Pipo setleri temel olarak tütünü hazırlama, yakma, saklama ve genel pipo temizliğini yapmak için kullanılan araçlardan oluşur. Özel kutularda satışa sunulan setler aynı zamanda şık bir hediye seçeneğidir. Pipo setini özel kutulu ambalajlarda satın alabilir ya da pipo aksesuarlarını kişisel zevkinize göre ayrı ayrı alıp setinizi oluşturabilirsiniz.

Pipo Hangi Ağaçtan Yapılır?

Pipo yapımında kullanılabilecek çok sayıda malzeme olmasına karşın en çok tercih edilen malzemeler briar ağacı, lüle taşı ve mısır koçanıdır. Bir tür maki olan briar, ahşap pipolar arasında en popüler seçenektir. Briar ağacını pipo için elverişli hale getiren temel özellikler; yoğun ve gözenekli yapısı sayesinde katranı ve nemi emmesi ile ince yapısına rağmen ısı dayanıklılığının çok yüksek olmasıdır. Bu sayede kuru ve serin bir içim deneyimi sunar. Kullanıma bağlı olarak pipoda oluşan desenler briarın diğer eşsiz özelliklerinden biridir. Kaliteli bir briar piponun en önemli göstergesi merkezi bir noktadan kabuğa doğru büyüyen karmaşık lif yapısıdır. Briar pipolar, ağacın yer altında büyüyen kök kısmından yapıldığı için ahşapta küçük hava cepleri, lekeler ve hatta yüzeyin altında gizlenen taşlar bulunabilir. Bu kusurlar dolgu yapılarak giderilir. Pipoda dolgunun olmaması genellikle daha yüksek kalitede bir briar olduğunu gösterir. Pipo yapımında briar dışında kayın, armut, kiraz, zeytin, akçaağaç, meşe ve bob ağacı gibi ağaçlar da kullanılabilir.

Pipo Hangi Taştan Yapılır?

Meerschaum ya da lüle taşı pipo yapımında kullanılan en özel taşlardan biridir. Lüle taşı ülkemizde çıkarılan bir mineral olup, doğal haliyle kolay işlenebilir ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Fırınlanma aşamasında kildeki tüm nem uzaklaştırıldığı için çok hafiftir. Yoğun el işçiliğine ve karmaşık tasarımlara izin veren yumuşak yapısı sayesinde en iyi pipo malzemelerinden biridir. Lüle taşının gözenekli ve yüksek emicilikteki özel yapısı pipo için aynı zamanda bir filtre görevi görür. Briar pipo modellerine göre daha hassas olduğundan bakımı daha fazla özen ister. Periyodik aralıklarla bakım yapılmadığında çanak kısmında oluşan tortular dengesiz iç basınç nedeniyle piponun çatlamasına neden olabilir. Mısır koçanı ise en eski pipo malzemelerinden biridir. Üretim aşaması briar ve lüle taşına kıyasla daha kolay olduğundan, farklı tütün türlerini denemek için kullanılabilecek en uygun fiyatlı pipolardır.

Hangi Pipo Daha İyi?

Pipo içmeye yeni başlayan biri için ilk adım pipo borusunun şeklidir. Apple, blowfish, cavalier, tankard, zulu, tomato ve prince gibi düz ve eğimli sap bölmesine sahip çok sayıda pipo ile karşılaşabilirsiniz. Piponuzu ellerinizi serbest bırakarak içmek istiyorsanız eğimli pipolar en iyi seçenek olabilir. Eğimli borular daha düşük bir ağırlık merkezine sahiptir ve dişlerinize daha az baskı uygular. Bununla birlikte pipo şekli için doğru ya da yanlış seçim yoktur. Temel olarak piponun şekliyle ilgili tercihler tamamen estetik ve bireysel bir tercihtir. Farklı tasarımların içim kalitesi üzerinde etkisi olmakla birlikte, modeller arasındaki farklılığın kalite üzerindeki etkilerinin anlaşılması büyük ölçüde deneyime bağlıdır.

Pipo Nasıl Temizlenir?

Piponun en önemli özelliği zaman içinde olgunlaşan bir içim deneyimine olanak sağlamasıdır. Yapay yollarla çanak bölgesinde katran oluşturmaya çalışmak piponuzu kullanılmaz hale getirebilir. En iyi seçenek piponun doğru aksesuarlarla rutin temizliğinin yapılması ve olgunlaşma süresinin doğal akışına bırakılmasıdır. Pipo setlerinde bulunan ve genellikle 3 parçadan oluşan metal setler, piponun içinde oluşan atıkları temizlemeye yardımcı olur. Pipo kazıyıcıları ya da çakıları ile içim esnasında tütünü karıştırabilir, sonrasında çanak içini kazıyarak temizleyebilirsiniz. Pipo temizliği düzenli olarak yapılmadığında tıkanma sorununun yaşanması kaçınılmazdır. Öte yandan günlük temizlik, piponun boru bölümü gibi daha dar alanların temizliğinde yeterli olmayabilir. Periyodik aralıklarla yapacağınız kapsamlı bir temizlik, hem içim deneyimini hem de piponun kullanım ömrünü artırır. Çeşitli çaplarda ve emicilik seviyelerinde satışa sunulan pipo temizlik çubukları ile haznede kalan sıvıları temizleyebilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Pipo Seti ve Aksesuarları

.
Aksesuarlar
Pipolar
Setler
.
Toplam 24 / 2698 ürün
DSACategoryId/2147483632/25000094/25015202