Dart Seti

Dart, dünyanın en popüler oyunlarından biridir Yaş veya atletik yeteneklerden bağımsız olarak herkes dart oynayabilir. Klasik, manyetik ya da elektronik dart seti modelleri ile arasından seçim yapabileceğiniz düzinelerce oyunla sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dart setinin stilini ve ağırlığını seçmek, oyun tarzınıza bağlıdır. Bu nedenle doğru ya da yanlış dart yoktur. En iyi dart seti, oynarken kendinizi en rahat hissettiren settir. Bununla birlikte dart setlerinin genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak daha kolay seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Dart Seti Nasıl Seçilir?

Dart setleri, dart tahtası ve dart oklarından oluşur. Çeşitli çaplarda üretilen dart tahtaları; kıl, ahşap, ‌kağıt elektronik, manyetik ya da mantar olarak sınıflandırılır. Giriş seviyesi için en çok tercih edilen modeller genellikle kıl, karton ve ahşaptır. Kıl tahtalar, silindir şeklinde doldurulmuş binlerce küçük kıldan oluşur ve daha sonra zımparalanarak düzleştirilerek, tahtalar halinde kesilir. Her zaman temizlenmesi gereken ve koku alma eğiliminde olan ahşap levhaların aksine, kıl tahtaları neredeyse hiç temizlik gerektirmez ve kokusuzdur. Kağıt tahtalar, uygun fiyatlı ve çoğunlukla eğlence amaçlı kullanılır. Tek kullanımlık yapıları nedeniyle profesyonel oyunlar için tercih edilmez.

Elektronik dart tahtaları, çeşitli üreticiler tarafından üretilir, ancak hepsi aynı temel prensipte çalışır. Elektronik kartın yüzeyi, dart oku çarptığında ‌aktif hale gelen ve puanları kaydeden delikli bir mekanizmaya sahiptir. Kullanılan dartlar yumuşak uçlu dartlardır ve bu yüzden bu panolara yumuşak uçlu dart tahtaları da denir. Manyetik tahtalarda, tahtayı delmeyen düz uçlu oklar kullanılır. Okların uçları manyetik olduğundan, ok fırlatıldığında manyetik tahtaya yapışır. Çocuğunuz için güvenli ve eğlenceli bir tahta satın almak istiyorsanız, manyetik tahtalar en iyi seçim olabilir.

‌Dark Oku Nasıl Seçilir?

Dart oku, ok bölümü, tüy ve şaft olmak üzere 3 bölümden oluşur. Tahtaya saplanan ok bölümü için aralarından seçim yapabileceğiniz; ahşap, pirinç, nikel ve tungsten dart gibi çok sayıda dart oku bulabilirsiniz. Profesyonel dart oyuncuları için en popüler dart tungsten oktur. Yüksek yoğunluklu tungsten aşınmaya karşı dirençli bir metaldir. Okun ağırlığını koruyarak, daha ince olmasını sağlar. Ok kalitesi için çok önemli olduğundan, tungsten ok alırken kullanılan tungsten yüzdesine dikkat ettiğinizden emin olun. Yüzde ne kadar yüksek olursa ok o kadar kaliteli olur. Pirinç ve nikel / gümüş alaşımlı ok modelleri daha uygun maliyetli dart alternatifleridir. Tungsten oklara kıyasla, bu okların yüzeyi cilt yağlarından, sürtünmeden dolayı hızla aşınabilir. Bu dezavantajlarına rağmen, pirinç ve nikel oklar fiyat ve performans dengesi açısından hala en popüler seçenektir.

Dart okları genellikle 12 ila 50 gram arasındadır. Amatör oyunlarda genellikle 30 gramdan daha fazla okla karşılaşmayabilirsiniz. Ancak çoğu dart organizasyonu 50 grama kadar ok atabilir. Dart ne kadar hafif olursa, fırlatmanız o kadar zor olacaktır. Bazı dart okları ön kısma doğru daha ağırdır. Bazı modellerde ise ağırlık merkezi daha geride bulunur. Hangi ok tipinin daha iyi olduğu genellikle deneyime bağlı olarak bilinebilir. Bu nedenle farklı ok tiplerini deneyerek seçim yapabilirsiniz. Dart tüyleri, okun havada nasıl yol alacağını önemli ölçüde belirler. Pürüzsüz ve çukurlu yüzeyler de dahil olmak üzere farklı stil ve boyutta dart tüyü bulabilirsiniz. Tüylerinizin büyüklüğü ve tarzı oyununuzu etkileyebilir. Örneğin çukurlu yüzeyler, okunuzu yavaşlatmanıza ve dengelemenize yardımcı olabilir.

Dart Şaftı Nasıl Seçilir?

Dart şaftları; plastik, alüminyum, karbon fiber, ve ‌kompozit gibi çeşitli malzemelerden üretilebilir. Plastik şaftlar uygun maliyetli bir seçenek olarak birçok renkte bulunabilir. Ancak birçoğu oldukça kolay kırılır. Bu şaftlar, genellikle darta yeni başlayan oyuncular için iyi bir seçimdir. Plastik veya ‌kompozit şaftlardan daha sert ve dayanıklı olan alüminyum şaftlar, dekoratif şeritler, oluklar veya spiraller olmak üzere birçok renkli stilde mevcuttur. Plastiğe kıyasla darbelere karşı dirençlidir ve kırılmak yerine bükülme eğilimi gösterir. Bükülen şaftı elinizle düzelterek tekrar kullanabilirsiniz.

Karbon fiber ya da ‌kompozit karbon şaftlar, genellikle hafif ve çok dayanıklıdır. Plastik veya naylon şafta kıyasla daha yüksek fiyata sahiptir. Yüksek kaliteli karbon şaftlar, gevşeme veya bükülme riski olmadan alüminyum şaftların dayanıklılığına sahiptir. ‌Kompozit şaftlar, alüminyum veya metal alaşımlı tutamakları plastik tabanlarla birleştiren bir yapıya sahiptir. En iyi ve dayanıklı şaftlar genellikle bu grupta yer alır. Genel olarak ekonomi ve rahatlık için değiştirilebilir tutamaklara sahiptir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Dart Seti Fiyatları

Board Arkalıkları
Boardlar
Dart Aksesuarlar
Dartlar
Flightlar
Shaftlar
Toplam 24 / 1778 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19264