Fantastik & Macera

Kitaplar, okuma yazmanın öğrenildiği andan itibaren hayatımıza girer ve pek çok açıdan önemli kazanımlar sağlar. Neredeyse her alanda kitap okumanın öneminden sıklıkla bahsediliyor. Okurken sunduğu farklı dünyalarla ufkumuzu genişletirken aynı zamanda kaliteli vakit geçirmemizi sağlayan kitap okuma etkinliği aynı zamanda fazlasıyla da yararlı. Küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı edinmek oldukça önem taşıyor. Son zamanlarda artan teknoloji kullanımı özellikle çocuklarda okuma alışkanlıklarını olumsuz etkiliyor. Okuma alışkanlığı edinemeyen çocuklarda ise iletişim ve konuşma becerileri, hayal güçleri gibi temel noktalarda yaşanan sıkıntılara rastlanıyor. Aynı zamanda kitap okuma alışkanlığı azalan ya da hiç edinememiş olan yetişkinlerde ve özellikle de çocuklarda olumsuz psikolojik durumların daha sık yaşandığı biliniyor. Kitap okuma alışkanlığı çocuklarda okul başarısını artırmanın yanı sıra pek çok diğer noktada da büyük kazanımları beraberinde getiriyor. Yetişkinler için de büyük bir öneme sahip kitap okuma alışkanlığı. İletişim becerisini, farkındalığı, yaratıcılığı ve genel kültürü arttıran bu alışkanlık sorunlarla başa çıkmada da kolaylıklar sağlıyor. Okuma yaparken kullanabileceğimiz pek çok tarzda kitap bulunuyor. Romanlar, öyküler, şiir kitapları, din kitapları, biyografik kitaplar, akademik kitaplar, macera kitapları gibi pek çok tarzda kitaba ulaşmak mümkün. Bu kitaplar arasında macera kitapları daha farklı bir yere sahip. Macera kitapları konusu ve sunduğu okuma deneyimi açısından farklılaşıyor. Macera kitapları daha çok güzlük yaşamda görmeye alışkın olduğumuzun dışında olay örgüleriyle ve sürükleyici bir anlatımla karşımıza çıkıyor. Kurgusal bir dünyada geçen olaylar tamamen hayal gücünün ürünü olarak bu kitaplara yansıyor. Oldukça farklı bir dünyanın kapılarını aralayan bu kitaplar okuyuculara farklı deneyimler yaşatıyor. Macera kitapları çok fazla çeşitliliğe sahip. Macera kitabı çeşitlerini Hepsiburada.com üzerinden inceleyebilirsiniz.

Macera Kitapları Konuları

Macera kitapları konularına baktığımız zaman çok farklı yazarların çok farklı konularda kitaplar ortaya koyduğunu görüyoruz. Yapısı itibariyle macera kitapları günlük hayatta karşılaşılması pek mümkün olmayan olayları konu edinmesinden dolayı yazarı konu açısından sınırlamıyor. Bu sınırlı olmama durumu da işlenen konuları fazlasıyla renklendirip çeşitlendiriyor. Tamamen hayal gücünün ürünü olan bu kitaplarda işlenen konular tam bir derya deniz. Pek çok tarzda karaktere ve bir o kadar da farklı tarzlarda olaylara rastlanabilen macera kitapları okuyucularına farklı bir dünya sunuyor. Macera kitaplarında günlük hayattan normal bir insana yer verilip bu insanın oldukça farklı, günlük hayatta çok rastlanmayan, olaylar silsilesi içinde görebilirsiniz. Ya da tamamen kurgusal bir karakteri tamamen kurgusal, farklı pek çok olayın içinde bulabilirsiniz. 

Macera Kitapları Çeşitleri

Macera kitapları çeşitleri incelendiğinde karşımıza çok fazla seçenek çıkıyor. Bahsettiğimiz gibi her türlü konuda yazılmış macera kitabına rastlamak mümkün. Hitap ettiği yaş grubuna, sayfa sayısına, kitabın resimli olup olmadığına, baskısına, anlatılan konuya göre çeşitli macera kitaplarına ulaşılabiliyor. 

Yaş Gruplarına Göre Macera Kitapları

Çocuklar için macera kitapları daha çok 7-12 yaş aralığına hitap ediyor. Bu yaş grubundaki çocuklar için özel olarak yazılan macera kitaplarının konuları ve baskıları da buna göre şekilleniyor. Daha çok hayal gücünü geliştirmeyi amaçlıyor bu kitaplar. Bir çocuk için kitap okuma alışkanlığını sıkıcı olmadan kazandırmayı amaçlayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Çocuklarına kitap okumayı sevdirmek isteyen ebeveynlerin de ilk tercihlerinden biri bu yaş grubu için hazırlanan macera kitapları oluyor. Çocuklar için hazırlanan macera kitaplarında konular diğer yaş gruplarına göre daha az karmaşık düzeyde. Çok yormayan, sürükleyici ve öğretici tarzda hazırlanıyor. Çocuklar için macera kitapları genellikle resimli olarak tasarlanıyor. Kitap okumayı daha eğlenceli bir hale getirmek adına içinde çıkartma ya da farklı oyunların bulunduğu versiyonlar da mevcut. Gençler için macera kitapları da 12-18 yaş aralığını kapsıyor. Tam soyut düşünmenin gelişmeye başladığı bu dönemde hayal gücüne hitap eden macera kitapları güzel birer yardımcı oluyorlar. Hayal gücünü fazlasıyla geliştiren bu kitapların okunması bu dönemde oldukça faydalı. Bu yaş grubuna hitap eden macera kitaplarında konular dikkatin dağılmaması açısından ilgi çekici oluyor. Daha çok soyut düşünmeyi destekleyici tarzda konulara yer veriliyor. Çocuklar için hazırlanan macera kitaplarından daha karmaşık konuları ele alsa da bu konular yetişkinler için hazırlanan macera kitaplarındaki kadar karmaşık değil. Yetişkinler için macera kitapları

Yetişkinler için macera kitapları ise 18 yaş üzerine hitap ediyor. Bu kitaplar daha karmaşık olay örgülerine, daha sert ve değişik özelliklerdeki karakterlere yer veriyor. Sunduğu sürükleyici okuma deneyimi ve oldukça farklı bir dünya ile okuyucuların oldukça beğendiği bir tür macera kitapları. Yetişkinler için hazırlanan macera kitapları daha riskli, esrarengiz, şaşırtıcı ve karanlık olaylar barındırabiliyor. Bu kitaplarda genellikle olaylar tamamen kurgusal bir dünyada gerçekleşiyor ve bu dünyada karakterlerin oldukça çeşitli olay örgülerine yer veriliyor. Riskli, karmaşık ve olağandışı olaylarla karşılaşan karakterlerin bu olaylarla başa çıkma şekilleri macera kitaplarında sürükleyici bi şekilde işleniyor. 

Anlatılan Konuya Göre Macera Kitapları

-Polisiye Kitaplar

Bu tarz kitaplarda konu işlenen bir suçun etrafında dönüyor. Polisiye kitaplarında genel olarak suçun alatımıyla başlar ve sonrasında bazı ipuçlarıyla ve olay canlandırmaları ile okuyucuya suçu çözüyormuş gibi hissettirir. Bu türün en bilindik örneklerinden bir Sherlock Holmes olarak karşımıza çıkıyor. 

-Fantastik Kitaplar

Fantastik kitaplarda oldukça kurgusal bir dünya tasarlanır. Karakterlerde sıradan insanlar olabildiği gibi tamamen kurgusal karakterlerden oluşabilir. Fantastik kitaplarda hayal gücü ön planda olduğu için konu sınırlaması yoktur. Her tarzda konu ve olay örgülerini barındırabilen bir türdür. Bu türün en bilindik örnekleri ise, Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serisi gibi kitaplardan oluşuyor.

-Komedi Kitapları

Komedi kitapları sürükleyici ve esrarengiz olayların komik bir dille anlatıldığı kitaplardır. 

-Masallar- Fabllar

Masallar ve Fabllar da macera kitabı türü örnekleri arasında ele alınabilir. Bu kitaplarda da kurgusal bir dünyada sürükleyici olaylar silsilesi yaşanır. Bu kitaplar daha çok küçük yaş gruplarına hitap eder. 

-Korku Kitapları

Korku kitapları ise sık karşılaşılan macera kitabı türlerindendir. Korku kitaplarında tehlikeli, esrarengiz, kanlı, büyülü ve benzeri tarzda olaylar geçer. Bu tarz kitaplar daha çok yetişkinler tarafından tercih edilen kitaplardan.

-Tarihi Olayların Konu Edildiği Kitaplar

Tarihi olayların konu edinildiği kitaplarda bu türün içinde yer alır. Tarihi konuları çarpıcı ve sürükleyici bir şekilde işleyerek okuyucunun dikkatini çekmeyi başarır.

-Erotik Kitaplar

Erotik kitaplar daha çok 18 yaş ve üzerine hitap eden cinsel konuların yer aldığı kitaplar olarak karşımıza çıkıyor. 

Macera Kitapları Neden Okunmalı?

Macera kitapları neden okunmalı sorusunun cevabı farklı şekillerde ele alınabilir. Öncelikle çocuklar için macera kitapları neden okunmalı diye düşünürsek çocukların hem kitap okuma alışkanlığı kazanması hem hayal güçlerinin gelişmesi açısından önem taşıyor. Okuma alışkanlığının kazanıldığı dönem olan çocukluk döneminde sıkıcı, sürükleyiciliği düşük kitaplar okumak çocuk için bu davranışın edinimini zorlaştıracaktır. Dolayısıyla daha eğlenceli, sürükleyici ve yaratıcılığın ön plana çıktığı macera kitapları bu davranışın kazanılmasında kilit rol oynuyor. Gençler için neden okunması gerektiğine değinecek olursak bu noktada da yine yaratıcılığın gelişmesi ve soyut düşünme becerilerinin artması ön plana çıkıyor. Gençler için problemlerle yeni yeni karşılaştıkları yaş aralığında oldukları için bu dönemde okuma alışkanlığının kazandırdığı problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hususu da önem kazanıyor. Genç yaş grubunda aynı şekilde çocuklarda da enerji düzeyi yüksek olduğu için kitap okurken dikkat uzun süre sabit kalamayabilir. Bu nedenle daha sürükleyici olan, olay akışına kendilerini kaptıracakları macera kitapları işlevsel bir hale geliyor. Yetişkinler için ise macera kitapları yoğun hayat temposundan uzaklaşabilmek, sıkıcı günlük rutinlerin dışında apayrı bir dünyanın kapılarını aralamak gibi noktalardan ön plana çıkıyor. Hayal gücünü geliştiren macera kitapları aynı zamanda okuyucunun içindeki yaratıcı tarafı da tetikleyerek ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. 

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığının kazanılması her yaşta önem taşıyor. Bu alışkanlığın çocukluk döneminde edinilmesi çok büyük avantajlar sağlıyor ancak hiçbir yaş geç değil. Her yaşta edinilebilen ve de edinilmesi gereken bir alışkanlık kitap okumak. Bu alışkanlığı kazanmak başlangıçta zor gelebilir ve biraz zaman da alabilir. Pes etmeden, düzenli bir şekilde okumalarınızı yaptığınızda aslında kitap okumanın ne kadar eğlenceli ve yaralı olduğunu gördükçe zaten zamanla yapmamak sizin için sorun olmaya başlayacaktır. Bu alışkanlığı edinirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiğinizde işiniz oldukça kolaylaşıyor. İlk olarak hangi konular ilginizi çekiyor bunu belirleyerek başlayabilirsiniz. Günlük hayatta ne tarz olayları dinlerken daha çok dikkatinizi veriyorsunuz, hangi konuları dinlerken ya da izlerken sıkılmıyorsunuz düşünerek bir sonuca varabilirsiniz. İlginizi çeken konuları belirledikten sonra bu konular hangi tür kitaplarda daha çok işleniyor araştırıp o kitap türünü özel olarak inceleyebilirsiniz. O tür kitaplarda en çok okunanlar, en sürükleyici seçenekler neler bunları belirleyerek bir kitap listesi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu listedeki kitapları ayrıntılı inceleyip en beğendiğiniz birkaç seçeneği edinerek okumaya başlayabilirsiniz. Başlangıçta kendinizi çok zorlamamaya özen gösterin. Bir alışkanlığı kazanmak zaman alacaktır buna hazırlıklı olarak başlayın. İlk aşamada sayfa sayısı daha az olan kitapları tercih ederek başlamak daha hızlı bir şekilde bitirmenizi sağlayacaktır. Bir kitabı bitirmiş olmanın verdiği tatmin hissi motivasyonunuzu artırır. Kendinize günlük hedefler koyarak bu alışkanlığın pekişmesini destekleyin. Örneğin günlük minimum belirli sayfa sayısını tamamlama ya da belirli bir süre okuma yapma gibi hedefler koyabilirsiniz. Düzenli bir şekilde bunu devam ettirdiğinizde hem ilerleyecek hem de zamanla bu alışkanlığın sizde yer ettiğini göreceksiniz. Ev dışında da boş olduğunuz vakitlerde, otobüs gibi taşıma araçlarında okuma yapabilmek adına da yanınızda kitap bulundurarak bu alışkanlığı daha kolay kazanabilirsiniz. 

Kitap Okumanın Avantajları 

Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu sürekli duyuyoruz. Kitap okumayı bu kadar önemli kılan beraberinde getirdiği pek çok avantajı oluyor. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

-Kişilerarası iletişimi kolaylaştırır. Böylelikle sosyal açıdan gelişmenize de katkı sağlamış olur.

-Anlama becerisini geliştirir. Anlama becerisi pek çok anlamda fayda sağlar. Eğitim hayatı, iş hayatı ve diğer insanlarla ilişkilerde büyük bir öneme sahip olan anlama becerisinin gelişimi pek çok anlamda sizi ön plana çıkarır.

-Daha düzgün bir diksiyona sahip olmanıza yardımcı olur. Düzgün bir diksiyon da hem ikna kabiliyetini hem de pek çok alanda başarı oranını arttırır. 

- Gelişmiş kelime dağarcığı sunar. 

-Kendini ifade edebilme becerisi kazandırır. Bu sayede ilişkilerde yanlış anlaşılmaların önüne geçer ve ne istediğini doğru ifade edebilmek hayatı kolaylaştırır.

-Daha hızlı ve kolay öğrenmenin en temel sağlayıcılarından biridir kitap okuma alışkanlığı. Bu sayede neredeyse her anlamda başarılı bir hayatın önünü açar.

-Problemlerle başa çıkabilme ve yönetme becerisine katkı sağlar. Problemlerle karşılaşmamak imkansıza yakın. Önemli olan bunları en aza indirmek ve nasıl başa çıktığımız. Bu noktada kitap okuma alışkanlığı başta zaten problem yaşanmasını en aza indiriyor. Bir problem yaşandığında da bununla nasıl başa çıkabileceğin konusunda daha gelişmiş becerilere sahip olmanı sağlıyor. 

Macera Kitapları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Macera kitapları alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. İlk olarak almak istediğiniz macera kitabının konusu size hitap ediyor mu etmiyor mu belirlemeniz gerekiyor. Bunun için kitabın açıklama kısmını ya da mini özetlerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Kitapların baskı kalitesi de daha keyifli bir okuma deneyimi açısından önem taşıyor. Bu noktada daha kaliteli basımlara sahip kitaplara yönelerek yazıların silik çıkması ya da zor okunması gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Bazı kitaplar seri halinde oluyor. Seçtiğiniz kitabın seri kitabı mı, önceki ya da sonraki kitapları var mı inceleyebilirsiniz. Eğer seri kitabı ise ilk kitabı bularak ilk kitaptan okumaya başlayabilir ya da direkt seri olarak satın almayı tercih edebilirsiniz. Kitap satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer ve önemli konu da çeviri kitapların çevirmenleri oluyor. Diğer dillerden Türkçeye çevrilmiş olan kitaplarda çeviri kalitesi büyük önem arz ediyor. Orijinal dilinde ne kadar iyi olursa olsun iyi şekilde çevrilmemiş bir kitap sürükleyici olamıyor. Bu nedenle almak istediğiniz kitabın yayınevi veya çevirmenini araştırmanız ya da güvendiğiniz kişilerin çevirilerini tercih etmeniz böyle bir problem yaşamınızı önleyecektir.

Macera Kitapları Fiyatları

Macera kitapları fiyatları her bütçeye uygun bir şekilde satışa sunuluyor. Fiyat çeşitliliğinde sayfa sayısı öncelikli rol oynuyor. Sayfa sayısı daha düşük olan kitapların fiyatları daha uygun olurken sayfa sayısı arttıkça fiyatlarda da artış oluyor. Kitapların baskı kalitesi de fiyatlar üzerinde etkiye sahip. Daha yüksek kağıt kalitesine sahip ve daha yüksek çözünürlükte baskıya sahip kitaplarda da fiyatlar yükseliyor. Kitabın sahip olduğu yan ürünler de fiyatta değişiklikler yaratıyor. Çocuklar için tasarlanan macera kitaplarında çıkartma, ek oyunlar, kartlar gibi yan ürünler de ekleniyor. Bu ürünler fiyatta değişikliğe yol açıyor. Kitabın yazarının tanınırlığı da fiyatları etkiliyor daha tanınmış yazarların kitapları daha yüksek fiyatlarda satışa sunulurken o kadar da tanınmayan yazarların kitapları daha düşük fiyatlarda satılıyor. Yayınevi fiyatları etkileyen bir başka değişken olarak karşımıza çıkıyor. Tanınırlığı daha yüksek olan, sektörde kendine yer edinmiş olan yayınevlerinden çıkan kitapların fiyatları diğer tanınırlığı az olan yayınevlerine göre daha yüksek oluyor. Hepsiburada.com üzerinden büyük bir çeşitliliğe sahip macera kitaplarına ulaşabilirsiniz. Her bütçeye uygun kitap seçenekleri arasından bütçenize en uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz. Hepsiburada.com sitesinden filtreleme seçeneklerini kullanarak istediğiniz kitabın farklı fiyat seçenekleri arasında karşılaştırma yapma şansını yakalayabilirsiniz. Farklı fiyat seçenekelri arasında artan veya azalan fiyat filtresini kullanarak en uygun seçeneğe ulaşabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz ürüne daha avantajlı fiyatlara sahip olarak tasarruflu bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Set halinde satılan kitapları tercih ederek de daha uygun fiyatlardan yararlanma imkanı bulabilirsiniz. Hepsiburada.com’a üye olarak sitenin sağladığı kampanya ve kuponlardan da faydalanarak kitabınızı oldukça uygun bir fiyata edinebilirsiniz. Almak istediğiniz kitabı favorilerinize ekleyerek indirimlerden haberdar olabilir ve indirimli fiyattan alışveriş yapabilirsiniz. Tüm macera kitabı çeşitlerine ve diğer bilgilere Hepsiburada.com üzerinden erişebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Macera Kitapları

1430 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1430 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/9931