Çakmak Modelleri ve Fiyatları

Çakmak modelleri, günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen önemli bir aksesuardır. Yetişkin erkek ve kadınların kullandığı çakmaklar, birbirinden farklı pek çok tasarımın yanı sıra kullanıcının tarzına hitap eden tasarım detaylarına sahiptir. Ürünün sıradanlıktan sıyrılmasını sağlayan tasarım detayları, çakmak tasarımlarına şık bir görünümün yanı sıra kişisel tasarım zevkini yansıtma imkanı sağlar. Cepte kolayca taşınabilen çakmak modelleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli fonksiyonlar da sunmaktadır. Çakmağınız, bu fonksiyonlar sayesinde gündelik hayatınızın vazgeçilmez aksesuarlarından biri olmaktadır. Ayrıca kişisel kullanıma yönelik çakmaklar son dönemde hediyelik eşya olarak da ön plana çıkmaktadır.

Çakmak Modelleri Nelerdir?

Kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerinin artmasına paralel olarak çakmak modelleri de zaman içerisinde çeşitlenmiştir. Bu modellerden manyetolu ve taşlı çakmak çeşitleri ise içlerinde en çok tercih edilen çakmak türleri arasındadır. Taşlı çakmak, üzerinde silindir şeklinde özel bir taş barındıran ve bu taşın demire sürttürülmesiyle yanan manuel bir çakmak modelidir. Manyetolu çakmak ise bunun aksine içerisinde basit bir mekanizma olan ve bu mekanizmaya bastırılmasıyla yanan bir çakmak çeşididir. Taşlı çakmağı yakmak için fiziksel bir güce ihtiyaç duyulurken, manyetolu çakmağı yakmak için mekanizmaya bastırmak yeterlidir.

Çakmak gazıyla çalışan taşlı ve manyetolu çakmakların yanı sıra son dönemde çok çeşitli çakmak modelleri de ortaya çıkmıştır. Pürmüz alevli çakmak, yeni nesil çakmak modellerinden en dikkat çekenleri arasında yer almaktadır. Pürmüzün cep boyutuna indirilmiş şekli olan çakmak modeli, üzerinde bulunan butona basınca yüksek dereceli bir ısı yaymaktadır. Pürmüz alevli çakmakta yüksek ısı yayması için çakmak taşı yerine rezistans bulunuyor. Ayrıca bu tür çakmaklarda klasik çakmak gazı yerine yüksek yanma derecesine sahip bütan gazı tercih edilmektedir.

En Kullanışlı Çakmak Modeli Hangisidir?

Hediyelik çakmak çeşitleri arasında muhtar çakmağı gibi farklı çeşitler de bulunmaktadır. Kendine has retro bir tasarıma sahip olan muhtar çakmağı, hediyelik çakmak arayışında olan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun bir sebebi de çakmağın kolay kullanılabilir bir yapıda olmasıdır. Muhtar çakmağı; uçucu olmayan çakmak benzini, değiştirilebilir çakmak taşı ve fitili ile kullanılmaktadır.

Kendi tarzını yansıtacak kişiselleştirilebilir çakmak kullanmak isteyenler ise kapaklı çakmak modellerine yönelmektedir. Halk arasında Zippo çakmak olarak da bilinen bu çakmak modeli, çoğu kullanıcının aşina olduğu üstten kapaklı bir yapıya sahiptir. Klasik çakmaklar gibi kolay sönmeyen kapaklı çakmaklarda özel çakmak yakıtı kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu çakmakların üzerine yapılan çeşitli baskılar ve işlemeler sayesinde kişiye özel bir tasarım uygulanabilmektedir.

Çakmak Nasıl Temizlenmelidir?

Çakmaklarda uygun model seçiminin yanı sıra çakmak temizliği de önem verilmesi gereken bir konudur. Özel çakmak modelleri belirli aralıklarla temizlenmediği ya da bakımı yapılmadığı durumlarda işlevini büyük ölçüde kaybetmektedir. Hediyelik türdeki çakmaklarınızdan tam randıman almak için önerilen şekildeki temizliği aksatılmamalıdır.

Her çakmağın temizlik şekli ise türüne göre birbirinden bazı farklılıklar göstermektedir. Özellikle sıvı çakmak yakıtına sahip olan çakmak modelleri, her dolumdan sonra istisnasız temizlenmelidir. Dolumdan sonra temizlenmeyen ve özel benzini bulaşan çakmakların gövdesi bir süre sonra deforme olmaktadır. Yine her dolumdan sonra çakmağınızın taş ve fitilini kontrol etmelisiniz. Fazla aşınmış çakmak taşını değiştirmeli ve biten fitilinizin pamuğunu yenilerseniz çakmağınız ilk günkü kalitesinde yanmaya devam edecektir.

Bakımı ve temizliğinin yanı sıra çakmağı kullanım şekliniz de oldukça önemlidir. Kapaklı çakmaklarda menteşe mekanizmasının izin verilenden fazla zorlanması ve sürekli açılıp kapatılması durumunda çakmak başlığı hasar görmektedir. Bunu önlemek ve çakmağınızın ömrünü uzatmak için açılır kapanır mekanizmasını gereksiz yere kullanmamanız gerekir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Çakmak Modelleri

Toplam 24 / 8048 ürün
DSACategoryId/2147483632/25000094/18137