ARA
Loading interface...
Loading interface...
Remzi Kitabevi
Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu

Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu

Remzi Kitabevi
%25 indirim 26,00 TL 19,50 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/60001735/9935
Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu


Anne-baba olmak çocuklarımıza verebileceğimiz
en büyük armağandır...
Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne-babalardan da
beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik
bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten
gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan
sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri...
Geliştiren Anne-Baba olmak için kendimizi ve çocuğumuzu tanımamız,
beklentilerimizi, niyetimizi keşfetmemiz; değerlerimizi ve aile ilişkimizi
sağlıklı tutmamız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama
bakmak kendi elimizde…
Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde
bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarımıza verebileceğimiz en
büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar.
Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla
doya doya yaşayın.
–Doğan Cüceloğlu

Remzi Kitabevi tarafından yayımlanan 2016 tarihli Geliştiren Anne-Baba kitabı, Doğan Cüceloğlu klasikleri arasında yerini alıyor. Akıcı ve sade dili ile okuması ve anlaşılması oldukça kolay olan bu kitapla okuyucu kendinden ve kendi kültüründen gelen yansımaları görüyor.

Kendisi henüz on yaşında iken annesini kaybeden yazar, bir çocuğun hayatta sahip olabileceği en güzel hediyenin anne ve babanın varlığı olduğunu hatırlatıyor. Anne ve babanın varlığının çocuk için paha biçilmez öneminden ve değerinden bahseden yazar, geleceğin mimarları olan anne babaların yetiştirdikleri her sağlıklı çocukla toplumu ve yaşamı güzelleştirdiğini anlatıyor. Bu da birey olarak varlığına, duygu ve düşüncelerine, istek ve beklentilerine saygı duyulan çocuklarla mümkün olabiliyor.

Kitap sevgi ve saygı kadar demokratik bir aile ortamının da çocukların gelişimindeki önemine vurgu yapıyor. İnsanın hayatı boyunca bir kez çocuk olacağı, bu yılların geleceği etkileyeceği hatırlatılıyor. Kapağında yeşil ve mavinin huzurlu ortamında yalnız bir çocuk fotoğrafı yer alıyor. Bu fotoğraftaki çocuk patika yolda ilerlemek için anne ve babasını bekliyor. Her çocuğun hayatta ilerleyebilmesi için bir rehbere gereksinim duyduğu gerçeği Geliştiren Anne-Baba kitabı kapağında resmediliyor.

İletişim psikolojisi uzmanı olan Doğan Cüceloğlu, aslında bildiğimiz fakat bildiğimizin farkında olmadığımız gerçeklerle yüzleştiriyor. Sevmenin, sevdiğini ifade etmek kadar ve hatta onunla eş değerde olduğunu hatırlatıyor. Kaynak, mesaj ve alıcı arasında geçen sevgi iletişiminin anne babadan çocuğa nasıl aktarıldığı anlatılırken sevgi olarak düşünülen fakat içerisinde sevgi kırıntısı bile olmayan bir mesajın anlamsızlığına değiniliyor. Kitap verilen mesajın çocuk tarafından nasıl anlaşıldığının farkında olunması gerektiğini gösteriyor. Çocuk yetiştirmenin yöntemlerini sıralamak yerine nasıl daha iyi anne baba olunur konusunda düşünülmesini sağlıyor. Okurken düşündürüyor, düşündürürken de yeni keşifler gerçekleştiriyor.

Bilgi birikimini kitap, makale ve bilimsel seminerlerle paylaşan Doğan Cüceloğlu, her bir eyleminde mutlu çocuk yetiştirmeyi amaçlıyor. Mutlu çocukluk yılları, mutlu bir hayat felsefesi ile gelecek yılları güzel ve yaşanılır bir yaşama dönüştürmenin yollarını sunuyor. Yazarın, Geliştiren Anne-Baba kitabının yanında Başarıya Götüren Aile, İçimizdeki Biz, İçimizdeki Çocuk, İletişim Donanımları gibi iletişim ve aile temalı kitapları da bulunuyor. Yazar çocuk yetiştirebilmeleri ve kendi çocukluklarından getirdikleri geçmiş ve korkulu deneyimlerini yarına taşımamaları için anne babaların önce kendilerini tanımaları gerektiğini aktarıyor. Kendini tanıdıktan sonra çocuğu tanımanın sağlıklı aile ortamını sağlamak için oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Ne istediğini bilen, kendini tanıyan anne babaların çocuğunu, onun beklentilerini ve niyetini daha kolay anlayabileceğini gözler önüne seriyor. Kitaplarından içinden geldiği gibi doğal bir yaklaşımla insan insana sohbetler yapan tanınmış yazar Doğan Cüceloğlu sadeliği ve samimiyeti ile okuyucu ile bütünleşiyor. Bir çocuğun hayatını başarıya götüren etkenin aile olduğuna inandığı için kitapları aracılığı ile ebeveyn tutumlarının hayata etkisini aktarıyor.

Ebeveynler için başucu kitabı niteliğinde olan bu kitap hem anne ve babalara hem de henüz bu deneyimi tatmamış anne - baba adaylarına rol ve sorumluluklarında yol gösterici olma özelliği taşıyor. Kitapta okuyuculardan gelen ve benzer deneyimler yaşamış ebeveynlerin yorumlarına da yer veriliyor. Bu yorumlar okuyucularda "ben de bu duyguları yaşıyorum," düşüncesi uyandırıyor ve yalnız olmadıklarını hissettiriyor. Geçmişten gelen ve bir sonraki nesle aktarılacak olan yanlış ve zarar verici tutumları doğru ve yapıcı olan tutumlarla değiştirmek bugünün anne - babalarının asli görevleri arasında yer alıyor. Uzman psikolog ve iletişimci yazar Doğan Cüceloğlu bu kitabı ile sizin bu beklentinize cevap veriyor.Sayfa Sayısı 192
Yayın Tarihi 2016
Yazar Doğan Cüceloğlu
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000202JO
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Otuz Milyon Kelime - Dana Suskind
Bağırmayan Anneler - Hatice Kübra Tongar
Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu
Ağlamalar Ve Öfke Nöbetleri - Aletha J. Solter
%50
69,98 TL 34,99 TL
%24
30,00 TL 22,75 TL
%25
26,00 TL 19,50 TL
%35
38,00 TL 24,70 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(2142)
(631)
(612)
(49)
Basım Dili Türkçe Türkçe - Türkçe
Boyut Normal Boy Normal Boy - Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz - Ciltsiz
Sayfa Sayısı 304 176 192 200
Yayın Tarihi 2020 2017 2016 2019
Yazar Dana Suskind Hatice Kübra Tongar Doğan Cüceloğlu Aletha J. Solter
Başa dön