Araç Sigortaları

Araç sigortaları, ani bir kısa devre ya da akım dalgalanmasının aracınızın hassas elektronik cihazlarına zarar vermesini önleyen, kritik öneme sahip bileşenlerdir. Çok fazla akım çeken cihazlar, aşırı ısıya ve dolayısıyla yangına neden olabilir. Bu nedenle aşırı yüklenme durumunda elektrik devresini kesmek için araç sigortaları kullanılır. Aracınızın marka ve modeline uyumlu sigortalar ile eski sigortalarınızı değiştirerek aracınızın elektrik kaynaklı performans sorunlarını çözebilirsiniz.

Araç Sigortası Çeşitleri

Otomotiv sektöründe günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan birkaç sigorta türü vardır. En eski sigorta çeşitlerinden biri olan cam sigorta modelleri yaygın olarak 20 mm, 30 mm ve 32 mm olarak üretilir. ‌20 mm sigortalar ‌5 mm çapında, 30 ve 32 mm sigortalar ise 6,4 mm çapındadır (1/4 "). Cam sigortalar genellikle düşük akım uygulamalarında tercih edilir. Diğer bir sigorta çeşidi olan bıçaklı sigorta modelleri günümüzde en çok kullanılan ve en çok versiyonu olan sigorta çeşididir. Hemen hemen her modern araçta bir veya daha fazla farklı tipte bıçaklı sigorta bulunur. Bıçaklı sigortalarda bulunan renk kodları sayesinde doğru sigortanın ve amperin seçilmesi son derece kolaydır. Standart bıçaklı sigorta modelleri ‌APR, ‌ATC veya ‌ATO, mini versiyonları ise ‌APM veya ‌ATM sigortaları olarak bilinir. Birçok otomobilde en yaygın olan model mini versiyondur. Yeni nesil gelişmiş araçlarda daha yaygın olarak kullanılan mikro bıçaklı sigortalar ‌APS veya ‌ATT sigortaları, maksi sigortalar ise ‌APX sigortaları olarak bilinir. ‌APX sigorta modelleri genellikle daha yüksek akım veya güç uygulamaları için tercih edilir.

Araç Sigortası Değişimi

Araç elektrik aksamına zarar verebilecek olan aşırı akım; yanlış kablolama, devre hasarı ya da devrenin aşırı yüklenmesi sonucunda meydana gelir. Böyle bir durumda yanan bir sigortayı değiştirmek için her zaman aracınızdakiyle aynı tip ve aynı sınıftaki sigorta modelini kullanmanız gerekir. Araçlarda iki veya daha fazla yerde gruplandırılmış, 10 ila 30 amper arasında değişen, 40 veya daha fazla sayıda sigorta bulunur. Bıçaklı sigortalar amper değerine göre renk kodlarına sahip olduklarından sigorta değişimi yapmak daha kolaydır. Örneğin, standart bir mavi sigortanın 15 amperlik bir değeri vardır. Sarı renk 20, yeşil ise 30 amper değerindedir. Sigorta değişimi konusunda yeterli deneyime sahip değilseniz, sigorta panellerinizi bulma konusunda yardım için aracınızın kullanıcı el kitabındaki “sigortalar” bölümünü inceleyebilirsiniz. Çoğu kılavuzda, her bir sigorta kutusunun nerede olduğunu gösteren bir diyagram bulunur. Diyagramı kontrol ederek; fan, radyo, çakmak veya işaret lambaları gibi çalışmayan ekipman için etiketlenmiş sigortayı belirleyebilirsiniz.

Araç Sigortaları Başlıca Özellikler

  • Cam sigortalar uygun fiyatlı ve kolay üretilebildikleri için uzun yıllar boyunca en çok kullanılan sigorta çeşididir. Bıçaklı sigortalar gibi renk kodlarına sahip olmadıklarından amperin bir bakışta seçilmesi daha zordur.
  • Seramik sigortalar cam sigortalara benzer, ancak kullanımı çok yaygın değildir. Sigorta teli, bir mahfaza içinde değil, sigorta gövdesinin dışında bulunur.
  • Bıçaklı sigortaları çeşitli boyutlarda mevcuttur, ancak renk kodlamaları aynıdır.
  • Eriyebilen ya da ‌fusible ‌links sigortalar, çok yüksek amper değerleri için tasarlanmıştır ve genellikle kaputun altındaki sigorta kutusunda yerine vidalanır.

Araç Sigortası Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracınızın elektrik sistemi ile çalışmak hem sizin hem de aracınız için tehlikeli olabilir.
  • Araç elektrik sistemleri ve sigortalar hakkında yeterli tecrübeye sahip değilseniz bir uzmana danışmanız gerekebilir.
  • Sigorta kaynaklı tekrarlayan sorunların üstesinden gelmek için olması gerekenden daha yüksek dereceli bir sigorta kullanmak, bileşen arızası ve elektrik yangını riskini önemli ölçüde artırabilir.
  • Sürekli sigorta sorunları ile karşılaşıyorsanız, sigortayı değiştirmek yerine kablolamayı kontrol ettirmeniz ve profesyonel destek almanız gerekebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araç Sigortaları

585 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 585 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?