Çekme Halatlar

Çekme halatları, araçları herhangi bir kaza ya da arıza durumunda güvenli bir şekilde çekmek için kullanılan acil müdahale araçlarından biridir. Bu nedenle, güvenli bir sürüş deneyimi için yola her çıktığınızda aracınızda çekme halatı bulundurmanız önemlidir. Çok yönlü bir çekme kayışı her türlü otomobil ve kamyon için uygundur. Çeşitli yol koşullarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanan çekme halatları aracınızın güvenli bir mesafeden çekilmesine olanak tanır. 

Çekme Halatı Hangi Malzemeden Yapılır?

Çekme kayışları, her iki ucunda metal kanca ya da ilmek sistemi bulunan ve genellikle çok fazla esneme payı olmayan polyester veya benzeri malzemelerden yapılır. Ağır hizmet tipidir modellerde hem ‌UV ışınlarına hem de hava koşullarına dayanıklı yüksek dereceli polyester kullanılır. Çekme ‌halatlarında, özellikle gece olduğunda yüksek düzeyde görünürlük sağlamak için parlak renk kullanımı yaygındır. 

Çekme Halatı Kaç Metre Olmalı?

Çekme halatları güvenli çekiş mesafesini korumak için maksimum 5 metre olacak şekilde üretilir. Aracın durumuna göre halat istediğiniz kadar kısa olabilir. Örneğin fren kaynaklı arızalarda, halat mesafesinin 1 metreye ayarlanması önerilir. Bununla birlikte araca durması ve tepki vermesi için yeterli süre vermesi sağlaması açısından halatın yeterince uzun olması gerekir. Çekme halatınız 2,5 metreden uzunsa, diğer sürücüler tarafından görülebilmesini sağlamak için kırmızı bir ‌yansıtıcı ya da uyarı işareti takmanız gerekir. Gece olduğunda ise halata ışık takmanız önerilir. 

Çekme Halatı Nasıl Seçilir?

Çekme halatı satın alırken, en önemli faktörlerden biri halatın çekme kapasitesidir. Kapasitesi düşük bir halat seçilmesi durumunda, ağır bir aracı çekerken halatın kopması kaçınılmazdır. Bu nedenle aracınızın ağırlığını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için her zaman çekmeyi düşündüğünüz asgari ağırlık miktarını aşan bir çekme halatı seçmeniz önemlidir. Sentetik malzeme teknolojisindeki gelişmeler sayesinde çok güçlü, polyester çekme halatları bulabilirsiniz. Çekme halatının kancaları ve tutamakları, güvenli kullanım açısından çok büyük bir fark yaratabilir. Kancalar, halatın araca bağlandığı alanlar olduğu için sağlam, emniyetli ve iyi test edilmiş kancalara sahip halatları seçmek isteyebilirsiniz.

Çekme Halatı ile Kurtarma Halatı Arasındaki Fark Nedir?

Çekme ve kurtarma halatları günlük kullanımda sıklıkla karıştırılır. Öte yandan kurtarma halatı germe sırasında kinetik enerji kullandığı için çekme halatından farklıdır. Kurtarma halatı çeşitleri, ihtiyaca göre çeşitli uzunluklarda ve genişlikte olabilir. Bununla birlikte çekme halatları standarttır ve maksimum 5 metre uzunluğundadır. Kum, çamur, kar veya buzda sıkışmış araçların kurtarılmasına yardımcı olmak için kullanılan kurtarma halatları, çekme halatlarından daha fazla esnekliğe sahiptir. Temel olarak, inç bakımından her ekstra genişlik, katın sabit kalması koşuluyla halatınızın kapasitesini 4 ton artırır. Kurtarma halatlarının kinetik enerjiyi kullanmak için bir miktar gerilme seviyesine sahip olmaları gerekir. Arttırılmış genişlik kayışı güçlü kılar ancak esnekliği azaltır. Bu nedenle kurtarma halatı kullanırken, ideal gerginliği sağlamak için halatın asgari çalışma ağırlığını kazandığından emin olmanız gerekir.

Çekme Halatı Nasıl Kullanılır?

  • Römork kancasını veya arka tamponun yakınında olması gereken montaj noktasını bulun ve çekme halatını sürüş aracına sağlam bir şekilde takın.
  • Halatı doğrudan ön aksa veya diğer metal parçalara bağlamayın. Gerekirse kullanım kılavuzunu kontrol edin.
  • Kancalı bir çekme halatı kullanıyorsanız, kancaların araçlara sağlam bir şekilde bağlı olduğundan emin olun.
  • Çekme sırasında her iki aracın da güvenliği için çekilen aracın, çeken aracın taşıma kapasitesini aşmadığından emin olun.
  • Aracınızdaki ikaz lambalarını ve reflektörleri açın.
  • Çekme sırasında araçta yolcuların olmamasına ve ekstra yük taşımamaya dikkat edin
  • Halatta aşırı gerilmeyi önlemek çekiş sırasında minimum hız ile yol almaya dikkat edin.
  • Freni bozuk araçlarda hız sınırı 15 km, diğer koşullarda 20 ‌km'dir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çekme Halatları

572 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 572 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/264022/264024