Edebiyat Kuramı

Edebiyat kuramı kitapları, nitelikli birer okur olabilmek adına oldukça önemli kitaplardır. Edebiyat kuramı, diğer adıyla edebiyat teorisi, edebiyatla ilgili pek çok soruya yanıt arayan bir alandır. Tıpkı sanatın her dalında ve felsefede olduğu gibi, edebiyatta da herkesin ortaklaştığı bir fikir birliği ve kesin doğrular yoktur. Bu sebeple yüzyıllardan beri pek çok yazar, akademisyen ve araştırmacı belli başlı sorulara felsefeyle harmanlanmış yanıtlar bulmaya çalışmış ve bu doğrultuda pek çok eser vermiştir. Bu eserlerin tümü, edebiyat kuramı kitaplarını oluşturmaktadır. Edebiyatta roman, şiir, öykü, deneme gibi pek çok tür bulunmaktadır. Edebiyat kuramı kitapları içinde bu türlerin her birini tek tek ve detaylı biçimde inceleyen, onların tarihsel gelişimlerini edebiyat akımları ve yazarlara göre sınıflandıran kitaplar da mevcuttur. Örneğin şiirlere daha çok ilgi duyuyorsanız şiirin nasıl yazıldığını, bir tür olarak nasıl evrimlerden geçtiğini ve verilen eserleri inceleyebileceğiniz kitapları tercih edebilirsiniz. 

Edebiyat Kuramı Nedir?

Edebiyat kuramının sorguladığı başlıca sorular edebiyatın ne olduğu, ne olması ve nasıl yapılması gerektiğidir. Bir başka deyişle, edebiyat kuramı eleştirel aklın ve okumanın neticesinde edebiyatın analiz edilmesini sağlayan bir akımdır. Yirminci yüzyılın ilk yarısından sonra sistematik bir biçimde eserlerde işlenmeye ve tartışılmaya başlanmıştır. Edebiyat kuramları kitapları pek çok okurun sandığının aksine zor okunan ya da anlaşılması zor kitaplar değildir. Edebiyat kuramcılarına ait veya akademik bir dilin yoğun olarak kullanıldığı kitaplar vardır, ancak onları daha anlaşılır kılmak adına çeşitli sözlükler ve rehber kitaplar da bulunmaktadır. Siz de edebiyatın geçmişinde, geleceğinde ve felsefesinde kapsamlı bir tura çıkmak istiyorsanız edebiyat kuramları kitapları doğru tercih olacaktır. 

Edebiyat Kuramı Kitapları Neden Önemlidir?

Edebiyat kuramı kitapları, yalnızca yazar ve akademisyenlerin ilgi duyduğu ve okumayı tercih ettiği kitaplar değildir. Aksine, daha nitelikli bir okuma serüveni yaşamak isteyen pek çok okur tarafından oldukça ilgi görmektedirler. Edebiyat, pek çok zaman dilimini, milleti, konuyu, ideolojiyi ve akımı kapsayan oldukça geniş bir kavramdır. Dolayısıyla edebiyat kuramı da çok fazla başlık altında ve farklı görüşlerle defalarca incelenmiş, ortaya çok çeşitli eserler çıkmıştır.

Daha nitelikli bir okur olabilmek ya da okunan kitaplara daha çok anlam kazandırabilmek adına edebiyat kuramları kitapları birer rehberdir. Her okurun okuduğu eserlerle ilgili fikirleri tamamen özgür ve öznel olduğu için, eleştirel bir okuma ile kazanılacak pek çok yeni bakış açısı sizi her anlamda zenginleştirecektir. 

Edebiyat Kuramı Kitapları Nasıl Seçilmelidir?

Edebiyat kuramı kitapları içinde genel anlamda edebiyat teorisini inceleyen kitaplar olduğu gibi tek bir alt başlığa yönelen ve onu daha detaylı inceleyen pek çok kitap da bulunmaktadır. Örneğin belirli bir ülke edebiyatının, edebiyat tarihinde belirli bir dönemin, dinin, feminizmin, siyasetin ve benzer pek çok konunun eleştirel biçimde incelendiği birçok edebiyat kuramı kitabı vardır. Edebiyat kuramı kavramına bir giriş yapmak istiyor ya da genel anlamda bilgi sahibi olmayı arzu ediyorsanız, bu kavrama bütüncül bir yaklaşımla eğilen kitapları tercih edebilirsiniz. Eğer spesifik bir konuda ya da dönemde edebiyat kuramı çerçevesinde yapılan değerlendirmeleri incelemek istiyorsanız, o konuya yönelik kitapları da hepsiburada.com'da bulabilirsiniz.

Edebiyat kuramı kitaplarının bazıları ise bir ya da birden fazla yazar ve eleştirmenin denemelerinden, notlarından, röportajlarından ve araştırmalarından oluşan kitaplardır. Yerli yazarlara ait kitapları seçerek Türk edebiyatında etkili olan akımları, çağdaş Türk edebiyatının oluşum ve gelişim süreçlerini, Türk edebiyatında var olan türlerin en başarılı temsilcilerini ve eserlerini detaylarıyla incelemeniz mümkündür. Yabancı yazarların kitapları ile dünya edebiyatında kapsamlı bir yolculuğa çıkabilir; pek çok konu ve olaya edebiyat penceresinden bakabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Edebiyat Kuramı

1225 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1225 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501755