Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie

Yakamoz Yayınları
100,00 TL %35
65,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (49)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

72,65 TL
74,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/60001735/9935
Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie

Yakamoz Yayınları tarafından 2016 yılında Mehtap Gün Ayral'ın çevirisi ile yayımlanmış olan Çocuğunuza Sınır Koyma, anneler, babalar ve öğretmenler için özel olarak hazırlanmıştır. Yazarı Robert J. Mackenzie tarafından ilk kez 1998 yılında yayımlanan ve 400 sayfadan oluşan Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı, kolay okunan diliyle ve verdiği yaşanmış örneklerle, günümüz anne babalarına ve öğretmenlerine çocuk eğitimiyle ilgili pek çok yeni şey öğretmeyi hedefler. 

Çocuk, Güveni Sınırlarla Sağlamlaştırır

Aynı zamanda bir Eğitim Psikoloğu olan yazar Robert J. Mackenzie, Çocuğunuza Sınır Koyma kitabında, çocukların iletişim kurma becerilerinin ve sorumluluk alma bilincinin gelişmesi için, net sınırlara ihtiyaçları olduğunu vurgular. Ebeveyn - çocuk arasındaki ilişkide, sınır koymanın önemini ve çocuğun tüm hayatına olumlu etkilerini anlatan bu kitap, çocuğun kendini güvende hissetmesinin ve ebeveynle sağlıklı bir iletişim içinde olmasının tek çözümünün çocuğun sınırlarını bilmesi olduğunu belirtir. Bağırmanın sınır koymakla bir alakası olmadığını savunan bu kitaba göre yüksek ses kullanmak, kontrolün kaybedildiğinin bir işaretidir ve sınır koymada hiçbir etkisi yoktur. Ebeveyn olarak çok konuşarak nutuk çekmek ya da nasihat vermek ise çocuğa vermek istediğiniz mesajın etkisini tamamen azaltır. Bunun yanında Sınır koymanın birkaç şekli vardır; yumuşak sınırlar, aşırı sert sınırlar, tutarsız sınırlar ve dengeli sınırlar. Bu sınırlardan hangisinin gerçekten işe yaradığını ve olumlu sonuçlar verdiğini kitabı okuyarak öğrenebilir, akıcı anlatımıyla kolaylıkla çocuğunuz ile olan ilişkinizde uygulayabilirsiniz.

Yazar Hakkında 

Dr Robert J. MacKenzie, yazar olmasının dışında bir Aile Terapisti ve Eğitim Psikoloğudur. Çocuğunuza Sınır Koyma ve Çocuğunuza Sınır Koyma-2 olarak türkçeye çevrisi yapılmış kitapları ile adını duyuran yazar Robert J. MacKenzie, çocuklarla iletişimi kuvvetli bir anne-baba ya da öğretmen olabilmenizde size rehberlik eder.Çocuklarınız kurallarınıza uymuyor, yanlış davranışlarda
mı bulunuyorlar? Doğru davranmaları konusundaki önerilerinizi
önemsemiyor ya da ret mi ediyorlar? Yumuşak ve
otoriter eğitim modelleri arasında kararsız mı kalıyorsunuz?
Oysa bu modellerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren
bir yöntem var. Çocuğunuza Sınır Koyma, çocuklarınızın
daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmanıza
yardımcı olur.
Robert MacKenzie tarafından yazılmış ve tekrar gözden
geçirilerek genişletilmiş bu baskı ile kanıtlanmış teknik ve
yöntemleri öğrenecek ve çocuğunuzun sizinle işbirliği yapmasını
sağlayacaksınız.
Bu kitap anne-babalara şu özellikleri kazandırıyor:
• Anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koymak
• Çatışma ve güç mücadelelerine son vermek
• İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak
• Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak
• Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak
Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları
vardır. MacKenzie’nin rehberliğinde sizler de mutlu ve
tatminkâr bir aile hayatı için gerekli olan eğitici sınırları
oluşturmayı öğreneceksiniz.

Çocuk eğitimi her yönü ile oldukça önemli bir konu olarak ebeveynlerin karşısına çıkıyor. Çocukların sınırlarını bilen nazik ve olumlu bireyler haline gelmesi için doğru bir eğitim modeli tercih etmek büyük önem taşıyor. Son dönemlerin en gözde modelleri yumuşak ve otoriter eğitim çeşitleri her zaman uygulanabilir olmayabiliyor. Bu noktada anne ve babalar için alternatif bir çözüm önerisi sunan Robert J. Mackenzie, bu eser ile doğru alanlarda çocuğunuza sınır koyma konusunda gelişmiş teknikler ortaya koyuyor. 

Çocuklar çoğu zaman yetişkinlerin dünyasına ayak uydurmakta güçlük çekebiliyor. Bu nedenle göstermiş oldukları davranışlar toplum içinde ve ailede aşırı olarak adlandırılabiliyor. Bu hareketler ile büyüyen çocukların ileride nazik ve uyumlu birer birey olma şansı da azalıyor. Bahsedilen bu davranışların geçirilebilmesi için otoriter eğitim modelleri çoğu zaman yararsız kalırken daha yumuşak metotlar ise istenen verimi ortaya koyamıyor. Ancak Çocuğunuza Sınır Koyma adlı kitapta bulunan geliştirilmiş ve yenilenmiş pek çok teknik sayesinde çocuğunuzun ruhsal ve kişisel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. 

Kitap, temel olarak çocuğun anlayış ve dünyayı kavrayış biçimi üzerine yoğunlaşıyor. Çocuğun saygı algısı ve diğer insanlar ile iletişime geçtiğinde yapması gerekenleri son derece basit yöntemler kullanarak doğru seviyeye getirmeyi hedefliyor. Mackenzie'nin yapmış olduğu bu çalışmanın en temel prensibi çocuğa çok açık ve net bir biçimde sınırlar koymayı içeriyor. Bu kesin sınırlar çocuğun anlayabileceği düzeyde olacağından sakin ama etkili bir çözüm ile aile çocuğun eğitimini destekliyor. 

Kitabın öne sürdüğü bir diğer prensip ise güç mücadelesinin sona erdirilip çocuğun iş birliğinin bir parçası haline getirilmesini ortaya koyuyor. Bu sayede çocuk kendi benliği ve ailesi içindeki yerini tam olarak görme ve bu değerli hissetme durumu sayesinde ailesi ve diğerleri ile uyum içinde yaşama davranışına yönlendiriliyor. 

Çocuğunuza Sınır Koyma - Robert J. Mackenzie tarafından ortaya koyulmuş oldukça etkili bir eser. Bilim çevrelerince kabul gören bu teknikler, aynı zamanda çocuklarının eğitimi konusunda hassas davranan pek çok anne baba için de rehber niteliği taşıyor. Çocuğunuza Sınır Koyma içerdiği yaşanmış örnekler sayesinde diğer kişisel gelişim kitaplarının aksine çok daha açık ve anlaşılır bir dil ile okuyucu karşısına çıkıyor. Teorik bilgi ile birlikte daha çok pratik olaylardan yola çıkılarak anlatılan tema, ebeveynler için çok daha kısa sürede anlaşılarak tekniklerin uygulanabilir hale gelmesine olanak sağlıyor. 

Çocuğun uyumlu, saygılı ve nazik bir birey haline gelmesini sağlamasının yanı sıra gelecek yaşamında mantıksal düşünebilme yeteneğini kazanmasının da yolunu açan sınır koyma tekniği sayesinde çocuklar küçük yaştan itibaren sağlıklı bireyler olarak yetişiyor. Mantıklı düşünmeye ek olarak problem çözme becerisinin çocuğa kazandırılması da tekniğin temel hedefleri arasında yer alıyor. Sınır koyma sayesinde çocuk kendisini bir yarışın içinde görmekten ziyade uyumlu ve faydalı bir insan olması gerektiğinin bilincine varıyor. Bu bilinç ile hareket eden çocuk, etrafı ile her zaman olduğundan daha fazla uyum içinde olarak olumlu davranışlarını arttırma ve pekiştirme şansı buluyor. 

Çocuğunuza Sınır Koyma adlı eserden faydalanarak siz de çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında toplum ile uyum içinde ve sağlıklı bir birey haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda gelişim çağında yaşanacak pek çok sorunun üstesinden gelmek konusunda da bu kitaptan yardım alabilirsiniz. Şimdiye kadar ortaya atılan pek çok yönteme kıyas ile sınır koyma, çok daha basit ve etkili teknikler içerdiğinden çocuğunuzun eğitiminde etkin olarak bu kitaptan faydalanabilirsiniz. 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 400
Yayın Tarihi 2016
Yazar Robert J. Mackenzie
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KYAKAMOZ45317
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön