Kaynak işlemi; metal veya termo plastik malzemelerin ısı kullanarak birbiriyle birleştirilmesi amacıyla yapılan bir imalat işlemidir. Eski zamanlarda demirci olarak tanımlanan meslek erbabı insanların ateşte ısıttıkları metalleri döverek yapıştırmalarıyla yapılan kaynak işi, 19. yüzyıldan itibaren, teknolojik gelişmelere paralel olarak kullanımı giderek kolaylaşan kaynak makineleriyle yapılır oldu. Kaynak makinesi, kaynak yapmak için gerekli donanıma sahip bir makinedir ve yapılacak işe göre farklı tipleri bulunur. Hepsiburada'da bulabileceğiniz çok çeşitli markalara ait inverter kaynak makinesi tipi; hem doğru akımla kullanılan hem de taşınabilir olma özelliğine sahip, son teknoloji kaynak makinelerini tanımlar. 

Kaynak Makinesi Tipleri

Kaynak makineleri, kullandıkları elektrik akımı türüne göre iki tiptir: Doğru akım kaynak makinesi ve alternatif akım kaynak makinesi. Birincisi, kendi donanımında bulunan yapılar sayesinde elektrik şebekesinden aldığı alternatif akımı doğru akıma dönüştürerek kullanır. İkincisi ise, şebekeden aldığı alternatif akımı direkt kullanır. Bu tip makinelere, transformatör kaynak makinesi de denir. Transformatör kaynak makineleri, genellikle, daha büyük ebatlı kaynak gerektiren işlerde tercih edilir ve açık havada kullanımı önerilir.

Doğru akım kaynak makineleri ise, düşük akım şiddetlerinde daha iyi çalışmayı sağladığı için, ince kesitli parçalarda daha düzgün sonuç verir. Tavan ve dik kaynağı işlerini yapmak için daha uygundur. Bütün elektrot tipleriyle kullanılabilir. Doğru akımda arkı tutuşturmak ve kısa ark boyuyla sürekli çalışmak mümkündür. Ayrıca ark oluşumu sırasındaki sıçramalar daha azdır. Doğru akımla çalışan kaynak makineleri; kaynak jeneratörü, kaynak redresörü ve inverter kaynak makinesidir. Aralarında kullanım pratikliği bakımından en çok tercih edileni, inverter tipte olandır.

İnverter Kaynak Makinesi

Doğru ve düşük akımla çalışan inverter kaynak makinesi, portatif olduğu için çalışılması zor olan alanlarda kolay ve rahat kullanım sağlar. Daha tasarruflu güç kullanımına sahiptir; normal bir ev elektriği şebekesinden gelen elektrikle çalışabilir. Böylece endüstriyel bir jeneratör kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır ve enerji maliyetinden tasarruf sağlar. Daha hızlı ve daha temiz çalışmayı mümkün kılar. Bu tip kaynak makinelerinde gücü ayarlama olanağınız olduğu için yapacağınız işe özel ayarlama yapabilirsiniz. İnverter kaynak makineleri, kaynak teknolojisinin gelişiminde bir kilometre taşıdır ve kaynak yapma işini oldukça pratik ve kolay hale getirir.

Küçük, kompakt bir makine olan inverter kaynak makinesi; taşınabilir olması ve atölyenizde fazla yer kaplamaması bakımlarından oldukça avantajlıdır. Ekonomik anlamda da kazanımları vardır; satın alırken uygun fiyat, kullanırken tasarruf ve taşırken çok daha az maliyet sağlayan bir kaynak makinesi türüdür. Hepsiburada'da çeşitli markalar ve uygun fiyatlarla yer alan inverter kaynak makinelerinin çok çeşitli kullanım alanları vardır; fabrikalarda, inşaat sektöründe, otomotiv sektöründe, mobilyacılıkta, küçük atölyelerde çok yönlü olarak kullanılabilir.

İnverter Kaynak Makinesi ile Kendin - Yap

Özellikle, son yıllarda, çok yönlü ve kullanışlı hale getirilen inverter kaynak makineleri, çok çeşitli alanlarda pratik kaynak yapma olanağı sunar; inverter kaynak makinesi, kendin-yap ve hobi işleri için oldukça uygundur. Pratik ve temiz çalışma ortamı sağlar; kompakt bir boyuta ve ağırlığa sahiptir; açık havada kullanılabilir ve kaynak akımı istenen kaynak akımına ayarlanabilir. Normal bir ev prizine takılarak kullanılabilecek tipte inverter kaynak makinesi, ince işler yapmaya uygun bir yapıdadır. Ancak yine de, kullanacak kişinin kaynak yapma konusunda eğitim almış olması önemlidir.

Çok yönlü ve temiz çalışma sağlayan inverter kaynak makinelerini kullanmayı öğrenmek, son derece kolaydır. Kısa süreli bir eğitim, yeterli olacaktır. Evde ya da küçük bir atölyede kaynak yapan kişiler için, el altında yedek gaz koruma tüpleri bulundurmak önemlidir; ihtiyaç anında kolay ulaşmayı sağlar. Kaynak işlemi sırasında koruyucu eldiven ve gözlük gibi aparatlar, mutlaka kullanılmalıdır. Etrafa kıvılcım sıçramasına karşı da önlem alınmalıdır. Çalışılacak ortamda basınçlı ve ateşli cihazlar kullanımına karşı yasal sınırlamalar olup olmadığına da dikkat etmek gereklidir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İnverter Kaynak

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 445 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003124/13003125