Pipolar

Sigara tabakası ve çakmak modelleri gibi bir tütün aksesuarı olan pipo, sadece işlevselliği için değil, aynı zamanda farklı tarzı için de tercih edilir. Pipo içme alışkanlığı, son derece eski zamanlardan günümüze kadar uzanır. Yaygın olarak kullanılan pipoların ilk üretildiği tarihlerden bu yana stil ve malzemelerinin kapsamlı bir şekilde gelişmesi de şaşırtıcı değildir.

Uzun süredir pipo içenler, pipolarını kişiliklerinin bir uzantısı gibi görürler. Bu nedenle, en iyi pipoyu seçmek, iyi bir deneyim sağlamak için oldukça önemlidir. Bir pipo almaya karar verdiğinizde, metal, ahşap pipo olmak üzere çok sayıda farklı malzemeden tasarlanan, ihtiyaçlarınıza ve görsel zevkinize uygun pipo çeşitlerini bulmak mümkündür.

Pipo Nedir?

Pipo, tütün içmek için kullanılan ve çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan bir gövdeye sahip bir üründür. Günümüzde pipolar birçok farklı malzemeden üretilir. En yaygın olanlar şu şekilde belirtilebilir: Briar, kayın, kiraz, abanoz ve maun ağaçları, mısır koçanı, kil, kabak, lületaşı ve porselen. Bu farklı malzeme yapıları, farklı faydalar sunar. Farklı malzemeler ile üretilen bazı pipo türleri aşağıdaki şekilde açıklanabilir:

Briar Pipolar: Pipo yapımında kullanılan en popüler malzeme olan briar, genellikle Akdeniz fundasının kök yumrularından yapılır. Doğal nem emici özellikleriyle ateşe dayanıklı olduğundan pipo içimi için ideal olan hoş bir aroma sağlar. Çoğunlukla makine yerine el ile işlenen briar ağacından yapılan pipolar, doğal yapıya sahiptir. Briardan yapılan pipoların, kullanılan üretim tekniğine göre oymalı, rustik ve pürüzsüz yüzeyleri bulunabilir.

 • Briar Olmayan Ahşap Pipolar: Çoğu ahşap, briardan daha yumuşak ve daha az gözenekli olduğundan daha hızlı yanar. Ahşap pipoların yapıldığı ağaca uygun farklı bir karakteri ve görünüşü bulunur. Kolay yanma özelliği taşıdığından yapıları genellikle kırılgandır.
 • Mısır Koçana Pipoları: Yeni başlayanlar için ideal olan bu tür, kolay pipo kullanımı sayesinde alışma süresi gerektirmez. Briar gibi mısır koçanı boruları da çeşitli şekillerde işlenebilir.
 • Elektronik Pipo: Bu pipolar, geleneksel pipo ile aynı görünüme sahip olsa da, özellik bakımından farklıdır. Orijinali gibi çanak, gövde ve ağızlıktan oluşur. Bu pipolarda, kullanıcı tütünü sıkıştırmaz, kibrit veya çakmakla yakmaz. Elektronik pipolar kül oluşturmaz. Genellikle lityum iyon pille çalışır. Bu pipo elektronik sigara modellerine çalışma tarzı olarak son derece benzer. Online alışveriş platformlarında elektronik pipo fiyatları, uygun ve avantajlı fiyatlarla kolayca bulunabilir.
 • Cam Pipo: Bu çeşit pipo modellerinde üreticiler, ürünü daha dayanıklı hale getirmek için kırılmaz cam teknolojisini kullanabilirler. Genel olarak cam pipo fiyatları, uygun seçeneklere sahiptir. Online alışveriş mağazalarında farklı fiyat seçeneklerini inceleyebilir ve cam pipo siparişi verebilirsiniz.
 • Metal Pipo: Cam veya seramik gibi malzemelere göre daha sağlam bir yapıda olan metal pipo modellerinin temizliği oldukça kolaydır. Özellikle krom kaplı pirinç gibi yüksek kaliteli malzemelerden üretildiklerinde kırılmaya meyilli değillerdir. Metal pipolar, nemi hapsederek dumanı soğutur. Bu pipolar ayrıca metalin modüler olup olmamasına bağlı olarak duman deneyiminizi kişiselleştirmenize yardımcı olabilecek çeşitli işlevler sunar. Metal piponun uzun ömürlü olmasını sağlamak için uygun bakımın yapılması önem taşır.
 • Kapaklı Pipo: Bu model, estetiğin yanı sıra, özellikle işlevsel, güvenilir ve verimli bir pipoya ihtiyaç duyan kişiler için idealdir. Kapaklı pipolarda sıcaklık ve hava akışı kontrol edilebilir. Kapağın kapatılması hava akışını kısıtlayarak içeriğin daha fazla yanmasını önleyebilir. Bu durum, içeriği daha uzun süre kullanabilmeye imkân tanır.

Malzemelerin kalitesi büyük ölçüde ahşabın doğal dokusuna bağlı olarak değişir. Pipo sapları da çok çeşitli malzemelerden yapılabilir. Günümüzde genellikle akrilik, bakalit, plastik, boynuz, fildişi ve kemik gibi malzemeler kullanılır.

Pipo Çeşitleri Nelerdir?

Pipo türlerinin her birinin kendi ailesi vardır, yani bir şemsiye altında birçok model bulunur. Hepsinin kendine özgü tarzı ve şekli olmasına rağmen, bazı pipo modelleri daha popülerdir. Pipo kullanıcılarının ihtiyaçları ve istekleri değiştikçe pipo tasarımları da değişir. Çok sayıda klasik pipo tipi mevcut olsa da, en yaygın olanlarından koleksiyonunuza eklemek isteyebileceğiniz bazı pipo çeşitleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Elma Pipolar: Bu pipolar, karakteristik olarak yuvarlak çanak tasarımına sahiptir. Elma piponun sapı, genellikle kâsenin yüksekliğiyle aynı uzunluktadır. Konik bir gövdesi bulunan elma pipolar, sık tercih edilir.
 • Bilardo Pipolar: En popüler puro modeli olan bilardo pipolar, silindirik kâsenin gövdeye sorunsuz bir şekilde geçtiği pürüzsüz bir tasarımdan oluşur. Bu pipoların çoğunluğu düz olsa da, bükülmüş tasarımlara sahip olabilen birkaç çeşidi bulunur.
 • Bulldog Pipolar: Zengin ve çeşitli bir pipo grubu olan Bulldog pipo modellerinin her biri onları benzersiz kılan ayırt edici özelliklere sahiptir. Geniş olukları ile öne doğru eğilen bir kâsesi bulunur.
 • Kanada Pipoları: Bu grup, hepsi birbirine çok benzeyen uzun pipo modellerinden oluşur. Kâseleri görünüşte bilardo pipoya benzer, ancak son derece uzun saplarıyla kolayca ayırt edilir.

Çok çeşitli pipo şekilleri ve tasarımları olsa da, şaşırtıcı bir şekilde sadece iki genel gövde konfigürasyonu bulunur. Pipolar, uzunluk veya eğrilik bakımından farklılık gösterse de, genel şekil ya konik bir gövde, ya da bir eyer sapı ile sınırlıdır.

Pipo Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pipo çeşitlerini ve üretildikleri malzemeleri öğrendikten sonra kendiniz için en iyi pipoyu bulmaya yönelebilirsiniz.

 • Yeni bir pipo alırken, ödeyebileceğiniz minimum ve maksimum tutarı göz önünde bulundurmanız her zaman yararlıdır. Pipo malzemeleri hızlı bir şekilde geliştiğinden fiyatları da bu gelişime bağlı olarak değişme eğilimindedir. Bu nedenle ilk olarak bir bütçe belirlemeli ve buna bağlı kalmalısınız.
 • İlk olarak hala ne çeşit bir pipo almanız gerektiği konusunda net bir karar veremediyseniz, denemek için iki tane pipo satın almayı düşünebilirsiniz. Sonuçta, farklı pipo modellerini denemeden en çok hangi pipo çeşidini seveceğinizi bilemeyebilirsiniz.
 • Piponuzu nerede kullanacağınızı düşünmeniz, seçtiğiniz pipo türüne de etki eder. Bu açıdan ürünün nerede kullanılacağını düşünmek iyi bir fikirdir. Örneğin, ürünü sürekli yanında taşımayı düşünenler, sade, hafif ve aynı zamanda dayanıklı bir malzemeden yapılmış bir pipo tercih edebilir.
 • Pipo seçiminde belki de en önemli nokta olan malzeme seçimi son derece önemlidir. Pipo çeşitlerini, ahşap, metal, cam, seramik gibi çeşitli malzemelerde bulabilirsiniz. Bazı malzemeler günlük kullanım için diğerlerinden daha iyi olduğundan, piponuzu ne sıklıkta kullanmayı planladığınızı dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Piponuzu her zaman yanınızda bulundurup bulundurmayacağınızı kendinize sormalısınız.

İlk kez pipo alacakların yanlış seçim yapması olasıdır. Bu nedenle, internette ve online mağazalarda ürünü satın almış kişilerin pipo önerisi ile ilgili yapmış olduğu yorumları incelemek mantıklıdır.

Bu noktaları dikkate aldığınızda kendiniz için en iyi pipo modelini bulmanız çok daha kolay olur. Kendiniz için doğru pipoyu seçmeniz, pipo içmekten ne kadar keyif alacağınızı da etkiler.

Pipo ne kadar?

Pipo fiyatları, farklı ve avantajlı seçenekler ile sunulur. Pipo üretiminde kullanılan malzemelerin pipo fiyatları üzerinde belirleyici etki yaratacağı unutulmamalıdır.

Pipo nasıl yakılır?

Pipo çanağına yeterli miktarda tütün konularak biraz bastırılır. Pipo çanağının üstünde küçük bir boşluk bırakılır. Sonrasında eklenen tütün kibrit veya çakmak yardımı ile yakılır.

Pipo nasıl temizlenir?

Sirke ve kabartma tozu ahşap veya seramik boruların temizlenmesinde bir çözüm olabilir. Ancak pipo temizliğinde yaygın olarak kullanılan temizleyici, zor lekelerin daha hızlı çıkmasını sağlayan izopropil alkoldür. En doğru temizleme işlemini yapmak için üretici tarafından hazırlanan temizleme talimatlarına uyulmalıdır. Temizleme sıklığı, ne sıklıkla pipoyu kullandığınız bağlı olarak değişir. Ancak pipoyu düzenli olarak temizlemek, işlevini ve dayanıklılığını korumasını sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pipo Fiyatları

1627 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Değerlendirme Puanı
Toplam 48 / 1627 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?