Dünyanın en güvenilir oto yedek parça markaları arasında yer alan Bosch, yeni nesil V kayışları ile farklı araç modellerine uygun çözümler üretir. Lastik, kauçuk ve metal gibi materyallerden imal edilen araç V kayışları, temel mekanik parçaların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bosch V kayışları; ticari araçlardan otomobillere, arazi taşıtlarından spor araçlara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesine hitap edebilen modellere sahiptir.

V Kayışı Nedir?

Araç V kayışı, motor tarafından üretilen gücü şarj dinamosu, vantilatör ve pompaya aktaran önemli bir parçadır. Triger kayışı ile birlikte motorun en önemli aktarma donanımları arasında yer alan V kayışı, birbirine bağımlı parçaların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Vantilatör kayışı olarak da bilinen V kayışı, eksantrik milinden gelen devridaim enerjisini motor çalıştığı sürece aracın önemli ekipmanlarına taşır. Kayış, şarj dinamosu ve vantilatör gibi parçaların giriş noktasında yer alan dişlilere ya da kasnaklara bağlanarak kullanılır.

V Kayışı Neden Yıpranır?

V kayışı hem yapısı gereği hem de kullanım özellikleri itibariyle çevresel ve mekanik etkenlere sürekli maruz kalır. V kayışları oldukça dirençli ve sağlam bir yapıda tasarlanır. Ancak hava, su, nem, sıcak, soğuk, kar ve toz gibi çevresel unsurlar, kayışın zamanla yıpranmasına neden olur. Çevresel etkenlerin yanı sıra, mekanik baskı ve gerilme durumları da V kayışı üzerinde aşınmalara yol açar.

Bosch V Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Bosch V kayışlarının değişim süresi; aracın türü, markası, modeli ve kullanım yeri gibi etkenlere göre farklılık gösterebilir. V kayışı değişim süresi, ortalama 50.000 km olarak düşünülebilir. Kapalı tip motorlarda ve bazı araç modellerinde bu rakam 80.000 km’lere kadar çıkabilir. Öte yandan, V kayışı maksimum kullanım süresine erişmeden de yıpranabilir. Motor çalıştığında kayıştan cızırtı veya uğultu gibi sesler geliyorsa ya da kayış yüzeylerinde çatlaklar oluşmuşsa V kayışının yenilenmesi gerekebilir.

Bosch V Kayışı Değişimi Nasıl Yapılır?

  • Araç marka ve modeline uyumlu olarak tasarlanan Bosch V kayışı değişimi için ilk olarak aracın akü bağlantıları sökülür.
  • Değişim işlemi için araç lifte alınabilir, alttan erişim sağlanabilir veya tekerlekler sökülerek V kayışına ulaşılabilir.
  • Anahtar ile kayış üzerindeki gerginlik alındıktan sonra kayış yavaşça yerinden çıkarılır.
  • Tahrik şeması ve kayış hattı kontrol edildikten sonra yeni V kayışı kasnak üzerine bağlanır.
  • Araç otomatik gergi sistemine sahipse kayış kasnağa takıldıktan hemen sonra sabitleme yapılabilir. Otomatik gergi sistemi bulunmuyorsa kasnak gerginliği anahtar ile manuel olarak da ayarlanabilir.

V Kayışı Yenilenmediğinde Ne Olur?

Periyodik bakımlarda kontrol edilmeyen ve eskimiş olmasına rağmen değiştirilmeyen bir V kayışı hem gürültülü çalışarak kullanım konforunu azaltır hem de kopma ihtimaline bağlı olarak önemli mekanik sorunlara yol açabilir. V kayışı koptuğu anda, eksantrik milinden gelen devridaim hareketi ortadan kalkar. V kayışı çalışmadığı zaman şarj dinamosu görevini yapamayacağı için akü kendini hızla bitirir ve araç stop ettikten sonra tekrar çalışmaz. Ayrıca, su pompası da devre dışı kalacağından dolayı motor hararet yapabilir.

Bosch V Kayışı Fiyatları ve Modelleri

Aracınızın motor yapısına uygun formatta geliştirilen çok sayıda Bosch V kayışı modeli bulunur. Dizel ve benzinli araçların motor düzeni ve mekanik aksamları genellikle birbirinden farklıdır. Bu nedenle vantilatör kayışlarının çeşitliliği de oldukça fazladır. Bosch V kayışları, aracınızın motor şemasına tam uyumlu şekilde tasarlanır. Bosch V kayışı fiyatları ise aracın markası, modeli, üretim yılı ve motor yapısı gibi hususlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bosch V Kayışı Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 179 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/20044237/bosch