İnsanlığın çok uzun bir süre boyunca gökyüzüne bakarak kendine yer aradığını, orada olmayı ve orayı keşfetmek istediğini biliyoruz. İnsan doğası gereği her zaman bilinmeyene ilgi duyar ve öğrenmek ister. Uzay da bilinmez olduğu için her zaman ilgi çekiciydi fakat eski zamanlardaki teknoloji uzayı keşfetmeye yetecek kadar gelişmiş değildi. İşte tam da bu noktada insanlar uzayı keşfetmek için bir icat arayışına girdiler. Bunun sonucunda da bugün teleskop dediğimiz icat ortaya çıktı. Teleskobun bulunmasıyla birlikte insanlar çok uzaktaki detaylarıyla göremediğimiz cisimleri görebilmeye başladı. 

Bugün siz de bir teleskop alarak gökyüzünü keşfedebilir, sevdiklerinizle hem öğrendiğiniz hem de keyif aldığınız zamanlar geçirebilirsiniz.

Teleskop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teleskoplar temel olarak üç gruba ayrılır. Bunlar mercekli teleskoplar, aynalı teleskoplar ve Schmidt-Cassegrain teleskoplardır. Teleskop almadan önce ilk olarak hangi türde teleskop alacağınıza karar vermeniz gerekir. Bunun için de detaylı bir araştırma yapmalısınız. Her bir teleskop türü doğal olarak farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Önemli olan sizin kullanım amacınıza uygun teleskobu bulmanızdır. Bunu bulduktan sonra zaten Hepsiburada'dan alacağınız Bushman marka teleskoplar ve teleskop aksesuarları sizin merakınızı gidermenizdeki yol arkadaşınız olacaktır.

Teleskop alırken dikkat etmeniz gereken temel bazı özellikler bulunur. Örneğin teleskoba dair bilmeniz gereken en önemli parametrelerden biri odak oranıdır. Eğer ki geniş açı gözlemler yapmak istiyorsanız F/3.5 - F/8 arasında odak oranına sahip bir teleskop işinize daha çok yarayacaktır.

Mercekli (Refraktör)Teleskoplar

Mercekli teleskopların en büyük avantajı kullanım konusundaki rahatlığıdır. Hem boyut olarak hem de kullanış biçimi olarak sizi zorlamaz.

Bilinen klasik teleskoplar mercekli teleskoplardır. Mercekli teleskoplar içlerinde ayna bulundurmayan teleskop türleridir.

Kullanacağınız teleskop türüne karar verdikten sonra teleskop alırken merceğin kalitesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Kalitesiz mercekli bir teleskop almanız durumunda gördüğünüz görüntü istediğiniz gibi olmayacaktır. Özellikle renklerde kaymalar meydana gelmesine sebep olabilir.

Aynalı (Reflektör)Teleskoplar

Bu tür teleskopların dezavantajı ise görüntünün ters oluşmasıdır. Ancak eğer ki gökyüzünü gözlemlemek amacıyla bir teleskop arıyorsanız bu dezavantaj size problem yaratmayacaktır.

Aynalı teleskopların bir diğer avantajı da diğer teleskop türlerinde olduğu gibi bir renk sapmaları olmamasıdır.

Aynalı teleskopların en büyük avantajı çok fazla ışık almalarına rağmen fiyatlarının uygun olmasıdır. Fazla ışık almaları görüntünün daha iyi olması açısından avantaj sağlar. Diğer teleskop türleri ile kıyaslandığında maliyet olarak da çok daha avantajlıdır.

Aynalı teleskoplarda ışık öncelikle aynalardan geçerek gözünüze ulaşmaktadır. İsmini de zaten bu özelliğinden alıyor.

Schmidt-Cassegrain (Katadioptrik) Teleskoplar

Hem geniş çapta (bol ışık alan) hem de kısa bir teleskop isteyenler için tam da aranılan teleskop türleridir.

En önemli avantajları taşınabilir olamaları ve dayanıklı olmalarıdır.

Bu tür teleskoplar hem aynalı hem de mercekli sistemi bir arada bulundururlar.

Uzakları Yaklaştıran Marka: Bushman

Bushman  uzun yıllardır süre gelen tecrübesi ile birbirinden kaliteli teleskop ve dürbün gibi optik araçlar üretiyor. Uzun yıllardır ayakta kalan bir firma olmasındaki en büyük etkenlerinden biri olan kaliteli malzeme seçimi markanın en çok tercih edilenlerden biri olmasında rol oynuyor. Doğru malzeme seçimi ile ürünlerinin hem çok daha verimli hem de çok daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Böylelikle hem sürekli yeni bir teleskop aramak zorunda kalmıyorsunuz hem de tekrar tekrar para vermiyorsunuz. Kullanmak istediğiniz teleskop türünü seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey Bushman teleskoplarından veya Bushman teleskop aksesuarlarından istediklerinizi seçmek oluyor. Siz de kaliteyi uygun fiyatlara almak için hemen Hepsiburada'ya girerek siparişinizi verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bushman Teleskop Aksesuarları

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 24 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/80678116/354988/bushman