Cam Mozaik

Cam mozaikler, hem iç hem de dış mekanlarda; tezgâh, duvar ve zemin uygulamalarında kullanılan, aydınlık ve lüks görünümüyle tercih edilen karo modellerinden biridir. Herhangi bir alanda cam mozaik kullanmak alanın stilini önemli ölçüde geliştirir. İç mekan cam mozaik karolarıyla yaşam alanlarınıza geleneksel bir şıklık kazandırabilirsiniz. Geleneksel, minimal ya da geometrik hatlarla yorumlanmış daha modern tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Cam Mozaik Nedir?

İç ve dış mekânlarda yoğun olarak kullanılan cam mozaik, artık camların çeşitli yöntemlerle işlenmesiyle elde edilen, çok yönlü ve dayanıklı bir malzemedir. Toz haline getirilen artık cam parçaları, pres ve fırın işlemi ile şekillendirilir. Cam atıklarından geri dönüştürülerek yeniden kullanıma sunulan cam mozaikler, çevre dostu bir üründür. Benzer boyuttaki bir seramik karo ile karşılaştırıldığında, cam mozaik üretmek için daha az enerji kullanılır. Desene ya da şekle göre mozaik parçaları farklı şekillerde sıralanarak oluşturulabilir. Kareler ve dikdörtgenler en yaygın şekillerdir, ancak özel döşemeler çeşitli biçimlerde gelebilir. Bazı mozaik çeşitlerinde, mozaik parçaları metal veya taş gibi diğer malzemelerle birleştirilerek dekoratif kaplamalar elde edilebilir. Döşeme gibi inşaat malzemelerinde, malzemenin dayanıklılığı ASTM standartlarına göre düzenlenir. ASTM standardına sahip cam mozaikler, sert darbeler sonrasında çatlamalara karşı dayanıklıdır.

Cam Mozaik Döşemelerin Avantajları Nelerdir?

 Cam karolar lekelere ve küflere karşı dayanıklıdır. Kimyasal hasarlara karşı dirençlidir. Camın gözeneksiz yapısı sayesinde, kalıcı kirler oluşmaz. Cam mozaiklerin temizlenmesi çok kolaydır. Nemli bir bezle veya ılık suyla silinebilir. Cam doğası gereği ışığı yansıtır. Çok koyu renkli cam mozaikler hariç, mozaik karolar, ışığı emmek yerine yansıtır. Bu özelliği, mozaiklerinizin başka hiçbir döşeme malzemesinde bulanacağınız bir ışıltı ile parlamasını sağlar. Mozaik uygulanan alanlar ışık yansıması nedeniyle, diğer döşemelerle kıyaslandığında daha aydınlık bir görünüme sahiptir. Cam mozaik karolar günlük aktiviteler için oldukça dayanıklı olsa da, yüksek bir yerden ağır bir nesnenin düşürülmesi döşemenin parçalanmasına neden olabilir. Döşemenin dayanıklılık seviyesi ürünün teknik açıklamalarında bulunabilir. Cam mozaikler darbelere ve leke oluşumuna karşı dirençli olmakla birlikte aynı durum çizikler için geçerli değildir. Camın doğası gereği uzun süreli kullanım sonrasında, özellikle yer döşemelerinde kullanılan cam mozaiklerin çizilmesi kaçınılmazdır. Çizilmeye karşı hassas mozaiklerinizin temizliğinde sert ve aşındırıcı temizlik malzemelerini kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Yer döşemelerinde kullanılan mozaikleri mobilyaların neden olabileceği çiziklerden korumak için, mobilya ayaklarına keçe uygulamak çizilmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Cam Mozaik Nasıl Döşenir?

Cam mozaik, doğru uygulandığında tüm alanlara camın zarafetini taşır. Düz veya çok renkli karolar arasında seçim yapabilir, basit veya karmaşık desenleri tercih edebilirsiniz. Özelleştirilebilir döşeme seçenekleri ile karmaşık resimler ve tasarımlar oluşturabilirsiniz. Cam mozaik döşemek için istenilen ölçülerde mozaik, mozaik derzi, derz tarağı ve beton yapıştırıcısı kullanılır. Mozaik parçalarının büyüklüğüne göre istenilen desen uygulanabilir. Yüzeye beton yapıştırıcısı sürüldükten sonra, derz tarağı ile yapıştırıcının yüzeyi dalgalandırılır. Böylece mozaik tabanına daha iyi tutunması sağlanır. Mozaikler, belirli derz aralıkları bırakılarak yerleştirildikten sonra derz dolgusu uygulanır. Seramik veya doğal taş karoların aksine, cam mozaiklerin montajı özellikle küçük mozaiklerle çalışmak daha zordur. Seramik karolar gibi geniş yüzeyler halinde üretilen cam mozaikler, küçük mozaiklere kıyasla daha kolay uygulanır. Bununla birlikte tüm cam mozaiklerde, dikkatli uygulama yapılmaması, yapıştırıcı malzemenin görünmesi başta olmak üzere, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, cam mozaik döşemesinde çok deneyimli olmadığınız sürece, döşeme aşamasında profesyonel ustalardan yardım almak en iyi çözümdür.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cam Mozaik Fiyatları ve Modelleri

831 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 44 / 831 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?