Dış aynalar, aracınızı güvenli bir şekilde sürmenizi ve çevrenizdeki diğer tüm araçlar, nesneler, bisikletçiler ve yayalar hakkında tam farkındalığın keyfini çıkarmanızı sağlayan bir aracın en önemli parçalarından biridir. Sağlam bir yan ayna olmadan, şerit değiştirme gibi sık sık aldığınız kolay sürüş manevraları bile son derece tehlikeli olabilir. Sağlam aynalar olmadan araç kullanmak hem sizi hem de diğer yol kullanıcıların can güvenliğini tehlikeye atabilir. Dış aynalarınızı yenisiyle değiştirebilir sürüş güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Yan Ayna Modelleri

Dış ayna fiyatları aynanın modeline ve öne çıkan özelliklerine göre farklılık gösterir. Uygun fiyatlı manuel yan aynalar, ayna camını elinizle ideal konuma getirmenizi gerektiren ayna mekanizmasına sahiptir. Kablolu aynalar, aracın içindeki manuel bir kolu kullanarak ayna camının ayarlanmasını sağlar. Elektrikli aynalar aracın içindeki bir düğme veya kumanda kolunu kullanarak ayna camını ayarlamanıza izin verir. Çoğu otomobil, buzlanmayı gidermek ve ıslak koşullarda görüşün temiz kalmasına yardımcı olmak için elektrikli ve ısıtmalı aynalarla birlikte gelir. Isıtmalı aynalarda soğuk havanın neden olduğu görüş sorunlarını önlemek için ısıtma elemanları bulunur. Aynanızın ısınıp ısınmadığından emin değilseniz aynayı kontrol edebilirsiniz. Isıtmalı aynalarda genellikle dahili bir kontrol anahtarı veya aynanın kendisinde ısıtma fonksiyonunu gösteren küçük bir sembol bulunur. Alternatif olarak, camın arkasına takılı elektrik kabloları olup olmadığını keşfetmek için aynayı üniteden çıkarabilirsiniz. Katlanır ayna modelleri bir araç park edildiğinde ve kilitlendiğinde otomatik olarak içeri doğru hareket eder. 

Kör Nokta Ayna Modelleri

Kör nokta, bir sürücünün aynaların hiçbirinde göremediği özel bir alandır. Bu yüzden özel aynaların kullanılması tavsiye edilir. Örneğin geri vites ve park etme söz konusu olduğunda yan aynalar yetersiz kalabilir. Kör nokta aynaları, yan aynalara sabitlenecek şekilde tasarlanmış kullanışlı ayna modelleridir. Sürücülere geniş açılı görüntüleme seçenekleri sunmak için tasarlanan kör nokta aynaları genellikle yapışkan bir şeride sahiptir. Bu sayede saniyeler içinde montaj yapılabilir. Herhangi bir kör nokta aynasına karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Ayna; cam, plastik veya yansıtıcı folyo kullanılarak yapılabilir. Cam çok daha net bir görüntü sunduğu için en çok kullanılan malzemedir. Şekil açısından aynalar dikdörtgen, kare veya dair olabilir. Görüşünüz için en uygun şekli seçmeniz gerekir. 

Yedek Yan Ayna Modelleri

Aynanızın çatlaması, ancak ayna muhafazasının geri kalanının iyi durumda olması durumunda, ayna camının basit bir şekilde değiştirilmesi mümkündür. Yan aynalar için iki tip yedek ayna camı mevcuttur. Orijinal ayna camı, doğrudan otomobilin ayna mahfazasına klipslenecek şekilde tasarlanmış ve siyah plastik bir destek plakasına monte edilmiş olarak gelir. Isıtmalı aynalarınız varsa orijinal yedek ayna ısıtma elemanını da içerir. Diğer yedek ayna camı tipi olan yapışkanlı aynalar ise ayna plakasına ya da doğrudan kırık camın üzerine yapışacak şekilde tasarlanır. Herhangi bir hasar durumunda sizi yola hızlı bir şekilde geri döndürmek için uygun fiyatlı ve hızlı bir çözümdür. Bununla birlikte yapışkanlı aynalarda orijinal aynanızın bazı işlevlerini (ısıtma ve geniş açı) kullanamazsınız.

Dış Ayna Kapakları

Ayna kapakları, aynanın arkasındaki mekanik parçaları korumak için kullanılır. Bununla birlikte herhangi bir darbe durumunda ayna kapakları kolayca hasar görebilir. Kapaklar küçük kazalarda çatlamaya veya tamamen düşmeye eğilimli olabilir. Bazen aynanızın sadece gövdesi hasar görebilir. Yoldaki başka bir araçla yan aynalarınız çarpışabilir ya da dar bir alana park etmeye çalışırken aynanız duvara ya da başka bir nesneye çarpabilir. Yan aynanın diğer tüm parçaları sağlamsa, aynayı tamamen değiştirmek yerine sadece ayna kapağını satın alabilirsiniz. Ayna kapağı satın alırken dikkat etmeniz gereken şey dış yüzeyin aracınızın kaportasına uyacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bazı modeller dokulu plastiğe, sınırlı renk koduna ya da boyamanız için hazır gri astara sahip olabilir. Boyanmamış bir kapak alarak, aracınızın renk koduna göre boyayabilir, aynanızın orijinal görünümünü koruyabilirsiniz. Tüm araç markalarıyla uyumlu araç kapakları bulabilirsiniz.

Dış Ayna Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

  • Yan aynalar sürücü ve yolcu taraflarında farklı özelliklere sahiptir.
  • Bu nedenle ayna değişiminde hangi tarafın değiştirildiğine dikkat edilmesi ve doğru aynanın satın alınması oldukça önemlidir.
  • Yolcu aynaları, sürücü koltuğundan bakıldığında mükemmel çevresel görüş sağlamak için daima dışbükey camlara sahiptir.
  • Sürücü aynalarının camı ise genellikle çok düzdür.
  • Sürücü tarafı RH, yolcu tarafı ise LH olarak kodlanır.
  • Kör nokta aynasının boyutuna karar verirken, yan aynalarınızın işlevini engellemediğinden emin olmalısınız.
  • Rüzgardan etkilenmemek için ayna çerçevesinin küçük olmasına da dikkat etmelisiniz. Çerçevesiz ve aynı zamanda aerodinamik tasarıma sahip ayna modelleri bulabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Dış Ayna Fiyatları

Toplam 24 / 2722 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024837/20024838