlar. Aracın tampon çizgisinden itibaren sırasıyla; kaput, ön cam, tavan, arka cam ve bagaj bölümüne kadar ilerleyen bir hava akımı oluşur. Hava akımının engellere takılmadan ve zigzag oluşturmadan akması oldukça önemlidir. Temel aerodinamik tasarım çizgilerine sahip olan araçlarda, ön ve arka spoiler parçaları ayarlanarak, performans artışı elde edebilmek mümkün olur. Arka bagaj kapağı üzerine çift ayak desteği ile sabitlenebilen rüzgarlık modelleri, yüksek ve geniş kanat aralığına sahiptir. Spor modellerde kanat yüksekliği ve açısı da isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. 

Araba Rüzgarlık Fiyatları

Araba rüzgarlık fiyatları; ürünün markasına, türüne, malzeme kalitesine, aerodinamik yapısına, sağlamlığına ve teknik detaylarına bağlı olarak farklılık gösterir. Son derece hafif ve dayanıklı karbon fiber malzemelerden imal edilen spoiler modellerinin fiyatları, daha yüksek bir fiyat çizgisine sahipken; ABS plastik, fiberglass, silikon döküm ve polimer bazlı malzemelerden üretilen rüzgarlıklar daha makul fiyat aralığında temin edilebilir. Malzeme kalitesi ve çeşitliliğinin yanı sıra, ürünün sahip olduğu spesifik özellikler de fiyat üzerinde etkilidir. Akor gerginlik ayarı bulunan, eğim ve yükseklik seviyesi değiştirilebilen ve aracın hızına göre adaptif farklılıklar gösteren ürünler de oldukça değerlidir.

Günlük kullanım için üretilen binek otomobillerde, işlevsel olarak çalışan spoiler modelleri yerine daha çok modifiye amaçlı ürünler tercih edilir. Aksesuar özelliği bulunan araba rüzgarlık parçaları, genellikle fiber cam, dayanıklı döküm plastik ve polikarbon gibi malzemelerden imal edilir. Dizayn olarak aracın genel hatlarına ve orijinal tasarımına uyum gösterir. Spoiler modelleri, aracın sportif çizgilerini vurgulamaya ve daha şık bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Kategori içinden, siz de aracınızın hem daha iyi yol tutuşu sağlamasına hem de daha estetik ve göz alıcı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan spoiler modellerini ayrıntılı olarak inceleyebilir; ihtiyacınıza ve beklentilerinize en uygun araç rüzgarlıklarına kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Rüzgarlık

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN