Travers Takozu

Her arabada birbirine bağlı ve birbirini etkileyip aynı zamanda birbirinden etkilenen sistemler ve parçalar bulunmaktadır. Çok nadiren ayrı sistemler bulunsa da genel olarak sistemlerin çoğu, birbirleri ile bağlantılıdır. Bu nedenle de bir sistemde ya da parçada meydana gelen problem, diğer birçok sistemi de etkilemektedir. Tüm bunların haricinde arabada belirli aralıklar ile kontrol edilmesi gereken birtakım parçalar da bulunmaktadır. Araba travers takozu da bu parçalardan bir tanesidir.

Araba travers takozu, aracın yürümesini ve ilerlemesini sağlayan aksamlardan bir tanesidir. Arabalar için çok önemli olan bu parçanın eskiyip eskimediği ya da daha ne kadar kullanılabilir olduğu, sık sık kontrol ettirilmelidir. Araba travers takozu, arabanın şasi bağlantılarını da etkilemektedir. Bu nedenle bu parçada meydana gelecek bir aksaklık araba şasilerinde de sorunlar meydana getirebilmektedir. Eğer araba travers takozu zamanında kontrol edilmez ise bir arıza meydana geldiğinde çok daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir.

Araba travers takozu, araçlar için hayati öneme sahip olduğundan bu parça çok çabuk ve kolayca yıpranmamaktadır. Genel olarak çok sağlam, dayanıklı ve kullanışlı malzemeden üretilir. Hem tasarım hem de malzeme olarak kaliteli yapılardan meydana gelmektedir. Çünkü araba travers takozu, aracın tüm yükünü çekmektedir. Bu noktada, arabada yer alan şasiler ile de bağlantılı şekilde arabanın ilerlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle araba travers takozu üretilirken pek çok sağlamlık testlerine tabi tutulmaktadır.

Tüm bu unsurların ve detayların yanı sıra arabalar kullanım süreci içinde pek çok hasara maruz kalabilirler. Özellikle araba travers takozunda ve dolaylı olarak şasisinde meydana gelen bir sorun, aracın tüm sistemlerini etkilemektedir. Araç şasisi hasar aldığında yamulabilir. Bu durum ise aracın hareket etmesini durdurmaktadır. Araba travers takozunun gerekli bakımları ve kontrolleri yaptırılmaz ise bu parça, araç içinde gevşemektedir. Araba travers takozunun gevşemesine yol açan en önemli unsurlardan bir tanesi çukur, tümsek ya da girintili çıkıntılı yol zeminleridir. Bir diğer unsur ise araca alabileceğinden ve taşıyabileceğinden çok daha fazla yük koymaktır. Bu iki neden, araba travers takozunun ve şasi bağlantılarının gevşemesine yol açan esas unsurlardır.

Araba travers takozunun ve akabinde araba şasi bağlantı noktalarının gevşemesi, beraberinde pek çok sorunu getirir. Özellikle bu sistemlerde meydana gelen bir hasar ya da arıza, aracın motorunu, süspansiyon ve amortisör sistemlerini, sürüş dinamiklerini sekteye uğratabilir. Daha sonra ise bu sistemlerde sorunlar meydana gelmeye başlar. Araba travers takozunda meydana gelen bir hasar, arabanın en önemli yapı taşlarından olan akslarını da bozmaktadır. Akslar arasında aralık ve boşluklar oluşmaya başlamaktadır. Tüm bunların sonucunda ise araba, ilk kalkış aşamasında olağan dışı sesler çıkarabilir. Bu sesin yanı sıra bir araçta araba travers takozu bozuk ya da hasarlı ise araç özellikle dönemeçli yollarda savrulabilir.

Araba travers takozunda meydana gelen arıza, tüm bu süreçte tamir edilip düzeltilmez ise araç, bir süre ilerlemeye devam eder; fakat bu ilerleme aşamasında araba içinde yer alan diğer sistemler de hasar görebilir. Özellikle şasi bağlantılarındaki gevşeme, diğer sistemlerin ya da parçaların da kopmasına neden olmaktadır. Ayrıca, bu olumsuz durumda bile hâlen ilerlemeye devam edildiğinde araç, artık bir süreden sonra ilerlemeyi durdurur ve tekrar ilerlemeye başlaması da olanaksızdır. Tüm bu nedenler dolayısı ile araba travers takozunun sık sık kontrol edilmesi gerekir. Eğer bu parçanın ya da araba şasilerinin gevşediği yönünde bir kanıya varılırsa bunun acil olarak onarılması lazımdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araba Travers Takozu

164 ürün listeleniyor
TW
Wolcar
Heropar
SH
YTT
Nevparça
BSG
Opar
Otoco
Rapro
LEMFORDER
İTHAL
Itaqi
MKS
Swag
CORTECO
FKK
MOBIS
Meha
Renault
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 164 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?