Metal halka çevresindeki çelik topları üzerinde taşıyan tekerlek yatağı, jantların mümkün olduğunca az sürtünmesine ve hızlı dönmesine yardımcı olur. Konik ya da misket formunda dizayn edilen metal parçalar, mekanik sürtünme döngüsünü en aza indirir. Parçaların minimum sürtünme ve maksimum verimlilikte çalışmasına olanak tanır. Bilyeli yatak sistemleri, başta otomobiller olmak üzere bisiklet, motosiklet, pikap ve kamyon gibi tekerlekli hemen hemen tüm vasıtalarda kullanılır. Metal aks mili üzerindeki tekerlek rulmanı, tekerleğin merkezinde yer alan metal içi boş bir göbek üstüne sıkıca yerleştirilir. Tekerleğin içinde bulunan merkez halka, rulman parçasını arka göbeğe doğru bastırır ve yatak içindeki rulman serbest bir şekilde döner. Metal havzada muhafaza edilen ve sıralı bir şekilde dizilen bilyeler, oldukça dayanıklı ve sert bir yapıya sahiptir. Hem tekerlek yatağı hem de bilye parçaları çelik ve krom gibi dayanıklı metallerden imal edilir.

Kullanıma bağlı olarak tekerlek yatakları da yıpranma gösterir. Sürtünme sonucu aşınan rulman parçaları, sürüş esnasında araç içi ses seviyesinin artmasında yol açar. Özellikle viraj dönüşlerinde gürültü miktarı daha fazla artabilir. Dört teker içinde bulunan yatak ve bilyelerin bazıları diğerlerine oranla daha fazla yıpranmaya maruz kalabilir. Aracın ağırlık dengesi, kullanım stili ve yol koşulları, farklı parçaların diğerlerine göre daha fazla eskimesine yol açabilir. Örneğin; sola doğru viraj alırken artan gürültü seviyesi sağ tarafta sorun olduğunu gösterir. Sola dönüşlerde ağırlık merkezinin sağa doğru kayması, aracın toplam ağırlığının sağ iki tekerlek üzerinde yoğunlaşmasına yol açar. Eğer teker yatağında bir sorun varsa, artan ağırlıkla birlikte uğultu şeklinde bir gürültü duyulur. Yuvarlak veya konik formdaki bilyeler yatağa sürterek titreşim oluşturur. Aynı durum, sağa virajlarda sol tekerleklerin kondisyonunu test etmek için de kullanılabilir.

Rulman, olabilecek en az dirençle göbek üzerindeki tekerlekleri döndürmek için tasarlanır. Aks ise, devinimi sağlamak için uygulanan kuvveti doğrudan tekerleğe iletir. Parça değiştirirken modül ekipmanları arasında yer alan kirişler, konik rulo ve radyal yataklar da kontrol edilir. Bilye ve tekerlek yatağı içinde ciddi ölçülerde deformasyonlar oluşmuş ise, öncelikle rulo setleri ve bilyeler değiştirilir. Metal yüzeylerde bulunan akışkanlığı bozabilecek ölçüde derin çizikler ve çukurlar bulunuyorsa, yatak takımı komple değiştirilebilir. Balyoz, çekiç ve levye gibi aletler ile yatak yerinden oynatılmamalıdır. Tamirat işlemleri için mutlaka araç kaldıracına ve tork destekli somun sıkma makinelerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, rulman parçalarının bakımının yapılması ve yenilenmesi için, oto tamirhanelerine veya araç yetkili servislerine başvurulması tavsiye edilir.

Araba Teker Yatak Fiyatları

Araba teker yatak fiyatları; ürünün rulman ve aks gibi diğer parçaları ile uyumluluğuna, kalitesine, üretim teknolojisine, metal direncine ve ebatlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Farklı ağırlıklara ve arazi koşullarına göre imal edilen SUV, pikap, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi taşıtların teker yatak sistemleri, otomobillerde yer alan yatak mekanizmalarına göre belli açılardan farklılıklar taşıyabilir. Özellikle ağır taşıtlar, arka aks yapısına benzer özellikler gösteren rulman türlerine sahip olabilir. SUV araçlar ise, genellikle arıza esnasında bütünüyle değiştirilmesi gereken ve tüm birimleri mühürlü rulmanlar ile birlikte gelir. Üst segment otomobillerde ve arazi taşıtlarında sıklıkla tercih edilen konik rulmanlar, geleneksel rulman parçalarına göre daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Keçeli teker yatakları, çoğunlukla bağımsız ön süspansiyona sahip olan araçlarda ya da SUV tarzı dört çeker taşıtlarda bulunur.

Aracınızın markasına ve modeline göre tasarlanan teker yatak parçalarına kategori üzerinden ulaşabilir; ihtiyacınıza ve beklentilerinize en uygun ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Teker Yatak

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
BAŞA DÖN