Çalışırken meydana gelebilecek kazalar ya da aksaklıklar özellikle konu göz olduğunda çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle potansiyel tehlike ve riskleri en aza indirmek için iş gözlüğü kullanmak gerekiyor. Çalışırken kullanacağınız iş gözlüğü modelini seçerken, iş alanınıza ve iş ortamında kullandığınız malzemelere uygun olan seçeneklere yönelmeniz önem taşıyor. Yapacağınız seçimlerde, standarda uygun üretilen iş gözlüklerini tercih etmeniz, problem yaşama ihtimalinizi en aza indiriyor. 

İş Gözlüğü Çeşitleri ve Faydaları

Çalışırken kullanılan göz ve yüz koruma ekipmanları, darbelere karşı ilgili bölgeyi korumak amacıyla üretiliyor. Bunun yanı sıra likit sıçramasına, tozlara, eriyik metallere, gaz ya da yüksek sıcaklıklara karşı koruma sağlıyor. Kullandığınız ekipmanlar; UV ışınları, iyonize radyasyon ya da elektrik arklarına karşı korunaklı olduğunuz anlamına da geliyor. Lazer ışınlarına karşı koruma sağlayan iş gözlüğü çeşitleri de bulunuyor. Aynı zamanda sürekli olarak bilgisayar ortamında çalışan ve gözlerinde hassasiyet yaratmak istemeyen kişiler için tasarlanmış ürünler de tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Göz koruma ekipmanları yani iş gözlükleri tehlikeler ve potansiyel riskler göz önünde bulundurularak sınıflandırılıyor. Bu yüzden yapılan işin niteliğine göre, doğru ekipmanı kullanmak önem teşkil ediyor. Göz ve yüz koruyucuları genel olarak dalgıç tipi kapalı gözlükler, X ışını gözlükleri, lazer ışını gözlükleri, radyasyon gözlükleri, UV ve infrared gözlükleri, yüz sperleri ve ark kaynağı maskeleri olarak birbirinden ayrışıyor. Gözü koruyan spesifik modellerin ise; iş güvenlikli, ergonomik, esnek, çapak, buğulanmaz, kaynak ve kişisel gözlükle kullanabilen iş gözlükleri olarak birbirinden farklı, her ihtiyaca yönelik çeşitleri bulunuyor.

Darbelere Dayanıklı İş Gözlüğü Modelleri

İş gözlüklerinin koruyucu lenslerinin ve çerçevelerinin; hafif, darbelere karşı dayanıklı, net görüntü veren ve uzun ömürlü kullanım sağlayan yapıda olması gerekiyor. İş gözlüklerinin büyük bir kısmı polikarbonat malzemeden üretiliyor. Kırılgan camlara göre az maliyetle, daha kolay üretilen bu malzeme sayesinde iş gözlükleri, 3 kat daha hafif oluyor ve darbe ihtimalinde 20 kat daha fazla koruma sağlıyor.

Çalışırken göze kaçabilecek çok küçük bir toz parçası dahi çok ciddi göz sorunlarına yol açabileceği için kullanılan iş gözlüklerinin mutlaka standardizasyonlara uygun şekilde üretilmesi gerekiyor. Gözlük lensinin de optik olarak nötr olacak şekilde EN 166 standardına uygun biçimde üretiminin yapılması önemli oluyor. Aynı zamanda iş gözlüklerinin mutlaka darbe dayanıklılığı testlerinden geçmesi, bu testlerde lensin kırılmamış ve çerçeveden çıkmamış olması gerekiyor. Likit sıçramasına, sıcaklığa, toza ve gaza karşı koruma sağlayan iş gözlüklerinin lensleri ise asetat ya da polikarbonat malzemeden üretiliyor. Özellikle UV ışınlarına, radyasyona ve kaynak ışınlarına karşı koruma sağlaması gereken iş gözlüklerinin lenslerinin standartlara uygun şekilde üretilmiş, filtre edici yapıda olmasının önemi büyük oluyor.

İş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışanların, gözlerini kaynak kıvılcımlarından, tozlardan, metal çapaklardan ya da buhar gibi rahatsız edici durumlardan koruyacak iş güvenliği gözlüklerini seçerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. İlk olarak iş gözlüklerinin mutlaka dayanıklı ve sağlam olması gerekiyor. Aynı zamanda yan korumalarının bulunmasının da önemi büyük oluyor. Sürekli olarak bilgisayar ekranına bakmak durumunda olan kişilerin göz yorgunluğu ve baş ağrısı gibi şikayetler yaşamaması için kullanacağı iş gözlüklerinin UV ışınlarına karşı %100, infrared ışınlarına karşı %90, mavi ışınlara karşı %96 oranında filtre edilen lenslerle üretilmiş olmasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu detaylara özen göstererek siz de ihtiyaçlarınıza uygun iş gözlüklerini kolayca bulabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İş Gözlüğü Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1501 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003349/60002016