Yatağınızın rahatlığını etkileyen en önemli unsurlardan biri kuşkusuz çarşaflardır. Temiz, yumuşacık ve mis gibi kokan çarşaflar tüm günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olur.  İyi bir uyku, yeni bir güne nasıl başlayacağınızı ve gününüzün nasıl geçeceğini büyük oranda etkiler. Yetişkinlerde uykunun önemi yadsınamazken evin en küçük üyesi bebekler için de yeterli uyku olmazsa olmazdır. Uyku düzeni tam olarak oturmamış bebeklerde yatakların rahatlığı da büyük önem taşır. Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk gibi problemlerle karşılaşmamak için bebek çarşafı seçimi ve temizliği gibi konuların göz ardı edilmemesi gerekir.

Bebek Çarşaf Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerin zayıf bağışıklık sistemleri ve alerjik yapıları sebebiyle temas edecekleri her şeyin özenle seçilmesi gerekir. Bebek çarşafları seçilirken bebeğin cildini tahriş edecek süslemeler ve kumaşlardan kaçınılmalıdır. Çarşaflar bebeğin yatağını tamamıyla saracak boyutlarda veya lastikli olarak tercih edilebilir. Hava alan ve mikrop üretmeyen kumaşlardan yapılmış çarşaflar bebeğinizin sağlığını korumanıza yardımcı olur. Çarşaf seçimi yaparken yüksek sıcaklıklarda yıkamaya uygun ve çabuk kuruyacak ürünlerin kullanışlı olacağı unutulmamalıdır. Bebeğinizin çarşaflarını sıklıkla değiştirip yıkayacağınız için aynı ya da benzer renklerde seçmeniz sizin için kolaylık sağlayabilir. Bebek çarşafı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de çarşafın dokusudur. Bebek çarşaflarının dokusunun bebeği rahatsız edecek şekilde tüylü veya terletecek tarzda olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebek Çarşafı Nasıl Serilir?

Bebeklerin uyku düzeni farklılık gösterir ve yetişkinler gibi uzun uyku süreleri yoktur. Sık sık uyanan bebeklerin yatakları bu sebeple bebek için tamamen konforlu olmalıdır. Bebeklerin çarşafı düzgün ve kaymayacak bir şekilde serilmelidir. Aksi halde sürekli yatağı tekrar düzenlemek annenin iş yükünü artıracağı gibi uyku esnasında toplanarak bebekleri rahatsız edebilir. Çarşaf serilirken öncelikle yatağa tamamen düzgün olarak yayılmalı, çarşafın köşeleri yatağın altına veya yanlarına iyice sıkıştırılmalıdır. Kaymayacağından emin olmak için çarşaf köşeleri düğümlenebilir veya yatağın alt kısmı çengelli iğne ile sabitlenebilir ancak iğnenin bebeğin temas etmeyeceği yerlerde olduğundan emin olunmalıdır. 

Bebek Çarşafı Nasıl Yıkanır?

Bebek ile temas edecek tüm eşyalarda olduğu gibi çarşaflarda da temizliğe büyük özen göstermek gerekir. Bebek çarşafları etiketlerinin üzerinde izin verilen en yüksek ısıda yıkanmalıdır. Yıkama esnasında kullanılacak deterjanın bebekler için uygun olmasına ve zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edilmelidir. Yıkama işleminin ardından tercihen güneşli havalarda dışarıda ya da hava alan bir ortamda kurutulmalıdır. Ütüleme safhasına en ufak bir nemli bölge kalmadığından emin olunduktan sonra geçilmelidir. Ütüleme yaparken de çarşafın nemlenmesini sağlayacak kadar yüksek buhar ayarından kaçınılmalıdır. Çarşafın nemli kalması mikropların üremesi için uygun ortam oluşturabilir. Çarşafları saklarken naftalin gibi kimyasallar kullanılması da zararlı olabilir. Uzun süre kullanılmamış çarşaflar mikrop ve mantar üretmiş olabileceği için bebeklerin sağlığını tehdit edebilir.

Çarşaflar Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Nemin yanı sıra çarşafları sık değiştirmemek de bakteri ve mantar oluşumuna neden olur. İnsan vücudu kaynaklı bakterilerin yanı sıra dışarıdan da birçok bakteriye karşı korunmasız olan çarşafların temizliğinden emin olmak sağlık açısından gereklidir. Yetişkinlere göre daha alerjik yapıya sahip bebekler için ise bu durum daha da büyük bir önem taşıyor. Sık sık değiştirilmediğinde çarşaflarda bulunabilecek mikro organizmalar, ölü deriler, ter ve toz bebek sağlığını kötü yönde etkiler. Uzmanlara göre çarşafların yetişkinler için en az haftada bir kez değiştirilmesi gerekiyor. Bebekler içinse bu sayı artabiliyor. Özellikle bebeklerin kustuğu veya idrar kaçırdığı çarşafların zaman kaybetmeden değiştirilmesi ve diğer eşyalardan ayrı bir şekilde yüksek derecelerde yıkanması gerekiyor.

 

Bebek Çarşafı Fiyatları

5 ürün var
 1. Markalar
  1. Sema Baby
  2. BabyBjörn
  3. MYCey
  4. Sevi Bebe
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/301127/80381044/80381047
BAŞA DÖN