Boy Ölçer

Çocukların fiziksel gelişimlerini takip etmek amacıyla kullanılan boy ölçer isimli gereçler, milimetrik ölçüm yapılmasını sağlar. Bu sayede hem net sonuç verir hem de çocuğun gelişimini yakından görme ayrıcalığı sunar. Çocukların yanı sıra bebekler ve yetişkinler için de üretilen söz konusu ürünlerin dijital olanları da vardır. “Boy ölçer nedir?” sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise “yükseklik ölçer” olur. İnsanların yanı sıra farklı nesnelerin yüksekliğini de ölçmeye yarayan boy ölçerler, kullanım amacına göre farklı özelliklere sahiptir. Evlerde çocukların boyunu ölçmek için tasarlanan boy ölçerler eğlenceli görünümleri ile dikkat çeker. Çocuk odası dekorasyonuna katkı sağlayacak şekilde tasarlanan sticker formundaki boy ölçerler aynı zamanda çocukların hayal gücünü besleyecek görsellere de sahiptir.

Boy Ölçer Özellikleri

Daha çok bebek ve çocukların boy uzama hızını takip etme amacıyla kullanılan boy ölçerler, çocuk, bebek, yetişkin boy ölçer gibi farklı modelleri bulunan ürünlerdir. Söz konusu ürünler arasında en belirgin fark ise ölçülebilen maksimum uzunluktur. Örneğin, çocuklar için boy ölçer modelleri maksimum 160 cm’e kadar ölçüm yapar. Bununla birlikte boy cetveli olarak da bilinen bebek odası boy ölçer modelleri ise ortalama 130 cm uzunluğundadır. Genellikle yüksek kaliteli baskıları sayesinde silinebilir özellikte oldukları için çocuğun boyunu işaretleyerek takip etme avantajı sunan boy ölçerlerin yerden 30-45 cm yukarı asılması için tasarlanan modeller vardır.

Çocuk odası, hol, mutfak gibi yerlerde de kullanıma uygun olacak şekilde görsel tasarımların yer aldığı duvar tipi boy ölçerler, çizgi film ve masal karakterleri başta olmak üzere sevimli hayvanlar, bitkiler, uzay, çiçekler, arabalar, kurabiye adamlar gibi pek çok figür ile süslenerek çocukların beğenisine sunulur. Çocuk ve bebek odası dekorasyonlarına uyum sağlaması için daha çok miniklere hitap eden ögeler kullanılan boy ölçüm cetvellerinin tek renkli ve sade tasarımlı çeşitleri de bulunur.

Boy Ölçer Çeşitleri

Dijital, mekanik ve duvar tipi gibi çeşitleri bulunan boy ölçerler, türüne göre farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, dijital boy ölçer modelleri insan boyunun yanı sıra herhangi bir nesnenin yüksekliğini lazer veya ses dalgalarını kullanarak belirler. Hatasız sonuç veren bu cihazlar, hassas sonuçlar verir. Mekanik boy ölçer olarak adlandırılan gereçler ise teleskopik boy ölçer olarak da bilinir. Genellikle duvara monte edilerek kullanılan bu gereçler 0,5 mm aralıklar ile detaylı ölçüm yapar. Medikal boy ölçer olarak da bilinen ve genellikle 2 metre 10 cm’e kadar ölçüm yapabilen mekanik boy ölçerlerin basküllü versiyonları da vardır. Daha çok eczaneler ve hastanelerde kullanılan söz konusu taşınabilir boy ölçer sayesinde net sonuçlar almak mümkündür.

Ev, kreş ve anaokulu gibi yerlerde kullanım için tasarlanan boy ölçerler ise genellikle 1 mm hassasiyete sahiptir. Duvara asılabilen veya yapıştırılarak kullanıldığı için duvar tipi boy ölçer olarak adlandırılan bu gereçler, eğlenceli görünümler ile dikkat çeker. Çocukların ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmalarının yanı sıra çocuk ve bebek odası dekorasyonuna katkı sağlayacak niteliktedir. Dijital baskı tekniği kullanılan ve organik pigmentler içerdiği için çocukların temasına uygun olan söz konusu boy ölçerler, solvent bazlı boya ve ağır metaller gibi sakıncalı malzemeler içermez. Duvar, plastik ve ahşap gibi farklı yüzeylere kolaylıkla tutunabilen sticker formundaki boy ölçer modelleri, kendiliğinden yapışkanlı olan arka yüzey sayesinde kimyasal yapıştırıcı kullanımını da ortadan kaldırır. Ayrıca, çıkarıldığında ardında iz bırakmaz.

Boy Ölçer Modelleri

Sticker formunda olandan masif ahşap olanlara kadar pek çok modeli bulunan duvar tipi boy ölçerler, farklı kullanım alışkanlıklarına uygun şekilde üretilir. Örneğin, duvarına çivi çakmak istemeyen veya boy ölçeri elbise dolabı, kapı arkası gibi yerlerde kullanmayı tercih edenler için kendiliğinden yapışkanlı boy ölçerler bulunur. Kullanıcının, boy ölçeri dilediği yere pratik bir şekilde sabitlemesini sağlayan bu modeller, ekstra yapıştırıcı kullanımı gerektirmeyecek niteliktedir. Kullanım ömrü dolduğunda ardında iz kalmadan zahmetsizce çıkarılabilen söz konusu modeller, yüksek kaliteli baskıları sayesinde uzun yıllar boyunca canlı görünümünü korur.

Tıpkı duvar süsleri gibi duvara asılan boy ölçerler de vardır. Bu boy ölçer modelleri, plastik, ahşap, metal ve kağıt gibi farklı malzemelerden üretilir. Bazı ahşap boy ölçerler tek parça kaliteli masif olarak kullanıcıların beğenisine sunulurken bazı modeller ise ip ile birbirine bağlı ahşap kesitlerden meydana gelir ve rulo yapılarak saklama avantajı sunar. Duvara asılarak kullanıma uygun olduğu için asılabilir boy ölçer olarak adlandırılan bu ürünler arasında metal ve plastikten üretilen yine tek parçalı ürünler de yer alır. Hafif ve dayanıklı olmaları ile dikkat çeken bu modeller, silinebilir yapıdadır.

Boy Ölçer Kullanımı

Çocukların fiziksel gelişimlerinin yaşına uygun ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek amacıyla kullanılan duvar boy ölçer modelleri, boy ölçüm işini pratik bir hale getirir. Söz konusu ürünler ile doğru boy ölçümü yapmak için dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Boy ölçerin başlangıcında yer alan rakam, ürünün yerden ne kadar yükseğe asılması gerektiğini belirtir. Örneğin, boy ölçerin başlangıcında 45 cm yazıyor ise boy ölçer yerden 45 cm yükseğe asılır.
 • Çocuğun boyu ölçüleceği zaman ayağında terlik, patik veya ayakkabı olmaması gerekir. Bu tür giyim ürünleri ölçümün 1-2 cm kadar hatalı olmasına neden olur.
 • Boy ölçümü sırasında çocuğun ayaklarını birleştirip duvara yaslanması ve dik durması sağlanır.
 • Ölçüm sırasında saç dikkate alınmaz ve kafanın hemen üzeri bir kalem ile işaretlenir. İşaretli kısmın boy ölçerde denk geldiği cm çocuğun boy uzunluğudur.
 • Mekanik boy ölçerlerde ise çocuğun boy ölçer üzerine ayakkabısız çıkması sağlanır ve kafanın hemen üst kısmından ölçüm alınır.

Boy Ölçer Fiyatları

Yerli ve yabancı çok sayıda marka tarafından benzersiz tasarımlar ile kullanıcıların beğenisine sunulan boy ölçerler, uygun fiyatlı ürünler arasında yer alır. Özellikle bebek ve çocuk odalarına uygun şekilde tasarlanan portable boy ölçer modelleri, sunduğu renk, desen ve konsept seçenekleri ile tıpkı bebek halısı ve mobilyası gibi bebek/çocuk odası dekorasyonuna katkı sağlar. Çocuk temasına uygun şekilde üretilen ve çocukların yaralanmasına neden olmaması için keskin kenar ve köşelerden arındırılmış olan bu ürünler, zengin model seçenekleri ile dikkat çeker. Ürün yelpazesi nedeniyle oldukça geniş bir aralığı temsil eden boy ölçer fiyatları, marka ve modeli ne olursa olsun ulaşılabilir düzeydedir. Siz de çocuğunuzun gelişimini yakından takip etmek için eğlenceli görünüme sahip bir boy ölçer almayı düşünüyorsanız, bebek ve çocuk odaları için tasarlanan boy ölçer modellerini yakından inceleyebilir, dilediğiniz boy ölçer için hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Boy ölçer satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek, çocuk veya yetişkinler için boy ölçer alınacak ise ilk olarak yeterli uzunlukta olması ve rakamların okunabilir büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte çocuklar için duvar tipi boy ölçer alınacak ise çocuk odası dekorasyonuna uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Boy ölçer nasıl temizlenir?

Duvar tipi boy ölçerler genellikle koruyucu bir film tabakaya sahiptir. Dolayısıyla kuru bir şekilde tozunu almak yeterlidir. Leke var ise hafif nemli bir bez ile nazikçe silinebilir. Dijital boy ölçerlerin ise ıslatılmadan temizlenmesi önerilir.

Boy ölçer ile bebek boyu nasıl ölçülür?

Bebeklerde boy ölçümü için genellikle medikal bebek boy ölçer isimli gereçler kullanılır. Doğru ölçüm yapmak için bebek sırt üstü yatırılmalı ve dizlerinin bükülü olmadığından emin olunmalıdır. Daha sonra boy ölçer ile baş ve ayakların altı işaretlenerek kaç cm olduğu okunur.

 • Boy Ölçerlerle Nasıl Dekor Oluşturulur?

 • Tematik özelliklerle tasarlanan boy ölçerler, çocuğunuzun odasına uyum gösterebilecek birçok modeli içerir. Bu modelleri inceleyerek eviniz için en uygun ürünlere ulaşabilirsiniz. Sade ve sevimli bir dekor oluşturmak için boy ölçerleri çocuğunuzun odasındaki boş alanlara yapıştırabilirsiniz. Dijital baskı tekniğiyle üretilen şık ürünlerle çocuğunuzun odası daha estetik ve kullanışlı bir yapıya kavuşur.
 • Boy Ölçerler Nerelerde Kullanılabilir?

 • Evinizde çocuk odasında ya da koridorlardaki boş alanlarda boy ölçerleri kullanabilirsiniz. Okul, kreş ve muayenehane gibi alanlarda çocukların ilgisini çekip, gerekli zamanlarda ölçüm yapmak için boy ölçme ürünlerini değerlendirebilirsiniz.
 • Boy Ölçerler Nasıl Yapıştırılır?

 • Arka kısımlarında yapışkan bölüm bulunan boy ölçerleri uzunluklarına uygun noktalara yapıştırabilirsiniz. Sökülebilir bantları çıkardıktan sonra boy ölçeri yukarıdan aşağıya doğru zemine bastırarak yapıştırabilirsiniz. Pürüzsüz bir bastırma için yüzeyin düz olmasına dikkat etmeniz gerekir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Boy Ölçer Fiyatları

297 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 297 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?