Su, moleküler çekim kuvvetine sahip olan, renksiz, tatsız ve kokusuz sıvı formda bir bileşiktir. Doğadaki en ufak canlı organizmadan, en büyüklerine dek bütün canlı oluşumlar, biyolojik hayatlar ve faaliyetlerini sağlayan bir sıvıdır. Suyun beden için kritik rolü vardır ve tüketilmesinde önemli yararlar vardır. Örneğin; yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilmesini sağlar. Vücut ısısını ayarlar. Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar. Yetişkinler için en temel gıda maddesi olan su, bebekler için de yaşamsaldır.

Su Nedir, İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

Tüketilen suyun sadece yeterince mineral içermesi gerekir ve PH dengesi uygun olmalıdır. Bu nedenle sağlık açısından alkali su tüketmek gerekir. Hem bebekler ve çocuklar hem de yetişkin ve yaşlıların tüketeceği suyun pH'ı alkali olmalıdır. Suyun asitlik derecesini gösteren bir terim ola pH (power of Hydrogen); hidrojen iyon konsantrasyonunun kısaltmasıdır. Suyun içeriğindeki hidrojen ve hidroksil iyon oranına göre suyun pH'ı değişmektedir. Sudaki hidrojen iyon miktarı çok ise asidik, hidroksil iyon miktarı fazla çok ise alkalidir denebilir. Bu durumda, suyun pH’ı 7'den az ise su asidik, 7 ise nötr, 7'den çoksa su, alkalidir. 7,5 - 8,5 oranları arasında kalan değerler ideal değerlerdir.

Alkali su sayesinde daha çok mineral emilimi sağlanır ve hücrelere mineral girişi daha kolaylaşır. Alkali suyun içerdiği magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller aktif minerallerdir. Alkali su antioksidandır.

Bebekler Kaç Aylıkken Ne Kadar Su Tüketmelidirler?

Doktor tavsiyesi haricinde bebekler ilk 6 aylarında sadece anne sütü ile beslenmelidir. İlk 6 aylık süreçte bebekler, anne sütü alarak besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilirler. Çok sıcak havalarda bile gereksinim duydukları miktardaki suyu anne sütünden temin ederler. Bazı bilimsel araştırmalara göre ilk aylarda verilecek su, bebekteki elektrolit dengesini olumsuz etkileyebilir hatta su zehirlenmesi problemi ile karşılaşılabilir.

Bebekler 6 aylıktan itibaren ek gıdaların yanında bir miktar su da almaya başlayabilirler. Bu azar azar yapılan su takviyesinin faydası olmaktadır. 6. aydan itibaren kullanılmak üzere tasarlanan özel ürünler, doğal mineralli içerikleri ile bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için idealdir. 3 yaşından küçük çocukların ebeveyn gözetiminde su tüketmeleri önerilmektedir.

Bebeklerin İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

İlk 6 ay süresince sadece anne sütüyle beslenmesi gereken bebek, altıncı aydan itibaren gereksinim duyduğu su ihtiyacını bebeklere özel üretilen markalı ürünler ile karşılayabilir. Doğal mineral içeren sular her ne kadar saf olsalar da kalsiyum oranları bebekler için yüksektir. Doğal kaynak suları ise yüksek sodyum içeriği nedeniyle bebekler için uygun olmayacaktır.

Bebekler için özel üretilen suların, bebek sindirimini kolaylaştırması amacıyla pH değeri 7.0’nin üzerindedir. Bu ürünler, sahip oldukları doğal mineral içerikleri ile ve özel korumalı ambalajlarıyla bebek sağlığını korumayı amaçlar.

Flor oranı litre başına 1.5 mg’dan düşük olan sular tercih edilmelidir. Bebekler için çok az miktardaki flor faydalıyken bu orandan fazlası bebeğin diş gelişimini olumsuz etkiler. Su içmeyi neşeli hale getirmek için özel tasarlanan sevimli, küçük boy ambalajlarda satışa sunulan bu özel ürünler, onlar için ideal birer seçim olacaktır.

Yaygın inanışın aksine, plastik şişelerin içerdiği bisphenol-A (BPA) maddesinin çocuklar için zararlı olduğuna dair bir bilimsel bulgu yoktur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) araştırmalarına göre, BPA’nın suda çözünmediği ve bebekler açısından risk içermediği ortaya konulmuştur. Pratik ambalajları sayesinde kolay taşınabilir, muhafaza edilebilir.

Özel koruma kapakları ile hijyenik kalan ağız kısımları bebek sağlığı için önemlidir.

Bebek Suyu

1 ürün var
  1. Markalar
    1. Hayat
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı

Bebek İçme Suyu Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483639/60002072/80381000/80381001
BAŞA DÖN