Güneş Gözlükleri

Çocuk Güneş Gözlükleri

Güneş D vitamini açısından vücudumuzdaki vitamin eksikliğini tamamlayan en doğal şifadır. Kemik erimesi, erken yaşlanma, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, kansızlık oluşumunun engellenmesi bakımından fayda sağlamaktadır. Ciltteki sivilce, yara hatta iltihaplı yaraların bile iyileşmesinde faydası oldukça yoğundur. Olumlu yönde zenginliği saymakla bitmeyen güneşin, etkilerinin içerisinde vücudumuzun kemik yapısını geliştirmekte etkili olan vitamin yoğun bir şekilde iletir. D vitaminin, güneş enerjisi ve güneş ışığı ile beraber oluşması vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlendirir. Hatta psikolojik açıdan bile pozitif yönde etkisi oldu söylenmektedir. Özellikle yaz aylarında kısa tatillerde güneş enerjisine çok fazla maruz kalıyoruz, bunun sebebi sonbahar kış ve ilkbahar aylarına daha yoğun yaşadığımız bir iklim de yaşıyor olmamız. Bu yüzden güneşi yoğun hissettiğimiz dönem daha kısıtlıdır. Bronz bir görüntüyü sevmeyen kimse yoktur, yaz tatilini özellikle, yazın giydiğimiz kıyafetlerde bronzgörünümünü beğendiğimizden dolayı, güneş altında geçiriyor olabilirsiniz. Yaz mevsimi şort, etek, elbise seçeneklerini sıklıkla kullanıldığı bir mevsim olduğundan dolayı, vücudumuzun yanık tende görünmesi bizi çok mutlu eder.Tabii ki güneşin olumlu yönlerini saymakla bitiremeyiz, ancak her şeyin fazlasını zarar olduğu gibi güneş ışınlarının da zararları olabilir. Hatta güneşten aldığımız D vitamininin bile fazlasının vücudumuzdaki olumlu etkilerini azalttı belirtilmektedir.

Yaz aylarında, tatillerimizde güneşlenmek istediğimiz de güneş ışınlarının vücudumuza ve başımıza çok dik gelmediği saat aralığında çıkmalıyız.Vücudumuz ve yüzümüzün günde 15 dakika güneşlendirilmesi tüm doktorlar ve dermatologlar tarafından yeterliliği önerilmektedir. Özellikle sabah saat 10.00 ile 16:00 arasında, yüzümüzü koruyarak ve başımızı da alnımızı koruyacak şekilde,vücudunuz güneşe doğru açık, haftada 3 veya 4 kere 10 ile 15 dakika aralığında önerilir. Uzmanlarca iletilen saatlerde güneşlenmek hem faydalı olacak,hem de sonrasında rahatsız olmadan güneşin tadına varabileceksiniz. Tabi güneşe çıkarken bununla beraber kullanmamız gereken olmazsa olmazlarımız da bulunmaktadır;

 • Cilt tipinize göre en uygun olan ve muhakkak yüksek faktörlü olan, yüzünüz için ayrı vücudunuz için ayrı sürülebilecek güneş koruyucularıdır.
 • Bununla beraber güneş gözlüğü takmakta fazlasıyla önem taşımaktadır, hatta güneş gözlüğü takılmadığında gözlerimizin üzerinde bulunan, sarı benek olarak adlandırılan bölgemizdeki, göz çevresi yanaklarına sebebiyet verdiği doktorlar tarafından belirtilmiştir.
 • Güneşin yüksek ışınları, göz çevremizde su toplamasına kızarmasına ve mimik çizgilerinin belirgin bir şekilde ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Hatta hepiniz hatırlarsınız, gözlük takmadığınızda göz kenarlarında mimik çizgilerinin arası, beyaz boşluk olarak görülür. Diğer bölgeler kırmızıdır, göz çevremizdeki derilerimiz, çok ince bir yapıya sahip olduğundan dolayı, hem erken yaşlanma, hem kalıcı bir kırışıklığa sebebiyet verir.
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamız, görme bozukluğuna hatta görme kaybına yol açabiliyor. Elbette güneş gözlüğünü kullanmanın faydaları saymakla bitmez, özellikle görme duyarlılığının artmasına fayda sağlamaktadır. Böylelikle gözlerimiz güneşe rağmen açık alanda gözlükle baktığınız her cismi daha net görmemizi ve gözlerimizin görme kalitesini arttırıyor. Bu durum göz adaptasyonu bakımından oldukça faydalıdır.

İşte tam olarak bu durum yaşanmaması için gözlükle dışarıdaki herhangi bir nesneye, cisme bakmanın olumlu yönde etkilerinden bahsediyoruz. Güneş gözlüklerimizle belki de yüzlerce farklı renkte cam ve çerçevelere sahip olabilirsiniz. Bu kadar seçenek arasından, yüzünüze uygun ve bakış açınızda sizi herhangi bir ortamda rahatsız etmemesine dikkat edeceğiniz cam rengine sahip olabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Takmanın Faydaları

Bazılarımız güneş gözlüklerimizi yüzümüze çok yakıştırdığımız için, bazılarınızkombinler ve tarz, şıklık katabilmek için ya da aksesuar olarak düşünebiliyorlar. Ancak bunlardan önemli bir sebep var ki o da gözlerimiz, görme kalitemiz ve göz çevremiz. Gözlerimizi Ultraviyole ışınlarından koruyan tek kalkandır, bununla beraber gözlerimize zarar verebilecek toz kum gibi yabancı cisimlerin gelmesine de engel olacaktır.Aslında yaz aylarında güneş gözlüğü takmak bir alternatif değil mecburiyet ve gerekliliktir.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir güneş gözlüğü Avrupa Birliği’nin belirlemiş olduğu standartlara göre,üzerinde onların belirledikleri ibare bulunmalıdır, yani CE belgesi. Ürünün en minimum düzeyde güvenlik kontrolünden geçmesini sağlayarak, Avrupa birliği standartlarına uygun olduğunu ifade etmektedir. Her gözlük camı ultraviyoleyi farklı oranlarda algılar ve güneşi çekme özelliği, her gözlük camında farklıdır. Bunlar arasında en iyi olarak adlandırılan cam çeşidi UV ve UVB özelliğinin olup olmamasına dikkat edilmesi gerekir.Bu özelliklerin amacı ise güneşi filtreleyerek güneş ışığına gözlerinizin daha az maruz kalmasına çok büyük fayda sunar.Güneş ışıklarını yüksek miktarda filtreleyen camlar özelliği gereği, biraz daha koyu renkte üretiliyor.

Sahte Güneş Gözlüğü Kullanmak

Uzmanlar tarafından belirlenen, araştırılarak ve güneşin ışığından en yüksek filtreye ulaşan cam çeşitleri mevcuttur. Sağlık açısından önemini birçok kez paylaştıklarından dolayı, beraberinde bu bilgiyi de paylaşıyorlar ki oda şu; sahte olarak tabir edilen, yani camlarında güneş ışınlarını filtrelemeye dair herhangi bir özellik işlev olmayan gözlükler.Hiçbir şekilde gözlerinizi bu yüksek ışıktan korumayacak, aksine siyah ve koyu görünümlü camlarına daha çok ışık çekecektir. Özetle şunu iletebiliriz bu tarz gözlükler sadece aksesuar olarak kullanılabilir.

Mavi Işıktan Korunmak İçin Güneş Gözlüğü Kullanımı

Yaz aylarında balkonunuzda, terasınızda veya bir kafede açık alanda bilgisayarınızda çalışırken, güneş gözlükleriniz veya göz doktorları tarafından belirlenen mavi ışık kesici normal beyaz camlı gözlükler takmak, sizi bu mavi ışık zararlarından koruyacaktır.

Dereceli Güneş Gözlüğü Kullanımı

Gözlerinde herhangi bir sorun yaşayan kişiler, normal gündelik hayatlarında da dereceli gözlük kullanmaktadırlar. Bununla beraber dereceli güneş gözlükleri de satın alabilirler. Öncelikle bir göz doktoruna muayene olmalı ve doktorun vermiş olduğu reçeteyle gözlükçüden güneş gözlüğünüzü teslim alabilirsiniz. Bu gözlükler reçeteyle SGK anlaşmalı gözlükçülerden ya da sigorta tarafından karşılanarak hazırlatılabilir.

Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kaç Yaşından İtibaren Kullanılmalı?

Çocuklarımız hayatımızın her alanında, koruyup kollamak isteyeceğimiz duygumuzdur. Tabii ki güneş gözlüğü kullanımında da çocuklarımızı güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek adına, en koruyucu etkili gözlüğü araştırmaya hemen başlanır. Gerek uzmanlar, gerek doktorlar tarafından sağlıklı bulunarak önerilen gözlükleri satın aldığımızda, çocuğumuzun bu gözlüğü takmaması sürekli çıkarıp atması, hatta bazen kırılması sonuçlarıyla karşılaşabiliriz. Öncelikle bu tarz tatsız durumlarla karşılaşmamak adına, çocuğumuz üç yaşına gelene kadar arkası lastikli olan ve kolayca çıkarıp atamayacağı güneş gözlükleri modellerini tercih edebiliriz. Bu tip gözlüklerle, gözlük takmaya alıştıktan sonra klasik gözlük modellerine geçiş yapabiliriz.

Bebeklerde Güneş Gözlüğü Kullanımının Önemi

Bazı ebeveynler bu konuda çok hassas olsa da, bazıları bebeklerin güneş gözlüğü kullanmanın öneminden habersiz. Sadece çocuklarına yakıştığı ve çok sevimli göründükleri için bir aksesuar olarak düşündüklerinden dolayı, doğru bir ürün satın alıp almadığı ile pek ilgilenmiyorlar. Aslında çocukların bir yetişkinden daha çok güneş ışınlarından korunmaya ihtiyacı vardır. Çünkü çocukların gözleri ve göz kapakları bir yetişkine göre çok daha fazla hassastır. Güneşten yayılan kısa dalga boyları çocukların göz retinasına çok daha kolay ulaşır.Bunun sonucunda çocuk büyüdükçe, gözlerinde katarakt göz sıvısında düzensizlik, bununla birlikte gözbebeklerinin büyümesi ve görme sorunları meydana gelebilir. Bu tarz olumsuz durumların yaşanmaması adına, çocuklarınıza kaç yaşında olurlarsa olsunlar koruyucu özellikte bir güneş gözlüğü almamız gereklidir. Çocuklar bazen heveslenip anne, babalarının gözlüklerini takarak dolaşmaktan çok keyif alırlar, böylelikle sizde çocuğunuzu gözlük takmaya rahatça ikna edebilirsiniz.

Bebek Güneş Gözlükleri Nasıl Olmalı?

5 çeşit cam türü mevcuttur;

 • Klas:0: Bu numara ile sunulan camların hiçbir UV koruma özellikleri bulunmamaktadır, sadece aksesuar amaçlıdır.
 • Klas 1: Düşük oranda UV korunması olan bu cam çeşidini kullanmamız, bebeklerimizde yeterli korumayı sağlamayacaktır.
 • Klas 2: Orta korumalı olarak kullanılan bu cam çeşidi, hem UV korunmasını sağlar, hem de düşük oranda da olsa parlamayı azaltır.
 • Klas 3: Yüksek düzeydekorumaya sahip olan bu cam çeşidi, güneşe karşı parlamaları ciddi oranda azaltır.
 • Klas 4: En yüksek koruyucu özelliğine sahip olduğu araştırmalar sonucu belirlenen bu cam çeşidi, hem UV koruması hem de ışık ve parlama filtrelemesi bakımından çok etkilidir.
 • Bebek gözlüğü alırken muhakkak yetkili satıcılarından her gözlük camı ile ilgili bilgi almalıyız, çocuğumuzun yüzüne takıp sadece yakışıp yakışmadığı kısmıyla ilgilenmemeliyiz.
 • Bebek Gözlük Camı Özellikleri

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda çocuğunuzun mevcutta herhangi bir görme problemi yaşadığı durum varsa, bunu çocuk göz doktoru muayenesini yaptırdıktan sonra belirleyip güneş gözlüğü camlarını çocuğun gözlerinin ihtiyacına yönelik üretmelerini talep edebilirsiniz. Aslında UV ışınları sadece yaz aylarıyla sınırlı kalmamakla beraber Eylül, Ekim, Kasım aylarında da, bazen orta bazen yüksek şiddetle yansıyabilir. Kış aylarında yapılan kayak sporlarında ya da normal kar yağışının olduğu iklimlerde, kar yağdığında da, yüksek derecede güneş ışığı yayıldığından dolayı, güneş gözlüğümüzü takmalıyız.

Doğru Güneş Gözlüğü Kullanımı

 • Sertifikalı ve garantili olması
 • Koruma özelliğinin en yüksek seviyede olması
 • Gözlerini uzman bir doktor tarafından muayene ettirdikten sonra bir gözlük alınmalı
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Güneş Gözlükleri

201 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 201 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?