El Sanatları

Tüketim eşyalarının birçoğunun fabrikasyon ürünler olduğu günümüzde el yapımı üretim oldukça azalmıştır. Hız, düşük hata payı ve mali avantajlar göz önüne alınarak hemen her şeyin makineler tarafından üretilmesi sebebiyle de el sanatçılığı azalmıştır. Ancak elle üretilen eserlerin kıymeti de bu nedenle artmaya başlamıştır. 

El sanatları ve el işleri kitapları temel seviyeden daha zor olan üretim yöntemlerine dek birçok kaynak sunar. İlgi duyduğunuz, üretmek istediğiniz alanlara dair kitapları araştırabilir; kendinizi geliştirebilirsiniz.

El Sanatı ve El İşi Nedir?

Bireylerin kendi el becerilerini kullanarak, basit üretim araçları hariç herhangi bir makine kullanmadan üretim yapmalarına el işi denir. Eğer ürettikleri, ortaya koydukları ürün bir sanat eseriyse de bu işe el sanatı adı verilir. Eski zamanlarda bir iş kolu olarak var olan el işi, şimdilerde ise bir hobi olarak görülmeye başlamıştır. Kişiler el becerilerini bir malzemeyi işlemek üzere kullanır ve ortaya kullanılabilir veya sergilenebilir ürünler çıkarır. Bu ürünleri genelde eşe, dosta hediye etmek, günlük hayatlarında kullanmak için imal eden insanlar, bazen bu işi ticarete de dönüştürebilir.

El İşine Örnekler Nelerdir?

El ile yapılan ve sonunda sergilenebilir veya kullanılabilir olarak ortaya konan her şey el işine örnek olarak verilebilir. Fakat daha önce üzerine kitaplar yazılmış, ticareti dahi yapılmış örnekler de mevcuttur. Tarihten bugüne gelen, bir meslek olarak da icra edilen kaligrafiyi bir el sanatı olarak adlandırabilirsiniz. Güzel yazı sanatı olarak da aklınızda tutabileceğiniz bu meslek, uzun emekler ve eğitimler sonucu öğrenilebilecek bir sanattır. Üzerine binlerce kitap yazılmış ve usta - çırak ilişkisiyle günümüze kadar gelmiştir.

Bir diğer geleneksel el sanatı örneği ise kanaviçedir. Seyrek dokunmuş kanaviçe bezine renkli iplerle motifler işlenerek icra edilir. Genelde süsleme sanatı olarak kullanılan bu meziyeti kitaplardan kolayca öğrenebilirsiniz. Az maliyetli ve zahmetsizdir. Gelenekselin yanı sıra kültürel etkileşimle ülkemizde çokça sevilen el işi örnekleri de vardır. Tığ ile bebek örme bunlardan en yaygın olanıdır. Bu bebeklere amigurumi adı verilir. Örnekler çoğaltılabildiği gibi siz de kendinize ait el işi ürünleri ortaya koyabilir, özgün çalışmalar çıkarabilirsiniz.

El İşi veya Sanatı Nereden Öğrenilir?

Belediyelerce veya özel işletmelerce açılan kurslara dahil olarak el sanatlarını öğrenebilirsiniz. Eğer bütçeniz veya zamanınız yoksa satın alacağınız el sanatları ve el işleri kitaplarından da ilgi duyduğunuz konuları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. El sanatları kitapları çalışma defterlerinden örnek motif ve desenlerin yer aldığı, mobilya restorasyonundan farklı aksesuarların yapımının anlatıldığı kitaplara kadar geniş bir içeriğe sahiptir. Doğru kaynak, doğru malzeme, yeteri kadar zaman ve sabırla kendinize yepyeni bir meziyet kazandırabilirsiniz. 

El İşinden Para Kazanılır mı?

El işinden para kazanabilirsiniz ancak bunun için ortaya koyduğunuz ürünlerin özgün ve ilgi çekici olması gerekir. Bunun yanı sıra sürekli üretebileceğiniz, devamı gelen ürünler de ticaret yapmanızı kolaylaştırır. El işinden para kazanmak için bu işi daha önce yapmış, para kazanmış kişileri ve iş modellerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Akabinde ise üreteceğiniz ürüne karar vererek üretime geçmeden önce bir adet ürünü ne kadara mal ettiğinizi hesaplamalısınız. Aynı ürünün farklı renk ve modellerini üretip öncelikle yakın çevrenize satmaya çalışabilir, ürünlerle ilgili aldığınız geri bildirimlere göre bir sonraki seride güncellemeler yapabilirsiniz. Ürünlerinizin beğenildiğinden emin olduğunuz zaman ise ticaret yapacağınız pazarı seçmeniz gerekir. Maliyeti düşük olması sebebiyle ilk denemelerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Halihazırda var olan pazar alanlarını kullanarak işe girişebilir, daha iyi bir satış deneyimi için de profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Sanatları-El İşleri

1049 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 1049 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?