Outdoor malzemeler ya da diğer bir deyişle doğa sporu malzemeleri oldukça geniş ürün yelpazesine sahiptir. Hangi ürünün ne amaçla ve ne şekilde kullanıldığını bilmek önemli bir fark yaratır. Doğada ihtiyaç duyulabilecek her türlü araç gereç önceden temin edilerek doğa aktivitelerine çıkılmalıdır. Örneğin çadır, mat, uyku tulumu ve sırt çantası kamp için temel ekipmanlardır. Bunun yanı sıra, doğa aktivitelerinde sıklıkla başvurulan ekipmanlar fener, kamp ocağı, baton, perlon, termal kıyafet ve kar gözlüğü gibi outdoor ürünlerdir. Bu ürünlere doğadaki faaliyetleriniz esnasında her an ihtiyaç duyabileceğiniz için, mutlaka tedarikli olmanızda fayda vardır.

Sırt Çantası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sırt çantası satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk konu, üründe bel desteği bulunmasıdır. Bel desteği bulunan sırt çantaları uzun yolculuklarda bel ağrılarınızı önler ve ağırlığın vücudunuza dengeli biçimde yayılmasını sağlar. Ardından ürünün boyutlarına karar verilmesi gerekir. Burada da çıkılacak aktivitenin uzunluğu önemli bir kriterdir. Çantanın bol fermuarlı olması ve ortadan açılabilmesi önemli bir avantaj sağlar. En alttaki eşyayı almak için tüm çantayı boşaltmak zorunda kaldığınızda pek de hoşnut olmayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yanlarında veya üst kısmında mat, çadır bağlamak için perlonlarının bulunduğundan emin olmanızda fayda vardır. Ürün renginde fosforlu renkleri tercih etmeniz, karanlıkta yapılan aktiviteler esnasında yerinizi belli etmenizi sağlar. Son olarak ürünün su geçirmez özellikli kumaştan imal edilmiş olması önemli bir avantajdır. Çanta su geçirse bile yanında mutlaka su geçirmez kılıfı olmalıdır.

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku tulumu her kamp aktivitesinin ardından yıkanması gereken bir ürün değildir. Ürünün çok kirlendiğini hissettiğiniz zamanlarda, uzun aralıklarla yıkamanız tavsiye edilir. Uyku tulumunu yıkamanın en kolay yolu kuru temizleme seçeneğidir. Ancak kimi zaman bu işlem esnasında kullanılan kimyasalların uyku tulumunuza temas etmesini istemeyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda ürünü evinizde yıkayabilirsiniz. Uyku tulumu elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir ancak burada kullanılacak olan temizlik malzemeleri kritik öneme sahiptir. Bu işlem için genellikle uyku tulumları için özel olarak satılan temizleyici maddelerin kullanımı tavsiye edilir. Çamaşır makinesi seçiminde de mutlaka dikkatli olmak gerekir. Eğer uyku tulumunuzu çamaşır makinesinde yıkamaya karar verdiyseniz, makinenin önden yüklemeli, merdanesiz olduğundan emin olmalısınız. Üstten yüklemeli, merdaneli çamaşır makinelerinde yıkanan uyku tulumu zarar görebilir. Üründe hasar oluşmaması için nazikçe elde yıkanması tavsiye edilir. Uyku tulumunuzu yıkarken kullanacağınız suyun 30 derece civarında olması gerekir. Ardından ürünü çamaşır teline sererek veya yüksek bir konuma asarak kurutabilirsiniz. Çamaşır teli kullanılacaksa ürünün demirlere takılıp hasar görmemesi için özen göstermelisiniz.

Kamp Ocağı Nasıl Seçilir?

Kamp ocağı seçimi, yapılacak aktivitenin süresine ve irtifa düzeyine bağlı olarak değişir. Genel olarak tercih edilen LPG kamp ocağı tipidir. Bu ürünler bütan ve propan gazları ile çalışır ve kartuşlu olarak tasarlanır. Kolay ulaşılır olması ve uygun fiyatları nedeniyle tercih edilir. Vidalı olan kartuş modellerinde ocak başlığı kartuştan ayrılabildiği için ürünün çantaya yerleştirilmesi kolaydır. LPG kartuşlu kamp ocakları deniz seviyesine yakın bölgelerde tercih edilir. Benzinli kamp ocakları ise yüksek irtifadaki basınçtan etkilenmediği için dağcılık faaliyetlerinde bu türdeki kamp ocaklarının kullanımı önerilir. Kamp ocağını gideceğiniz aktivitenin uzunluğuna ve bölgenin rakımına göre seçmeniz gerekir. Bu seçeneklerin dışında alkolle çalışan kamp ocakları da bulunur ancak yaygın olarak tercih edilmez. Kamp ocaklarının çadırın dışında kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Çadırın yakınında kullanıldığında tehlike arz edebilir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Evolite

625 ürün var
  1. Ürün Çeşidi A-Z
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Cinsiyet
  5. Beden A-Z
  6. Renk
  7. Satıcı A-Z
  8. Kelime Filtresi
Başa dön