Kendiniz için ya da hediye olarak bir pipo seti seçmek, yeterli bilgiye sahip değilseniz zorlu bir deneyime dönüşebilir. Pipo seti ve aksesuarları seçiminde rol oynayan estetik, mekanik ve maliyet gibi faktörleri inceleyerek size hitap eden ve yıllarca keyifli bir tütün deneyimi sağlayacak en özel pipoyu bulabilirsiniz.

Pipo Seti Nasıl Seçilir?

Pipo setleri genellikle çeşitli ağaçlardan üretilen ahşap, lüle taşı ve mısır koçanı gibi malzemelerden yapılmış bir adet pipo, çakmak ve tütün hazırlama gereçlerinden oluşur. Birçok set estetik görünümü ile dikkat çeken şık bir kutu ile satışa sunulur. Pipo setleri genellikle pipo içmeye yeni başlayan kişiler ve hediyelik olarak iyi bir seçimdir. Daha profesyonel pipo tutkunları, genellikle kişisel zevklerine göre özelleştirilmiş ürünleri tercih eder. Piponun şekli tütün deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hem piponun kullanım açısından konforu hem de aromatik tütün deneyimi, büyük ölçüde piponun çanak ve boru tasarımına bağlıdır. Bununla birlikte modeller arasındaki farklılık pipo içmeye yeni başlayan kişiler için açıkça anlaşılabilir seviyede değildir.

Pipo seçerken ilk adım estetik açıdan karar vermektir. Özellikle pipo içmeye yeni başlayan biriyseniz, hangi tasarımın size en uygun olduğundan tamamen emin olmayabilirsiniz. Seçim yaparken, piponun görünümünden zevk almanız gerektiğini unutmayın. Ne kadar kaliteli malzemeden yapılmış olursa olsun, estetik beklentilerinizi tam olarak karşılamayan modelleri tercih etmeyin. Birkaç hafta veya ay içinde artık tarzınızı yansıtmadığı için kullanmaktan vazgeçeceğiniz bir pipo seçmek yerine, tüm pipo modellerini inceleyin. Hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurun. Bazı modeller genel görümümüzle tezat oluşturacak şekilde klasik bir görünüme sahip olabilir. 

Pipo Hangi Malzemeden Yapılır?

Pipo seti fiyatları, malzemeye ve işçilik kalitesine göre belirlenir. En uygun fiyatlı mısır koçanı pipolar bile usta bir işçilikle tasarlandığında briar pipolardan daha yüksek fiyatla satışa sunulabilir. Tarih boyunca çok çeşitli malzemeler kullanılmış olmakla birlikte, pipo yapımında en çok kullanılan malzemeler briar, kiraz ve meşe gibi aromalı ağaçlar, lüle taşı ve mısır koçanıdır. Tüm dünyada en çok satılan pipolar briar ağacından şekillendirilen pipolardır. Akdeniz kıyılarında yetişen bir tür çalı olan briar, yüksek ısı dayanımı, şekillendirilebilme esnekliği ve kendine has dokusuyla uzun yıllar boyunca kullanılabilecek bir pipo seçeneğidir. Ağacın bir merkezden yayılan özel lif dokusu pipo olgunlaştıkça kendini gösterir. Oluşan renk değişimleri her bir pipoyu benzersiz kılar.

Lüle taşı en özel pipoların yapıldığı bir diğer malzemedir. Doğal hâlinde yumuşak bir mineral olan lüle taşı, çeşitli işlemlerden geçirilerek, bünyesindeki nem tamamen kurutulur. Bu sayede sertleştirilir ve işlenebilmeye hazır hâle gelir. Bu aşamalar sırasında oluşan gözenekli yapı lüle taşının pipo yapımında tercih edilmesinin en önemli nedenidir. Delikler tütün dumanı için bir filtre görevi görür. Isı dayanımı çok yüksek olduğu için serin ve kuru bir içime olanak tanır. Lüle taşı pipolar son derece hassastır. Düşürülmeye ya da düzensiz bakıma karşı dayanıklı değildir. Bununla birlikte detaylı işçiliğe izin verdiği için en pahalı ve zarif pipolar genellikle bu grupta yer alır.

Pipo Seti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaliteli pipolar haznedeki delikten ağızlığın ucuna kadar hassas bir şekilde hizalanmış ve tamamen pürüzsüz bir hava yoluna sahiptir. Duman akışındaki herhangi bir bozulma türbülansa neden olur. Bu durum genellikle piponun nemlenmesi ve ses çıkartması ile sonuçlanır. Briar gibi pipo yapımından en çok kullanılan ağaç türleri, işleme sırasında çeşitli kusurlara sahip olabilir. Hava cepleri, taşların oluşturduğu delikler gibi pipo yapımında istenmeyen unsurlardır. Kaliteli bir piponun ahşabında neredeyse hiç dolgu yoktur. Dolgular, piponun içim deneyimine müdahale etmese de piponun zarif bir şekilde renklenmesine ve olgunlaşmasına engel olabilir. Sonradan doldurulan kısımlar zaman içinde benekli bir görünüme neden olabilir.

Pipo üreticileri, estetik bir görünüme sahip olması için pipolara özel bir cila uygular. Cilaların, piponun görünümü dışında bir etkisi olmasa da çok kalın cilalı ürünleri tercih etmemek daha iyidir. Kalın bir cila tabakası zaman içinde kabarma ve pul pul olma eğilimi gösterebilir. İstisnai olarak ağır cilalar kullanan ve çok iyi yapılmış premium pipo modelleri de vardır. Piponun ağırlığı ise dikkat edilmesi gereken bir diğer kriterdir. Kullanım kolaylığı sağlaması açısından hafif pipolar her zaman daha fazla tercih edilir. Pipo ne kadar hafifse, malzemesindeki nem o kadar fazla uzaklaştırılmış demektir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Pipo Seti Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 104 ürün
DSACategoryId/2147483632/25000094/25015202/25018451