Aydınlanma Çağı Felsefesi

18. yüzyıl itibariyle ‌İtalya'da Rönesans ve Reform hareketleriyle başlayan ve hızla gelişen, yeni insan ve toplum projesinin temellerinin oluştuğu ve ‌Ortaçağ karanlığının çöktüğü bu çağa Aydınlanma Çağı adı verilmektedir. "Aydınlanma Çağı" denmesinin birçok sebebi vardır. Bunlara; "Karanlık Çağ" adı verilen, ‌önyargıların, eski değişmez kabul edilen düşüncelerin hüküm sürdüğü bu çağdan vazgeçilmesi ve bilgiye, gelişime yönelik çalışmalar yapılması örnek verilebilir. Bu kısımdaki eserlerde, kişinin ilgi alanına göre Aydınlanma Çağı'nın sebepleri, gelişimi ve sonuçları ile daha net bilgi sahibi olunabilecek türde eserler bulunabilir. Bölümde Aydınlanma Çağı'yla ilgili geniş bir kaynak yelpazesi ve zengin konu içerikleriyle birlikte, herkesin yararlanabileceği türde eserlerin bulunmasına özen gösterilmiştir. Arşivde, ‌İlkçağ Felsefesinden, modernleşme teorilerine; fransız aydınlanma felsefesi'nden, sosyal bilimlerin mantığına kadar her yönde ve ilgi alanına dair, aydınlanmayı ve modernleşmeyi konu alan yaratıcı ve zengin eserlere ulaşmak mümkündür.

Aydınlanma Çağı Eserleri'nin Oluşmasına Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Kilisenin giderek yapılan yolsuzluklarla zenginleşmesi, bununla beraber halkın da aynı oranda yoksullaşması ve oldukça geri düşüncelerin hüküm sürdüğü kiliseye duyulan güvenin ciddi oranda azalmış olmasıyla beraber skolastik düşünce ciddi anlamda hasar almış, kilisenin halka uyguladığı baskıların azalması sonucu, rönesans ve reform hareketleri başlamıştır. Rönesans ve reform hareketleriyle birlikte sorgulamaya başlayan halk aydınlanma hareketlerinin başlamasına ve hızlanmasına zemin hazırlamıştır. Aynı zamanda dini katı kurallar ve hurafeler halkı akılcı düşünmeye ve din adamlarını sorgulamaya itmiştir. Bilim ve teknoloji alanındaki yenilikler ve ‌Michelangelo, ‌Leonardo da Vinci, ‌Hegel gibi sanatçıların yenilikçi eserleri halkın aydınlanma çağına geçişini oldukça hızlandırmıştır.

Aydınlanma Çağı Gelişmeleri Nelerdir? 

Bu süreçte "Din ve Tanrı" temaları baz alınan toplumsal yapı, yerini akıl ve bilime bırakmış ve akıl ve bilim aracılığıyla doğru bilgilere ulaşılabileceği inancına bu çağda erişilmiştir. Bu çağda, halkın kendini geliştirmesi ve birçok alanda yeniliğe imza atmasının sonucu olarak bilimsel ve teknolojik alanda ciddi gelişmeler olmuş, Sanayi İnkılabı'nın temellerinin oluşması hakkında daha net bilgi sahibi olmanızı sağlayacak eserler verilmiştir. Aynı zamanda, bilim ve sanat alanında oldukça ciddi yeniliklerin elde edildiği, önemli eserlerin oluşturulduğu, halkın kendini ciddi anlamda geliştirdiği, karanlıktan aydınlığa geçilen ve modernleşme izlerinin yer aldığı eserlerin verildiği bir dönem olmuştur. 

Aydınlanma Çağı Arşivi'ndeki Eserlerde Ele Alınan Konular Nelerdir?

Arşivdeki kitaplar incelendiğinde bu çağa yön veren Hegel, Jean Jacques Rousseau, Edmund Burke, Kant gibi önemli sanatçıların eserleri göze çarpmaktadır. Her bölümünü ayrı bir yazarın kaleme aldığı kitapların yanı sıra, Hegel'I çeşitli yönlerden anlatırken, aynı zamanda Aydınlanma yüzyılının başlıca filozoflarından olan Montesquieu, Voltaire, Diderot ve Rousseau gibi büyük düşünürleri de yakından tanımamıza yardımcı olan eserler bulunmaktadır.

Aydınlanma Çağı’nın önemli öncülerinden olan Kant’ın arşivde bulunan eserlerinde, modern felsefenin gelişimine uygun olan bilgi kuramını ortaya çıkarmıştır. Kant’ın gözünde bilim, yansız, nesnel ve sorgulanabilen bir disiplindir.

Aynı zamanda arşivde, yukarıda bahsedildiği gibi Aydınlanma Çağı’nın insanları araştırmaya ve sorgulamaya itmesiyle, tanrının varlığına dair argümanları sorgulayan inceleyen veya insanlık adına ortaya atılan büyük fikirlerin, belli suskunluklar pahasına kabul edildiği iddialarının ele alındığı ve o zamana kadar pek fazla ele alınmamış olan ilgi çekici ve sorgulayıcı eserlere de yer verilmiştir. Ayrıca, yalnızca Aydınlanma Çağı’nın genel ve bütün toplumu kapsayan özelliklerinin yanı sıra; belli başlı özellikle tek bir toplumu veya devleti ele alarak dönemi inceleyen daha detaylı eserlere de yer verilmiştir. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Aydınlanma Çağı

208 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 208 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515710