Dart Seti

Dünya genelinde yaştan bağımsız olarak hemen herkese hitap eden dart; cafe, bar ve oyun merkezlerinin yanı sıra evlerde de oynanabilen bir oyundur. Dart tahtası ve dart okları ile oynanan bu eğlenceli oyun hem amatör hem de profesyonel oyuncuların eğlenmesini sağlar. Başka bir ifadeyle dart oynamaktan zevk almak ve eğlenceli dakikalar geçirmek için çok iyi bir atıcı olmaya veya oyunda uzmanlaşmış olmaya gerek yoktur. Kalabalık arkadaş grupları ile oynanabildiği gibi kullanıcının kendi başına da atış yaparak stres atmasını sağlayan dartlar, en sevilen board oyunları arasında yer alır. Dart sporu adı altında uluslararası turnuvalara da konu olan söz konusu oyunun malzemeleri, Dünya Dart Federasyonu ve İngiliz Dart Organizasyonu gibi kuruluşlar tarafından sıkı denetime tabi tutulan markalar tarafından üretilir. Özellikle turnuvalarda kullanılacak olan dart tahtası ve dart oklarının belirli standartlara sahip olmasını sağlayan bu kuruluşlar sayesinde kaliteli ve uzun kullanım ömrüne sahip ürünler üretilir. Yerli ve yabancı markalar tarafından farklı renk, desen ve fonksiyona sahip çok sayıda çeşidi geliştirilen dart oyunu malzemeleri, kullanıcılara zengin bir ürün yelpazesi sunar.

Özellikleri ile Dart Çeşitleri

Dünyanın en sevilen oyunları arasında yer alan ve asla eskimeyen dart oyunu, oyuncuların dart oklarını dart tahtasındaki rakamlara atması şeklinde oynanır. Atletik yetenek gerektirmeyen ancak zamanla atış becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan söz konusu oyun sayesinde iyi bir atıcı olmak mümkündür. Genellikle yuvarlak olarak tasarlanan dart tahtalarının üzerinde iç içe halkalar, üçgenler ve rakamlar bulunur. Kullanıcıların belirlediği ve tek sayı olan bir skor ile başlanan oyunda, okların denk geldiği rakamlar kullanıcıların başlangıç skorundan düşülür. Bu süreçte skorunu sıfırlayan ilk oyuncu, oyunun kazananı olur. Dart tahtası üzerinde 20 farklı sayı dilimi yer alırken bu sayılar tamamen karışık olarak dizilmiş durumdadır. Her sayı diliminde tek, çift ve üç katı alanları bulunur. Oyuncunun attığı ok bu alanlardan birine isabet ettiğinde söz konusu rakamın tek, çift veya üç katını hanesine yazdırır. Oyunun en önemli elemanlarından biri olan dart tahtaları genel olarak tahta, mantar ve plastik malzemeden üretilir. Klasik dart tahtalarının üzerinde siyah arka planda, kırmızı ve yeşil renkli daireler ile krem rengi üçgenler bulunur. Ancak onlarca farklı dart markası vardır ve farklı renk, desen hatta konsepte sahip modern dart tahtaları da üretilmektedir.

Hedef skora göre adlandırılan dart oyununun 301 elimination, 301-501-701, cricket, Shangai, high score, rapid score ve split score gibi farklı türleri olmasına karşın en sık 501 tercih edilir. Bu oyunda 501, başlangıç skorudur. Uluslararası Dünya Dart Federasyonu tarafından belirlenen kurallara göre, dart tahtasının yerden 173 cm yukarıya asılması ve oyuncuların 237 cm mesafeden atış yapması gerekir. Ancak ev tipi dart oyunları daha minimal bir alanda oynanır ve oyuncuların 45 cm mesafeden atış yapması yeterlidir. Bireysel kullanıcıya hitap eden dart tahtaları ve dart okları da yine turnuvalarda kullanılanlara kıyasla daha minimal şekilde tasarlanmıştır. Oyunun elemanları farklılık gösterse de kurallar ve dart malzemelerinin kalitesi turnuvalardaki gibidir. Öte yandan hem amatör hem de profesyonel kullanıcılara hitap eden kabinli dartlar da bulunur. Elektronik olan bu dartlarda oyuncuların skorları, tahtanın hemen üzerinde yer alan skor ekranından takip edilir. Genellikle mıknatıslı okların kullanıldığı bu setlerde metal dart tahtaları yer alır.

Dart Oku Türleri ve Avantajları

İlk defa Orta Çağ İngiltere'sinde savaşçıların eğitimi amacıyla kullanılan dart, günümüzde eğlenceli bir oyun olarak öne çıkar. Oyuncuların dart tahtasında istediği hedefi vurabilmesi için tasarlanan dart okları, oyunun en önemli elemanları arasındadır. Turnuvalarda 30,5 cm uzunluğundaki devasa dart okları kullanılırken ev tipi dart oyunlarında daha minimal tasarımlı oklar bulunur. Plastik ve metalden üretilen okların uç kısımları genellikle metal ve iğne şeklindedir. Ancak daha çok çocuklara hitap eden dart oyunlarında vantuzlu silikon uca sahip dart okları da bulunur. Son derece tehlikesiz ve eğlenceli olan çocuk dart setleri, miniklerin enerjilerini harcamaları, eğlenmeleri, sosyalleşmeleri ve motor becerilerini geliştirmek için imkân tanır.

Yetişkinler için tasarlanan dart okları ise ahşap veya plastik bir gövdeye, çelik veya plastik bir uca sahiptir. Bristle dart tahtalarının yer aldığı geleneksel dart oyunlarında 25 gram ağırlığındaki çelik uçlu dart okları kullanılır. Her bir ok türünün ağırlığı, ağırlık merkezi ve atıldığında takip ettiği düzlem farklıdır. Bu sebeple kullanıcılar deneme yanılma yöntemi ile kendileri için en uygun olan dart okunu belirleyebilir. Tüm dart okları belirli standartlara göre üretilir ve uç kısımları tamamen pürüzsüz iğneler şeklindedir. Bu şekilde pürüzsüz bir uca sahip olmayan dart okları, dart tahtalarının parçalanmasına neden olacağı için önerilmemektedir. Öte yandan elektronik dart setlerinde yer alan tamamen elektronik olan dart okları da vardır. Özellikle başlangıç seviyesindeki oyuncuların kendilerini geliştirebilmeleri ve oyun kurallarını öğrenebilmeleri açısından avantajlı bir dart türü olan elektronik dartlar, plastik uçlu elektronik dart okları ile oynanır. Genellikle 18 gram ağırlığında olan söz konusu plastik oklar, hafif olmaları sebebiyle konforlu bir atış süreci vadeder. Tahta ile uyum olan bu oklar, yumuşak şekilde atılsa bile tahtaya tutunur.

Dart Seti Modelleri

Fiziksel aktivite içerdiği için spor olarak kabul edilen dart oyunu, uygun malzemeler ile oynandığında hem keyifli vakit geçirmeye hem de spor yapmaya imkân tanır. Dart tahtasını, oklarını ayrı ayrı satın almak istemeyen kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla üretilen dart set modelleri, dart tahtası ve dart oklarının yanı sıra kabin de içerebilir. Dart kabini adı verilen ürün ahşaptan üretilen ince bir dolap şeklindedir. Dart kabinin ortasında dart tahtası yer alırken yan kısımlarında dart oklarının konulacağı bir bölme ve skor takibi için bir yazı tahtası bulunur. Yeni nesil teknolojiler sayesinde dart kabinlerinin tamamen elektronik olanları da kullanıcılara sunulur. LCD ekran üzerinden skor takibinin yapılabildiği bu dartlar, son derece konforlu ve hatasız bir oyun avantajı sağlar.

Dart setleri de markadan markaya ve modelden modele değişen içerikler ile tasarımlara sahiptir. Dart iğnesi olarak da adlandırılan 6 adet dart oku ve 1 adet dart tahtasından oluşan klasik bir dart seti, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar ve eğlence amaçlı dart oynamak isteyenler için idealdir. Bu tür setleri tercih etmeyen kullanıcılar, farklı desen ve tasarımlara sahip dart okları veya dart tahtaları edinerek kendi setlerini de oluşturabilir.

Kaliteli Dart Seti Fiyatları

Günlük yaşamın stresinden arınmak, arkadaş grupları veya aile ile eğlenceli vakit geçirmek, atış becerilerini geliştirmek gibi pek çok avantajı bulunan dart oyunu, onlarca marka tarafından üretilen modelleri ile yüzlerce seçenek sunar. Tekli veya set olarak satın alınabilen dart tahtası, dart oku ve dart kabini, markadan markaya farklılık gösteren fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sunulur. Öte yandan geleneksel dart malzemelerinden oluşan dart setleri ile elektronik dart setleri için farklı fiyatlandırmalar söz konusudur. Elektronik olan ürünler, kullanıcıya sağladığı konfor baz alındığında ulaşılabilir fiyat seçenekleri sunarken tamamen geleneksel malzemelerden oluşan dart seti fiyatları ise her bütçeye hitap etmesi ile dikkat çeker.

Siz de eğlenceli vakit geçirmek, günün stresini atmak ve spor yapmak için bir dart seti sahibi olmak istiyorsanız Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde yeni nesil elektronik dartlar ile tanışabilir, klasik dart tahtalarını ve farklı konseptlere sahip dart oklarını yakından inceleyebilir, kaliteli bir dart seti satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dart Seti Fiyatları

2876 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Spor Branşları
Spor Branşları
Dart
Dart
Board Arkalıkları
Board Arkalıkları
Boardlar
Boardlar
Dart Aksesuarlar
Dart Aksesuarlar
Dartlar
Dartlar
Flightlar
Flightlar
Shaftlar
Shaftlar
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 2876 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19264