Badminton Topları

Profesyonel ya da amatör olarak oynanabilecek en keyifli oyunlardan biri olan Badminton, kendine özgü kuralları bulunan ancak birçok yönüyle tenise benzeyen bir spordur. Tenis ya da masa tenisi gibi aktivitelerle ilgileniyorsanız Badminton oynamaktan da keyif alabilirsiniz. Türkiye’de federasyonu da bulunan bu oyunun avantajlarından biri, hem iç hem dış sahada oynanabilir olmasıdır. Profesyonel düzeydeki maçlar dış sahadaki hava koşullarının oyuncu performansını etkileyebilecek olması nedeniyle salonlarda yapılır. En az iki kişiyle oynanabilen oyun, aynı zamanda dört kişinin katılımına da uygundur. Sosyalleşme, sevdiklerinizle eğlenceli zamanlar geçirme ve spor yapmak için en iyi aktivite seçeneklerinden olan Badminton ile heyecanlı anlara kendinizi kaptırabilirsiniz.

Oyun için gereken temel malzemeler ise Badminton raketi ve topudur. Badminton’a özgü tüylü top bu sporun en ilgi çekici özellikleri arasındadır. Tüylü topun hafifliği, renkleri ve türleri sporcuların performanslarına, kullanıcı tercihlerine göre çeşitlenir. Badminton topu çok hafif ama sağlam bir yapıdadır. Başlangıç ya da orta seviye oyuncular için ideal top seçenekleri vuruşun daha dengeli olmasını destekleyen, yönlendirmesi çok zor olmayan, dayanıklı ürünlerdir. Profesyonel düzeyde oyuncular ise güçlü tekniklerine uygun kaz tüyünden yapılmış topları tercih eder. Rengarenk toplar estetik açıdan güzel bir görünümdeyken oyun esnasında topun daha rahat görülebilmesini de sağlar. Işıklı top seçenekleri de bu amaçla üretilir ve özellikle gece dış saha oyunları için oyunculara büyük bir kolaylık sunar.

Orijinal Badminton Toplarının Özellikleri

“Badminton topu nedir?” sorusunun cevabı, bu zevkli oyuna ilgi duymaya başlayan çok sayıda kişi tarafından merak edilir. Profesyonel Badminton maçları uygunluğu onaylanmış, standart özelliklere sahip toplar ile oynanır. Hobi olarak oynanan maçlarda da belirlenen standartlara uygun bir top kullanılması oyundaki performansınızı ve genel olarak teknik çalışmalarınızı olumlu yönde etkiler. Standart Badminton topu özellikleri şunlardır:

  • Badminton topları doğal veya sentetik malzemeden yapılır. Doğal olanları kaz tüyünden imal edilirken sentetik olanlar ise plastik malzemeden üretilir.
  • Kaz tüyünden yapılan toplarda 14-16 adet tüy mantar başlığa bağlıdır.
  • Orijinal Badminton topu çeşitleri ortalama 4,74 ile 5,50 gram arasında değişkenlik gösterir.
  • Mantar tabanın üst noktası ile tüylerin uç kısımları arasındaki mesafe 62-70 mm arasındadır.
  • Tüy similasyonu ya da eteklik bulunan toplar ise kaz tüyü topların özelliklerine göre %10’luk bir farklılık gösterebilir.
  • Topun tabanının üst kısmı hız kazanmayı kolaylaştıracak biçimde yuvarlaktır. Taban yarı çapı ise 25-28 mm arasındadır.
  • Tüyler ya da eteklik/tüy similasyonu iplikle ( Başka bir malzeme de kullanılabilir. ) sağlam biçimde tutturulur.

Standart Badminton topu ölçüleri iç/dış mekan, profesyonel/amatör sporcu kullanımına göre bazı değişiklikler gösterebilir ama belirtilen özellikler oyun için idealdir.

Badminton Topları Kullanım Alanları

Badminton oyununun en güzel yanlarından biri, iç ortamlarda olduğu kadar çoğu kez dış alanlarda da oynanabilmesidir. Dış ortamlardaki oyunlarda aşırı rüzgar gibi bazı koşulların etkisiyle topu yönlendirmek zaman zaman zorlaşabilir ancak genellikle açık havada keyifle Badminton oynayabilirsiniz. Sahilde, parkta, doğada, piknik yaparken ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz toplar vardır. Satın alma aşamasında topların iç ya da dış ortamlara olan uygunluğuna dikkat etmeniz bu açıdan önemlidir. Bazı toplar sadece iç ya da dış alanlarda Badminton oynamaya uygunken bir kısmı ise her iki ortamda da kullanılabilir.

Dış saha ortamına uygun standartlarda üretilen toplar açık havadaki bazı koşullar altında da kullanıcıya kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanır. Sadece iç sahadaki oyunlar için uygunluk taşıyan bir topu açık havada kullanmak istediğinizde yönlendirme zorluğu çekebilirsiniz. İç saha topları hava koşullarına uyum sağlayamaz ve oyuncunun performansını olumsuz etkileyebilir. Çoğunlukla hangi saha koşullarında Badminton oynamayı planlıyorsanız ona göre bir top seçmenizde yarar vardır.

Badminton açık havada sevdikleriyle zevkli ve faydalı aktiviteler yapmak isteyenler için çok uygundur. Aynı zamanda spor salonlarında, okullarda, beden derslerinde de oynanabilen bir oyundur. Genellikle iç sahadaki oyunlarda kaz tüyünden yapılan kaliteli toplar kullanılır. Dış sahada ise plastik malzemeden üretilen topların kullanılması daha iyidir. Bu toplar kumsalda bile Badminton oynayabilmenize imkan sağlar.

Farklı Seviyelerdeki Oyuncular için Badminton Topları

Profesyonel kullanım için üretilen Badminton oyun topları kaz tüyünden yapılır. Profesyonel maçlarda kullanılan topun kalitesi üst düzeyde olmalıdır. Yüksek kalitedeki toplar ise kaz tüyü ile üretilenlerdir. Kaliteli Badminton topu aynı zamanda %100 oranında mantar başlıklıdır. Üst düzey maç topları bazı vuruşlar sonrasında yüksek bir hıza ulaşabilmektedir. Profesyonel olarak Badminton oynayan sporcular kaz tüyü olan, sağlam, kolayca hızlanabilen, mantar başlıklı topları kullanırlar. Kaz tüyü Badminton topu dayanıklıdır; istenilen seviyede hızlanabilir, stabil şekilde uçup süzülebilir.

Başlangıç ve orta seviyede olan oyuncular ise hız özellikleri açısından orta hızdaki topları tercih edebilir. Henüz oyun tekniğiniz fazla gelişmemişse kaz tüylü toplar işinizi zorlaştırabilir. Kaz tüylü toplara yön vermekte ve hızına yetişmekte zorluk çekmeniz olasıdır. Başlangıç/orta seviye oyuncular için önerilen top çeşitleri genellikle sentetik malzemeden yapılan, plastik etekli ve köpük uçlu olanlardır. Plastik etekli toplar oyuncunun daha düzgün, dengeli bir vuruş yapabilmesine olanak sağlar. Profesyonel ya da ileri seviye olmayan oyuncular bu toplar sayesinde vuruşlarını daha iyi kontrol edebilir.

Badminton Topu Çeşitleri ve Renkleri

Badminton oynamak istiyorsanız farklı top seçenekleri arasından size uygun olan tasarımı kolaylıkla bulabilirsiniz. Badminton topu çeşitleri birçok özelliğe göre ayrılıp, farklı kişilere ve ihtiyaçlara hitap edebilen geniş bir ürün yelpazesi içinde sunulur. Top çeşitleri temelde kaz tüylü ve sentetik yapıda olmak üzere ikiye ayrılır. Belirtildiği gibi özellikle iç saha oyunlarda ve profesyonel maçlarda kaz tüylü toplar tercih edilirken amatör oyuncuların ağırlıklı olarak plastik etekli topları kullanması daha faydalıdır. Bazı kişiler ise Badminton öğrenmeye başladıkları andan itibaren kaz tüyü topları kullanmayı tercih edebilmektedir.

Toplar üretildikleri malzemeler dışında hızları, ağırlıkları, renk ve tasarım detayları olarak da çeşitlenir. Yavaş, orta ve yüksek hız özellikli olarak üç çeşide ayrılır. Yavaş ve orta hızdaki toplar çok hızlanabilen toplara göre daha kolay kontrol edilebilir. Başlangıç ve orta seviyedeki oyuncular genellikle yavaş/orta hızlı toplarla oynar. Özellikle orta hızlı toplar Badminton oyununda ileri seviye olmayan oyuncular için idealdir. Oyunda profesyoneller için de hız standartları belirlenir. Maçlardan önce yapılan hız testleri ile topun hızının uygun olup olmadığına bakılır. Toplar belirlenen hız sınırın üstünde ya da altında olmamalıdır.

Topların tasarımlarına bakıldığında hepsinin konik şeklinde olduğunu görebilirsiniz. Koniğin uç kısmı ise yuvarlak bir başa sıkıca bağlıdır. Tüyler ya da tüy simülasyonları/plastik etek Badminton maç toplarına ilginç bir hava verir ancak en az onlar kadar renkleri de çok dikkat çekici ve estetiktir. Toplar siyah/beyaz renkleri sevenler için seçenek sunarken özellikle neon görünümleri ile de beğeni toplar. Yeşil, pembe, sarı, karışık/çok renkli top modelleri ile oyununuzu daha keyifli hatta kolay bir hale getirebilirsiniz.

Çocuklar ve başlangıç seviyesinde olan oyuncular oyun esnasında topu görmekte, dolayısıyla takip etmekte zorluk yaşayabilir. Neon renklerde üretilen top modelleri ise böyle bir sorun yaşayanlar için etkili bir çözümdür. Renklerinden ötürü topları görmek kolaylaşır ve oyun performansı açısından verim sağlanır. Aynı amaçla kullanabileceğiniz bir diğer top modeli ise ışıklı, tüylü Badminton topu seçeneğidir. Işıklı olması sayesinde özellikle gece oynanan oyunlarda sporculara büyük bir katkı sunar. Her sahaya, oyuncu performans seviyesine ve koşula uygun olarak tasarlanan top çeşitleri ile Badminton oynayabileceğiniz zamanları genişletebilirsiniz.

Antrenman ve Maçlar için İdeal Badminton Topu Modelleri

Badminton oynayanlar, antrenman veya maçlarda kullandıkları toplar arasında genellikle bir ayrım yaparlar. Bu durumun başlıca nedeni ise özellikle çok uzun süreli darbe aldıklarında toplarda oluşabilecek bazı deformasyonların önüne geçebilmektedir. Kaz tüyünden yapılan toplar en yüksek kalite standartlarına uygundur ancak bir süre sonra deforme olmaya başlayabilir. Çoğu oyuncu, kaz tüyünden yapılan topları maçlar için kullanırken antrenman aşamalarında plastik etekli topları da sıklıkla tercih eder.

Plastik etekli topların bozulması kaz tüylü toplara göre daha zordur. Tüysüz toplar aynı zamanda profesyonel olmayan alt düzeydeki maçlarda da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Badminton oyuncuları genellikle maçlarda tüylü topları kullansalar da antrenman çalışmaları için sentetik özellikli toplara da sahiptir. Ayrıca sentetik topların kaz tüylü olanlara göre daha uygun fiyatlı olması da kullanım amacına göre top seçimi yapılmasının nedenleri arasındadır.

Kaliteli Badminton Topları

İyi kalitede Badminton topları yüksek performansını süzülme şekli, sağlam yapısı, dengeli ve stabil uçabilmesi, istenen uygun hıza ulaşabilmesi gibi özelliklerden alır. Hafif olmalarına rağmen oyuncunun vuruşuna göre zaman zaman çok hızlanabilmesi ise topların şaşırtıcı yönleri arasında bulunur. Özellikle profesyonel maçlardan önce topun hız uygunluğunu test etmek üzere bazı uygulamalar yapılır. Standartlara uygunluk testi için oyuncunun sert bir el altı atışı yapması gerekir. Vuruşun hedefi ise topun arka sınır çizgisine değmesidir. Oyun topu taraf çizgilerine paralel olarak ve yukarı açı verilerek atılır. Topun doğru bir hıza sahip olup olmadığını belirleyecek kriter ise karşı taraftaki sınır çizginin 990 mm ilerisine veya 530 mm gerisine düşmemesidir. Maçlar oynanmadan önce toplar hız açısından bu şekilde test edilebilmektedir. Beklentileri karşılayan kalitedeki toplar oyuncuların vuruşlarıyla orantılı olarak hedefe ulaşır.

Çocuklar için Güvenli ve Eğlenceli Badminton Topu Seçenekleri

Kaz tüyünden ya da sentetik malzemeden üretilen topların en büyük özelliklerinden biri de çok hafif olmalarıdır. Standartlara uygun orijinal bir topun ağırlığı ortalama 5 gram civarındadır ve bu bakımdan çarpma sırasında herhangi bir yaralanma riski oluşturmaz. Anne-babaların çocuklarını yönlendirebileceği en az riske sahip aktivitelerden biri de Badminton sporudur. Ayrıca ailece oynamak ve çocuklarla birlikte aynı aktivitede yer almak için de iyi bir seçenektir. Kaliteli, eğlenceli ve minimum riskli bir oyun olarak Badminton çocuklar için de çok uygundur. Çocukların yaşlarına, becerilerine, oyun deneyimlerine göre farklı top seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Genellikle uzun ömürlü kullanım imkanı sunan, dayanıklılığı yüksek ve daha iyi bir şekilde kontrol edilebilen plastik etekli, köpük başlı toplar çocuklar için iyi bir seçim olabilir. Tasarım açısından göze çarpan neon Badminton topu renkleri de çocukların genellikle ilgisini çeker, onların topu daha iyi takip edebilmelerini sağlar. Ayrıca ışıklı oyun topları da çocuklarınızın daha çok eğlenerek oyun oynamalarında önemli bir etkendir.

Badminton Topu Çeşitleri Tavsiye

“Badminton topu nerede satılır?” sorusu Badminton oynamak isteyen çok sayıda kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Badminton topu satın al aşamasında ürün çeşitlerini, özelliklerini kendi sayfalarında inceleyebilir ve kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Her ürüne ait özelliklerde bazı değişiklikler olabildiği için kendi ihtiyacınıza uygun bir seçim yapmanız önem kazanır. Yine de kaz tüyü ya da sentetik malzemeden de yapılsa Badminton için üretilen ve standartlara uygunluk gösteren topların hızları, ağırlıkları, süzülüşleri birbirinden çok farklı değildir. Kalite standartlarında %10 gibi bir farklılık görülebilse de genel itibarıyla oyun topları hafif, güvenli, dayanıklıdır. Performans açısından oyuncuyu desteklerler. Badminton topu tavsiye içinse kullanıcıların kişisel deneyimlerini içeren yorumları okuyabilir, seçiminizde yardımcı olabilecek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Badminton topu al işlemini yapmadan önce genel olarak değerlendirebileceğiniz unsurlar arasında ürünün markası, iç saha/dış saha topu mu olduğu, oyuncunun deneyimi, topun hızı, hangi malzemeden yapıldığı, renkleri ve kullanım amacı ( Antrenman/maçlar ) bulunur. Özellikle dış saha ya da profesyonel kullanım için üretilen topların ölçülerinde, niteliklerinde ve ağırlıklarında bazı farklılıklar olabilir. Alınan ürünlerin orijinal top kriterlerine uygun olup olmadığını kontrol etmek ise oyunu ve aynı zamanda öğrenmeyi kolaylaştırıp, daha keyifli hale getirebilir. Ayrıca tenis oynamayı da seviyorsanız tenis topları modellerini linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Badminton Topları ile Oynama

Badminton, açık havada birçok ortamda oynayabileceğiniz bir oyundur. Buna rağmen çoğunlukla iç sahada gerçekleşen bir spor türüdür. Dış sahada oynadığınızda çizgilere hatta birçok kurala bile ihtiyaç duymayabilirsiniz. Profesyonel ya da daha alt seviye maçlarda ise fazla yer kaplamayan, küçük ölçüleri bulunan bir sahada oynanır. Badminton, oyun türü ve kuralları açısından tenise çok benzer. Maç uzatmaya gitmezse toplamda 3 set bulunur; oyunu kazanmak için en az 2 set fazla kazanmanız gerekir. Bir set 15 sayıdan oluşur.

Ralli ise oyuncunun servisi kullanmasıyla başlayan ve kendisinin ya da rakibinin sayı kazanmasına kadar devam eden vuruşlar serisidir. Bu, oyunda en çok kullanılan terimler arasındadır. Oyun sahasının ortasında tenisteki gibi bir file bulunur; oyuncunun amacı topu bu filenin üzerinden geçirip, rakibinin yarı sahasına değdirmektir. Topu rakibinin sahasının dışına atarsa ya da fileye takarsa sayıyı kaybeder. Topu karşılarken de oyuncu sahasına değen topa yalnızca bir kez vurabilir.

Badminton Topları ve Setler

Badminton oyun topları çoğunlukla 6’lı ya da 12’li kutular içinde satışa sunulur. Plastik ya da kaz tüylü top paketleri olarak satın alabileceğiniz bu ürünlerin yanında setlere de yönelebilirsiniz. Yetişkinler ve çocuklar için özel set seçenekleri bulunur. Setlerin içerikleri ise oyun aksesuar çeşitlerine, parça sayısına ve markaya göre değişir. Hem kaz tüyü hem plastik topların raketlerle birlikte bulunduğu setler oyuncuların favorileri arasındadır. Ayrıca birden fazla raket içeren setler de mevcuttur; özellikle çiftli oynayacaksanız bu ürünleri de tercih edebilirsiniz. Birçok setin içinde genel olarak raket ve toplar yer alsa da başka aksesuarların bulunduğu ürün paketleri de vardır.

1.Badminton Topu Fiyatları Nasıl?

Badminton topu fiyatları ürünlerin malzemesine, tasarımına ve markasına göre belirlenir. En yüksek kalitede olan ve profesyonel kullanıma uygun toplar kaz tüylü olanlardır. Başlangıç ve orta seviyedeki oyunculara hitap eden, aynı zamanda antrenmanlarda da sıklıkla kullanılan plastik top çeşitleri de orijinal yapıdadır. Kaz tüylü olan topların fiyatları sentetik özellikli olan toplara göre biraz daha yüksektir.

2.Badminton Topu Dışında Hangi Aksesuarları Alabilirim?

Oyun için toplar dışında alabileceğiniz en önemli malzeme, raketlerdir. Raketler arasından da oyun tarzınıza, seviyenize ve tercihinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Uygun bir raket ve topla bu oyunu kısa sürede öğrenebilir, kendinizi geliştirerek eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda Badminton ağları ve gripleri de keyifli bir oyun için satın alabileceğiniz diğer aksesuarlar arasında yer alır.

3.Badminton Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Oyunu düzenli şekilde oynamaya başladıktan sonra fiziksel ve güncel yaşam açısından birçok olumlu etkiyi fark edebilirsiniz. Badminton oynamanın faydaları arasında esnekliğinizi artırmak, kondisyonunuzu önemli ölçüde geliştirmek, kaslarınızı güçlendirmek, stresinizi azaltmak, zihinsel beceri seviyenizi ilerletmek ve sosyalleşmek gibi önemli etkiler yer alır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Badminton Topu Fiyatları

167 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 167 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?