Hukuk Dergileri

Hukuk, bir ülkenin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Tarafsız bir yargı erki, adil bir toplumun oluşmasında başlıca faktörler arasında yer alıyor. Zira adaletin sağlam temeller üzerine oturmuş olması, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyebiliyor. Bu alanda en fazla görev de hukukçulara düşüyor. Kendilerini hukuksal konularda geliştirmek isteyen yargı mensupları için belirli bir üst sınır bulunmuyor. Her geçen gün yeni mevzuatlar ve kanunlarla güncel yeni meseleler ortaya çıkabiliyor. Hukukçuların en fazla ihtiyaç duydukları konuların başında, emsal dava kararlarından haberdar olmak ya da adli konularla ilgili tartışmalı konuları incelemek olabiliyor. Bu konuda en önemli görevi hukuk dergileri üstlenebiliyor.

Hukuk Dergileri Hangi Konuları Ele Alıyor?

Hukuk Fakültesi öğrencileri, avukatlar, hâkimler ve akademisyenler tarafından takip edilen hukuk dergileri, alanında uzman kişiler tarafından kaleme alınan makaleleri içeriyor. Yüksek yargı kararlarına yer veren hukuk dergileri, hukuki konularda avukatlara ve yargıçlara yeni ufuklar açarken, adaletli bir karar mekanizmasının işlemesinde de etkili olabiliyor. Medeni hukukun alanına giren konular, ceza muhakemesi kanunları ya da emsal ceza davaları gibi yargısal konular hakkında fikir birliğine ulaşmak bu alanda görev yapan hukukçuların en önem verdikleri konular oluyor.

Hukuk Dergileri Tartışmalı Konulara Değinir mi?

Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi gibi yüksek yargı otoritelerinin verdiği kararlarla ilgili görüşlere yer veren dergilerde, öteden beri gelen adli uygulamalara yönelik eleştiriler ya da tespitler de yer alabiliyor. Güncel konular arasında yer alan tartışmalı alanlara örnek olarak kök hücre kavramının hukuksal bakımdan değerlendirilmesi ya da Anayasa maddelerinde yapılan değişikliklerle ilgili görüşler akademisyenler tarafından kaleme alınan makalelerde detaylı şekilde incelenebiliyor. Kriminolojik olarak yeni geliştirilen yöntemlerin uygulamada neden olduğu sorunlar ya da tıbbi alanda ulaşılan yeni teknolojilerin hukuksal olarak yansımalarını irdeleyen konular aylık olarak yayınlanan bu dergilere konu olabiliyor.

Hukuk Dergilerinde Yalnızca İç Hukuk Uygulamaları mı Yer Alıyor?

Hukuk dergileri yalnızca iç hukuk mercileri ile ilgili uygulamalara değil, yabancı ülkelerin hukuksal alanlarına giren konuları da ele alabiliyor. Ülkeler arası organizasyonları oluşturan üye ülkelerin birbirleriyle ilgili hukuki işlerine odaklanan inceleme yazıları özellikle ülkeler arası çalışan akademisyen ve topluluk temsilcilerinin ilgisini çekerken, bu alandaki güncel konuları takip etmek meslekleriyle ilgili konularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabiliyor.

Birleşmiş Milletlerin kadın konusunda yaklaşımları, çocuk hakları ya da mülteciler gibi konulara yaklaşımlarını ele alan dergiler güncel sorunlar üzerinden bazı özel dosyaları masaya yatırabiliyor. Avrupa Birliği alanında hukuksal konuların başında uyuşturucuyla mücadele ve insan hakları konusundaki ihlaller başı çekiyor. Kıbrıs konusunda tarafların kaydettikleri süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar bazen gelinen nokta ile ilgili yargı kararlarını inceleyen raporlar da sunabiliyor.

Hukuk Dergileri Kaç Günde Bir Çıkıyor?

Hukuk biliminde temel anlayış, fikir birliğine ulaşılan konularda tartışmaya neden olmayacak şekilde uzlaşma sağlanması önem taşıyor. Bu nedenle kısa vadede yayınlanan dergilerin güncel olarak takip edilmesi gerekebiliyor. Bu nedenle bazı üniversiteler bünyesinde yayınlanan dergiler aylık olarak ya da 15 günde bir okuyucuları ile buluşurken, internet ortamında dijital olarak haftada bir okuyucularına sunulan dergiler de bulunabiliyor. Bazı hukuk dergileri ise yılda 6 kez ya da 4 kez de okuyucuları ile buluşabiliyor. Hukuk dergilerini takip etmek için abonelik sistemi gerekmediği gibi, bazı dergilere ulaşmak için üniversite bünyesinde görev yapmak ya da öğrenci olmak zorunluluğu da bulunmuyor. İnternet ortamından satın alınabilen dergilere Hepsiburada.com’un Hukuk Dergileri kategorisinden ulaşılabiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hukuk Dergileri

11 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
DSACategoryId/60001501/2147483645/10004/15023521