Ayaklı Küllük

Tütün, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen bir bitki türüdür. Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi ve Karadeniz bölgesinde tütün tarlasına rastlama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Tütün bitkisinin dünya genelinde 70’ten fazla çeşidinin olduğu bilinir. Bu bitki kurutulduktan sonra sigara, puro ve pipo gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Bu tütün ürünleri kullanılırken yanar ve kül oluşturur. Oluşturduğu bu külleri dökmek için küllük ya da kül tablasına ihtiyaç duyulur. Küllükler için genel bir tanım yapılması gerekirse puro, pipo ve sigara çeşitleri gibi tütün ürünlerinden oluşan tüketim maddelerinin külleri için kullanılan bir gereç olduğu söylenebilir. Elde taşınabilir özellikte olan kül tablasının dışında, ayaklı küllük modelleri de mevcuttur. Her kullanım alanına uygun küllükler bulunur. Genel olarak küllükler, iç mekan ve dış mekan şeklinde ikiye ayrılabilir. İç mekan küllüklerinin materyaline göre cam, çanak çömlek, plastik, çelik ve krom gibi çeşitleri bulunurken, dış mekan küllüklerinin de kolon küllük, şampanya küllük, sulu küllük, ayaklı küllük ve lobi küllük olarak beş farklı çeşidi bulunur. Her birinin kendine has farklı özelliği bulunur ve bunun yanında ortak özellikleri de vardır. Isıya dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, darbelere karşı dayanıklı olması ve kokuyu engellemesi bu özelliklerinden bazılarıdır.

İç Mekan Küllükleri

Genel olarak evlerde ve ofislerde kullanılan iç mekan küllüklerinin en önemli özelliklerinden biri, ısıya karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Isıya karşı dayanıklı olmayan bir küllük ya da kül tablası kullanıldığı takdirde, ortamda tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer siz cam bir küllük kullanıyorsanız, kullandığınız küllüğün sigara, pipo ya da puro gibi tütün malzemesinin maksimum sıcaklık değerinden, kötü şekilde etkilenmemesi gerekir. Kararma yapmaması ve üzerine konulduğu yere iz yapmaması da, olması gereken diğer özelliklerden biridir. Plastik ayaklı küllüklerin de aynı niteliklere sahip olması gerekir. Çünkü yanan bir tütün ürününün plastik malzemeyi eritmesi, iç mekanda yangın oluşmasına sebep olabilir. İç mekan küllükleri cam ve plastiğin yanı sıra çanak çömlek, plastik, çelik, krom ve beton gibi malzemelerden yapılabilir. Bu küllük çeşitleri iç mekanlarda daha çok evlerde kullanıldığı için kokuyu içine hapsetmesi gerekir. Bu özelliğe sahip olan küllük kullanmak, hem siz hem de çevrenizdekiler için çok avantajlı olabilir. İç mekan küllükleri şekil bakımından ise genelde kare ya da yuvarlak tasarıma sahiptir. Derinliği ortalama 1 santimetreden oluşur. Sigara izmaritlerini tutturabilmeniz için kenarlarında içe dönük alanlar bulunur. Bunların dışında iç mekan küllüklerinde aranan özelliklerden biri de mekanın dekoruna uygun olması, renk ve biçim bakımından şık olmasıdır. Sizler hem evinizin eşyalarına zarar gelmesin hem de ev konseptine uygun olsun derseniz, bu küllükleri kullanabilirsiniz.

Dış Mekan Küllükleri

Dış mekan küllükleri, kullanıcılarının rahat ve konforlu bir şekilde kullanabilmesi için tasarımcılar tarafından özel olarak dizayn edilir. Tasarımcılar küllükleri dizayn ederken bunu hem çevreyi hem de kullanıcının sağlığını düşünerek yapar. Çevre için geniş izmarit havuzu tasarlanırken, kullanıcı sağlığı bakımından uzun boylu küllüklerin yapılması düşünülür. Kullanım sırasında kullanıcının eğilmesini gerektirmeyen, ayaklı ve uzun modeller tasarlanır. Kullanımının basit ve erişimin kolay olması için ise birçok noktada konumlandırılır. Ofis bahçesi, açık parklar, bahçeler ve işyerlerinin açık alanları gibi üstü açık yerlerde de tütün malzemeleri kullanıldığından dolayı, bu tip yerlerde dış mekanlar için özel olarak geliştirilen küllükler kullanılır. Dış mekan küllükleri iç mekan küllük tiplerine göre çok daha büyük boyutlarda olur. Bunun sebebi, dış mekan küllüklerini kullanan kişi sayısının, iç mekan küllüklerini kullanan kişi sayısına göre çok daha fazla olmasıdır. Aynı zamanda ayaklı küllük çelik materyalden yapılarak çok daha dayanıklı olması sağlanır.

Dış Mekan Küllük Çeşitlerinde Olması Gereken Özellikler

Dış mekan küllüklerinin üretiminde bazı özelliklere dikkat edilir. Bunun nedeni dış mekanda kullanıma uygun olması ve pek çok kişi tarafından kullanıldığı için dayanıklı olması gerektiğidir. Bu ürünlerde olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • İzmaritin kötü bir kokuya sahip olmasından dolayı, kokuya karşı dayanıklı olması gerekir.
 • Metal ayaklı küllük modellerinin paslanmaz özelliğe sahip olması uzun süre kullanım imkanı verir. Ayaklı metal küllük çeşitlerinin özellikle yağışlardan etkilenmemesi için suya dayanıklı olması tercih edilebilir. Metal küllük ayaklı modeller, sık tercih edilen ürünler arasında bulunur.
 • En ufak darbede ya da rüzgarda kırılmaması, devrilmemesi için dengeli ve dayanıklı bir şekilde tasarlanır.
 • Boyutlarının her alana uygun olması ve fazla yer kaplamaması tercih edilebilir.
 • Portatif, kolay taşınabilir ve katlanarak taşınabilir gibi kullanıcının işini kolaylaştıran özelliklere sahip olabilir.
 • Ürünler, sökülüp başka yerde yeniden kurulabilme imkanına sahip olursa çok daha kullanışlı hale gelebilir.
 • Küllüklerin çıkarılabilen hazneye sahip olması avantajlarından bir diğeridir.
 • Dış mekan küllükleri çok fazla kirlendiği için temizliğinin kolay olması gerekebilir.
 • Dış mekan ayaklı küllük modellerinin yere sabitleme özelliği olabilir.Bu sayede devrilme ya da düşme gibi sorunlar yaşanmaz.
 • Bulunduğu her ortama uyum sağlaması açısından şık ve zarif ürünler tercih edilebilir.
 • Yapımında kullanılan malzemenin, çiziklere ve paslanmaya karşı dayanıklı olması uzun süreli kullanım imkanı sağlayabilir.
Dış Mekan Küllük Çeşitleri

5 çeşit dış mekan küllüğü vardır. Bunlar kolon küllük, şampanya küllük, sulu küllük, ayaklı izmaritlik ve lobi küllük olarak adlandırılır. Dış mekan küllüklerinin bu kadar çok çeşidinin bulunma sebebi, üretici firmaların her talebe karşılık vermeyi hedeflemesidir. Paslanmaz olması, yağmura ve rüzgara dayanıklı olması, yere sabitlenmesi, bazı modellerin çöp kutusu haznesine de sahip olması gibi çeşitli özellikler mevcuttur. Üstelik dış mekan küllüklerinde, kullanım yeri gereği görünümüne çok daha fazla önem verilir. Şık ve zarif bir görüntüsüye sahip olması, aynı zamanda da bulunduğu ortamda yapay durmaması, ortama uyumlu olması tercih edilebilir. Kolon küllükler isminden de anlaşılacağı üzere kolon şeklinde silindir bir yapıya sahiptir. Alt yüzeyi ve üst yüzeyi daireden oluşur, yanal alanı ise dikdörtgenden oluşur. Kolon küllükler aynı zamanda çöp kutusu işlevi de görebilir. Üst kısmında kullanılan bölüme tütün ürünü söndürülüp atılırken, alt kısmına çöp atılabilir. Bu özellik sayesinde hem izmarit yere atılmamış olur, hem de çöp atma haznesi sayesinde çevre temiz tutulmuş olur. Şampanya küllükler ise kolon küllükler gibi iki özelliği birden taşımaz. Sadece küllük olarak kullanıma uygundur. Şampanya küllüklerin diğer dış mekan ayaklı küllük çeşitlerine göre, çok daha şık ve zarif bir görünümü vardır. Bu sebeple ofis ya da işyeri bahçelerinde kullanım için çok uygun olabilir. Sulu küllükler ise direkt izmariti söndürmeye odaklıdır. En küçük yangın riskini bile sıfıra indirebilir. Genelde çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastik olan polietilenden yapılır. Polietilen olması sebebiyle çevreci ve kötü kokuyu engelleyen bir yapıya sahiptir. Kötü hava koşullarına bile dayanıklıdır ve darbelere karşı güçlü bir yapısı vardır. Ürünün hammaddesinin polietilen olması sebebiyle, paslanma riski yoktur. Yapısı gereği temizliği de oldukça kolaydır. Haznesi kolayca çıkar, içerisindeki kova boşaltılır ve alt gövdesinin temizliğe ihtiyacı kalmaz. Ayaklı kül tablasının kullanıcılarına kolaylık sağlaması amacıyla boyu ortalama 60 - 70 santimetreden oluşur. Bu uzunluktaki bir ürün, kişinin ihtiyacını giderirken eğilmesini ve kambur durmasını engeller. Bu sayede kullanıcıların, bel ağrısı şikayetinin oluşmasını önleyebilir. Malzeme olarak ise genelinde paslanmaz çelik kullanılır. Dizaynı gereği kötü koku oluşumunu da engelleyen ayaklı küllükleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Lobi küllükler de görünüm olarak şampanya küllük çeşidine benzer. Ortalama boyu 65 - 70 santimetredir ve çöp kovası bulundurma özelliğine sahip değildir. Paslanmaz malzemelerden yapılır ve yere sabitleme özelliği sayesinde rüzgara karşı dayanıklıdır.

Küllük Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Artan sanayileşme ve fabrikalaşma sayesinde, küllük ve kül tablalarında çok geniş bir ürün skalası bulunur. Ürün seçimi ile ilgili karar verirken ürünü nerede kullanacağınızı dikkate alabilirsiniz. İç mekan için seçim yaparken, kullanacağınız mekanın özelliklerine ve dekorasyonuna göre istediğiniz hammaddede, renkte ve şekilde küllüklere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dış mekan için ise sizi daha geniş bir ürün yelpazesi karşılayabilir. Çünkü kolon küllük, şampanya küllük, sulu küllük, ayaklı küllük ve lobi küllük gibi farklı tasarımlar mevcuttur. Bu modellerin tamamı ayaklı küllüktür ve ortalama 60 - 70 santimetre uzunluğundadır. Eğer alacağınız küllükte çöp kutusu görevi de olsun isterseniz, kolon küllükleri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu modellerin küllük ve çöp kutusu olmak üzere iki farklı özelliği vardır. Şampanya küllük ve lobi küllük ise benzerlerine göre çok daha şık ve zarif bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda ayakta dengede durma özelliği ve yere sabitleme özelliği de bulunur. Paslanmaz malzemelerden yapıldığı için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Sulu küllükler ise haznesindeki su sayesinde yangın ihtimalini sıfıra indirir.

Ayaklı Küllük Fiyatları

Ayaklı küllükler hammaddesine, boyuna, şekline, çeşidine göre farklı şekillerde kullanıcıya sunulur. Ürünü kullanacağınız alana göre istediğiniz şekilde ve istediğiniz adette satın alabilirsiniz. Ayaklı küllük fiyatları özelliklerine göre farklı aralıklarda olabilir. Kaliteli markalar tarafından üretilen dayanıklı ve uzun ömürlü küllük çeşitlerini indirimleri takip ederek avantajlı bir şekilde alabilirsiniz. Ayaklı küllükleri satın almak sizlere ve küllüğü kullanacağınız yere kolaylık sağlar. Bulunduğu çevre daha temiz olur ve görüntü kirliliği oluşturmaz. Şık bir görüntü oluşmasını sağlar. Küllük ayaklı ve elde taşınabilir özellikte olabilir. İhtiyacınızı belirleyerek dilerseniz satın almadan önce ürün yorumlarını okuyarak, daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. İstediğiniz çeşide karar verdikten sonra Hepsiburada üzerinden kolay ve güvenilir şekilde satın alabilirsiniz. İndirim kampanyaları dahilinde ayaklı küllük en ucuz fiyatlarla karşınıza çıkabilir.

En İyi Ayaklı Küllük Hangisidir?

Ayaklı uzun küllüklerin hepsinin görevi temelde aynı olmakla birlikte, onları birbirinden ayıran bazı özellikleri vardır. İstediğiniz özelliklere karar verdikten sonra satın alacağınız uzun ayaklı küllüklerin hangisi olacağına karar verebilirsiniz. En iyi ürünleri, kullanacağınız alana göre belirleyebilirsiniz.

İç Mekan Küllükleri Nasıl Kullanılır?

İç mekan küllükleri, tütün ürününün kullanımında oluşan külleri dökmek ve söndürmek için kullanılır. Bu ürünler bittiğinde kül tablasında söndürülür ve ateşin söndüğünden emin olduktan sonra çöpe boşaltılır.

Dış Mekan Küllükleri Nasıl Kullanılır?

Kendi zevkinize göre seçtiğiniz tütün ürününü dış mekanda yakıp kullanmaya başladıktan sonra, oluşan küller dış mekan küllüklerine dökülür. Bitiminde ise dikkatli bir şekilde söndürülerek, küllüğe atılır. Sigaranın söndüğünden tam emin olmadığınız durumlarda üzerine az miktarda su dökebilir ve risk oluşmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin çöp bölümü olan çeşitleri de vardır. Bu bölümlerine çöp atmanız mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Küllük ve Kül Tablası

364 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 364 ürün
DSACategoryId/2147483643/15312/80154009/15104