AMD Ryzen 5 İşlemci Fiyatları

İşlemci, gerek bilgisayar modellerinde gerekse telefon modellerinde cihazların beyni olarak işlev görmektedir. Özellikle bilgisayar modelleri gerek iş hayatında gerekse oyun oynayarak eğlenceli vakitler geçirmek için kullanılan ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır. Bilgisayar modellerinin bazı durumlarda işlemci özellikleri yetersiz kalmaktadır. Böyle durumlarda işlemci değişikliği gerçekleştirerek hızlı ve yüksek performanslı bilgisayar modellerine sahip olabilirsiniz. Kaliteli ve yüksek performanslı bir işlemci tercih etmek istiyorsanız Ryzen i5 işlemci modelini tercih edebilirsiniz. Ryzen i5 işlemci modelini tercih etmek isteyen bireyler tarafından AMD Ryzen 5 İşlemci fiyatları çok fazla merak edilmekte ve araştırılmaktadır. İşlemci fiyatları oldukça uygun seviyelerdedir. Bütçenize uygun işlemci modelini tercih ederek bilgisayar performansını yükseltebilirsiniz. 

AMD Ryzen 5 İşlemci Modelleri 

Bilgisayar modellerinde işlemciler oldukça önemlidir. Bilgisayar modellerinin adeta beyni niteliğinde olan işlemci modelleri performans bakımından güç sağlamaktadır. Özellikle iş hayatında kullanabilmek için tercih edilen bilgisayar modelleri ile oyun oynamak için tercih edilen dizüstü bilgisayar modellerinde işlemci gücünün yüksek olması performansı da etkilemektedir. Yeni nesil 5 işlemci modellerinin 3 farklı modeli bulunmaktadır. Ancak r5 işlemci satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Cihaz üzerindeki ibaresi olmayan standart AMD Ryzen modelleri bulunmaktadır. G ibaresi olmayan modeller üzerinde ekran kartı bulunmamaktadır. Bundan dolayı G ibaresi olmayan bir model tercih edildiği takdirde ekstra olarak ekran kartı da tercih edilmelidir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte yepyeni bir tasarıma sahip olan AMD Ryzen işlemcileri içerisinde ekran kartı özelliği de bulunmaktadır. AMD Ryzen 3 5.300G modeli Çpu özelliklerine sahiptir. 4 çekirdekli bir tasarım ile geliştirilen işlemci modelinde 4.0 frekans hızı bulunmaktadır. Aynı zamanda 6 adet Vega 6 grafik çekirdeği de bulunmaktadır. Bu model genellikle hazır bilgisayar modelleri sisteminde kullanılan en temel işlemci modelleri arasında yer almaktadır. Grafik gücü fazla olan bu model ile oyunlarda da performans sağlayabilirsiniz. Bir diğer AMD Ryzen işlemci modeli ise AMD Ryzen 5600G modelidir. 6 6 çekirdek ve 12 iş parçacığı ile geliştirilmiş modelin frekans hızı yaklaşık olarak 3.9 saat hızındadır. Aynı zamanda grafik mimarisi Vega 7 olarak tasarlanmıştır. Güç tüketimi yaklaşık olarak 65 volt olarak geliştirilmiştir. Ryzen 5 5.600x modeli de Ryzen 5 5.600 G modeli ile benzerlik göstermektedir. Ancak Ryzen 5 5.600x modelinde Ayrıca bir ekran kartı da gereklidir. Temel frekans hızı 3.7 olarak tasarlanan modelin grafik mimarisi Vega 8 olarak geliştirilmiştir. Özellikle bilgisayar modelinizde çok fazla oyun oynayarak zaman geçirmek istiyorsanız en yüksek işlemci olan AMD Ryzen 5 5.700 G modelini tercih edebilirsiniz. Temel frekans hızı 3. 8 olan modelin bost modunda saat hızı yaklaşık olarak 4.6 olarak tasarlanmıştır. Ayrıca grafik çekirdeği Vega 8 olarak geliştirilmiştir. Önbellek 16 megabayt olarak geliştirilirken güç tüketimi yaklaşık olarak 65 volt olarak tasarlanmıştır. Bilgisayar modelinize ve ihtiyacınıza en uygun işlemci modellerini tercih ederek bilgisayar modelinizin performansını arttırıp işlemlerinizin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Bilgisayar modelleri için bazı önemli parçalar bulunmaktadır. Önemli parçalar arasında ise işlemciler ilk sırada yer almaktadır. İşlemci modelleri olmadan gerekli laptoplar gerekse notebooklar aktif bir şekilde çalışma sağlamamaktadır. Bundan dolayı bilgisayar modelinizin yüksek performanslı bir şekilde hizmet sağlayabilmesi için işlemci parçasının önemi son derece büyüktür. Ancak bazı durumlarda işlemci parçası yetersiz kaldığında değiştirilebilir ve yenilenebilir bir özelliği de bulunmaktadır. Bundan dolayı bilgisayar performansınızı daha fazla arttırmak için işlemci tercih ederken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlarda bulunmaktadır. İşlemci seçimi yaparken dikkat edilmesi önem arz eden en önemli hususlardan biri ise ekran kartının bulunup bulunmadığıdır. Birçok işlemci modelinde ekran kartı bulunmadığından dolayı ekstra olarak alınması gerekmektedir. Ancak ekran kartı uyumlu bir işlemci tercih etmeniz daha çok avantajlı olacaktır. Aynı zamanda işlemci satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör ise soket yapısıdır. Tercih ettiğiniz işlemcinin soket yapısına uygun olup olmaması kullanışlı olması açısından oldukça önemlidir. İşlemci modeli satın alırken dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus ise Yonga setine uygun olmasıdır. İşlemci modelinize tercih ettikten sonra anakart modelinin hangi yonga seti ile uyumlu olduğuna özen göstermelisiniz. Aynı zamanda işlemci alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ise işlemci çekirdek sayısıdır. İşlemci çekirdek sayısı direkt olarak cihazınızın performansını etkilemektedir. Çeşitli pek çok çekirdek sayısı bulunduğundan dolayı kullanım amacınıza uygun bir çekirdek sayısı tercih etmelisiniz. Film izlemek, internete girmek veya müzik dinlemek için işlemci modeli tercih etmek istiyorsanız 2 çekirdek yeterlidir. Ancak gerek iş hayatında gerekse oyun oynayarak keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız 4 veya daha fazla çekirdekli işlemci tercih etmelisiniz. Aynı zamanda işlemci tercih ederken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar arasında tercih ettiğiniz işlemcinin kalitesi de son derece önemlidir. Kaliteli ve garanti sertifikası bulunan Bir işlemci modeli tercih etmeniz avantajlı olacaktır. Uzun ömürlü Bir işlemci modeline sahip olmak istiyorsanız kaliteli olmasına da özen göstermelisiniz. Aynı zamanda Garanti sertifikasının bulunması da avantajlı olacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalındığında Garanti hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

İşlemci Ne İşe Yarar? 

Günümüzde bilgisayar kullanımı bir hayli fazladır. Gerek müzik dinleyerek, film izleyerek veya oyun oynayarak eğlenceli vakitler geçirmek için gerekse iş hayatında ve okul hayatında birer ihtiyaç haline geldiği için bilgisayar modelleri çok fazla kullanılmaktadır. Ancak her bilgisayar modeli her işlevi gerçekleştirmek için yeterli olmamaktadır. Ancak ihtiyacınıza uygun bir bilgisayar modeli tasarlayabilmek için işlemci modellerini de değiştirebilirsiniz. İşlemci modelleri bilgisayarın aktif bir şekilde hizmet sağlaması için oldukça önemlidir. İşlemci talimat alarak kodu çözmekte ve yürütme aşamasına göre işlem sağlamaktadır. İşlemci, bilgisayar modelinin kalbi ve beyni niteliğini taşımaktadır. Özellikle bilgisayar modellerinde en önemli ve en gerekli parçalar arasında işlemci ilk sırada yer almaktadır. Bilgisayar modelinin üzerinde işlem yaparken işlem hızını da belirlemektedir. Bundan dolayı bilgisayar modeliniz üzerinde işlem sağlarken düşük hız ve performanslı ise işlemci modelinizi değiştirebilirsiniz. 

İşlemcideki Çekirdek Sayısının Önemi Nedir? 

İşlemci satın almak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususlardan birisi işlemci çekirdek sayısı olmalıdır. İşlemci çekirdek sayısı ne kadar yüksek olursa cihazınızın performansı da o kadar yüksek olacaktır. 

AMD Ryzen 5 İşlemci Oyun Performansı Nasıl? 

Amd Ryzen 5 işlemci modelini tercih etmek isteyen bireyler tarafından oyun performansının nasıl olduğu çok fazla araştırılmaktadır. İşlemci modeli ile yüksek çekirdek sayılı bir model tercih ederek oyun performanslarını kaliteli bir hale getirerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

AMD Ryzen 5 işlemci Garanti Süresi Ne Kadar? 

Amd Ryzen 5 işlemci modeli her ne kadar kaliteli bir ürün olsa da garanti kapsamı içerisinde yer alan ürünler içerisinde bulunmaktadır. Bundan dolayı AMD Ryzen 5 işlemci modeline sahip olmak isteyen bireyler tarafından garanti süresi merak edilmektedir. İşlemci modeli 2 yıl boyunca garantilidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ryzen 5 İşlemci Fiyatları

116 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Soket Yapısı
Toplam 36 / 116 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Boost Çekirdek Saat HızıBoost çekirdek saat hızı, bilgisayarda performansı belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Etkin bir bilgisayar kullanımı adına yeni bir cihaz alırken öncelikle çekirdek hızına bakmak gerekir. Çekirdek hızı göstergesi ekran kartı işlemcisinin ne kadar veri işleyebildiğini Hertz birimiyle gösterir. GHz ise bir işlemcinin 1 saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını ifade eder. 1 GHz hızına sahip ilk işlemci modelleri 2000 yılında üretilse de günümüzde kullanılan işlemciler artık çok daha güçlüdür. Ekran kartındaki diğer önemli hız çeşidi ise bellek hızıdır. Ekran kartı seçerken hem çekirdek hem de bellek hızına mutlaka bakılmalıdır. Boost çekirdek saat hızı yüksek bir merkez işlemci ünitesi, düşük saat hızlı bir işlemciden çok daha iyi performans gösterdiği gibi çok daha fazla işlemi bir arada gerçekleştirebilme özelliğine de sahiptir. Örneğin; 2.3 ve 2.5 GHz hızlarına sahip iki farklı işlemciye bakıldığında, mimari teknolojinin aynı olması durumunda yüksek GHz değerine sahip cihazın diğerine kıyasla daha çok işlevi yerine getirebildiği ve daha hızlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.  Bilgisayarlarda performansı ve hızı artırmak adına çekirdek saat hızını yükseltme yoluna gidilebilir. Bu amaçla donanımsal bir değişiklik yapılabileceği gibi ufak geliştirmeler de yapılabilir. Donanımsal olarak boost çekirdek saat hızı daha yüksek bir işlemci satın alma yolu tercih edilebilir. İşlemcinin değiştirilmesi hızın da artmasını sağlar. Çekirdek saat hızı amatör şekilde de artırılabilir. Bunun için Windows içerisinde basit bir manuel ayar yapmak yeterlidir. Normalde bilgisayarlarda varsayılan mod güç tasarrufu modudur. Bu da işlemcinin daha yavaş çalışmasına neden olur. Varsayılan güç tüketim ayarı yüksek performans olarak değiştirildiğinde performans artar. Bu değişiklik saat hızı ayarını artırmasa bile işlemcinin daha hızlı ve aktif çalışmasını sağlayacaktır.
Detaylar
Overclock (OC)Overclock Türkçe’de hız aşırtma anlamına gelir. Teknoloji meraklıları bu yöntem ile bilgisayarlarına yeni parçalar almak yerine mevcut sistemlerini daha performanslı ve hızlı çalıştırmak istemektedirler. Bilgisayar dünyasındaki Overclock terimi ise işlemciyi, bellek veya ekran kartlarını normal saat frekansının daha üstünde bir değerde çalışmaya zorlamak anlamına gelir. Overclock, pahalı donanımınıza zarar verme ihtimalinizden dolayı çok dikkatli yapılması gereken riskli bir işlemdir. Tüm sorumluluk Overclock işlemini yapana aittir. İşlemcilerin FSB (Frontside Bus) değerleri katsayı ile çarpıldığında çalışma hızları MHZ cinsinden bulunabilir. Örneğin; değerler FSB 200 × 15 şeklinde ise bu işlemci 3000 MHZ frekansında çalışıyor demektir. Overclock işlemi için FSB değeri veya yandaki katsayı değeri artırılır. Bazı işlemci markaları için katsayı değerleri değiştirilemediği için FSB değerleri ile oynamak tek seçenek olarak karşınıza çıkabilir. Her iki değer ile de oynanabiliyor ise çok daha esnek Overclock işlemine imkân doğmuş olur. Farklı marka ve model işlemcilerin farklı Overclock performansları gösterebileceği de unutulmamalıdır. Overclock için ana kartın ve işlemcinin bu işleme uygun özelliklere sahip olması gerekir. Ayrıca stabil ve maksimum hız aşımı için bilgisayar belleğinin de kaliteli ve düşük gecikmeli olması gerekir. Ayrıca Overclock işlemi sonrasında daha çok enerji tüketimi yapılacağı için güçlü bir güç kaynağı ve iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulur. Tüm bu uygunluklar tespit edildikten sonra bilgisayarın BIOS temel ayarlar menüsünden Overclock işlemi yapılır. BIOS menüsünde FSB, varsayılan olarak görülen işlemci bellek oranı gibi bazı değerler değiştirilir. Overclock işleminin en büyük avantajı bilgisayar sisteminin varsayılan hızından daha yüksek hızlara ulaşılabiliyor olmasıdır. Dezavantajı ise olası ters bir durumda bilgisayar geri dönülmesi imkânsız zararlara maruz kalabilir.
Detaylar
Çekirdek Saat Hızıİşlemcilerin hız ve performansını ölçmek ve tanımlamak için kullanılan saat frekansı birimine verilen isim, Gigahertz'in kısaltması olan GHz terimidir. İşlemcinin herhangi bir işlemi yerine getirmek üzere 1 saniye süre içerisinde yapabileceği maksimum işlem sayısını tanımlar ve kullanıcılar tarafından saat hızı veya saat oranı olarak bilinir. Bir veriyi başka bir kayıt altına taşımak, matematiksel işlem yapmak gibi farklı komutlara ne kadar sürede ve ne kadar hızla cevap verebileceğini hesaplayabilmek için işlemcinin yaptığı her bir tekil işlem 1 hertz olarak kabul edilir. 3 GHz çekirdek saat hızına sahip bir işlemci ile çalıştığınızda, 30.000.000.000 hertz gücünde bir veri işleme kapasitesine sahipsiniz demektir. 1 hertz bir tekil işleme karşılık geldiğinden 1 saniyede 30 milyar işlem yapabilecek güce sahip bir işlemci ile çalıştığınız anlamına gelir. Bu kapasite işlemcinin sadece bir çekirdeği için geçerlidir. Günümüzün modern teknolojileri ile üretilmiş yeni nesil işlemciler 4 veya 8 çekirdekli işlemci versiyonlarını da tüketicilerin kullanımına sunmuştur. Bu durumda çekirdek saat hızı rakamınızı sahip olduğunuz çekirdek sayısı ile çarparak toplam çekirdek saat hızı kapasitenizi hesaplayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte yer alan ve saniyede 30 milyar işlem kapasitesine sahip 3 GHz hızında çalışan işlemci, eğer 4 çekirdekli bir versiyon ise toplam kapasitesi saniyede 120 milyar işleme kadar çıkacaktır. İşlemciniz çekirdek saat hızını yükseltmenin ilk adımı daha hızlı bir işlemci satın almaktır. Bunu yapmadan önce anakartınızın kullanma kılavuzunu inceleyip desteklediği saat hızlarını ve işlemci marka ve modellerini kontrol etmelisiniz. Bir diğer yol ise yazılım yolu ile işlemci saat hızı aşırtma olarak tabir edilen overclock işlemidir. Bu işlem bilgi ve tecrübe gerektirir ve sisteminize geri dönülemez hasarlar vermenize sebep olabilir.
Detaylar
ChipsetChipset terimi Türkçe’de yonga seti anlamına gelmektedir. Chipset ilk olarak 1984 – 1986 yılları arasında Chips and Technologies (C&T) şirketi tarafından üretilmiş ve günümüzde de aktif şekilde geliştirilmeye devam edilmektedir. Üretici firmalar yalnızca kendi işlemcilerine uygun yonga seti üretmektedirler. Yonga seti bilgisayarın ana kartı üzerinde bulunur ve ana kartın beyni olarak nitelendirilir. Entegre elektronik elemanlardan ve devrelerden oluşan Chipset, donanımlar arasında gerçekleşen veri akışını denetler. Yonga seti, bilgisayarın performansını direkt olarak etkileyen birkaç bileşenden biridir. Ayrıca bir bilgisayar için oldukça büyük bir öneme sahip olan yonga seti, sistemde kullanılacak olan bellek ve işlemci türünü de belirler. Tozlanma etkisiyle daha yavaş çalışan fanlar soğutma sistemini olumsuz etkileyebilir. Etkin soğutmadan uzaklaşan bilgisayarlar aşırı ısınmaya başlar ve ardından Chipset üzerinde bulunan ısı ileten macun da özelliğini yitirir. Böylece performansta düşüş ve sonra yonga setinde şişme, çatlama ya da yanma meydana gelebilir. Dolayısıyla Chipset birimin etkili çalışabilmesi adına bilgisayarların temiz tutulması önemlidir. Bilgisayarın ana kartı üzerinde yerleşik halde gelen bir Chipset'te kuzey köprüsü (North Bridge) ve güney köprüsü (South Bridge) denilen iki adet yönetici yonga bulunur. Bu yongalar gelişen teknoloji sayesinde tek bir Chipset üzerinde bulunabilmektedir. Kuzey ve güney yongasının yönettiği birimler üretici markalara göre değişkenlik gösteriyor olsa da genel itibarıyla görevleri bellidir. Kuzey köprüsü genelde CPU, RAM, bilgisayarın ekran kartının takıldığı AGP portu (Accelerated Graphics Port) ve PCI ekspres veri yolları arasındaki veri aktarımı ile ilgilenir. Kuzey köprüsünün işlevler açısından işlemci, RAM ve AGP slotlarına yakın olması gerekir. Böylece veri yolları kısalmış ve performans artmış olur. Güney köprüsü ise genelde Ethernet, ses, USB gibi kartların sisteme ilave edilmesi için kullanılan PCI veri yolundan, BIOS menüsünden, flash bellek, mouse, klavye, kamera gibi çevre birimleri için kullanılan USB portundan, e-sata, VGA, ses ve ağ kartı gibi dahili entegre özelliklerinden sorumludur.
Detaylar
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
AMDAçılımı "Advanced Micro Devices" olan AMD, Amerika merkezli bir mikro çip üreticisidir. 1969 yılında Kaliforniya'da kurulan şirket, bilgisayarlar üzerine geliştirdiği pek çok teknoloji ile bugün dünyanın en büyük donanım üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. AMD'nin geliştirdiği mevcut ürün grubu arasında merkezi işlem birimi (CPU), grafik işleme ünitesi (GPU), anakart yonga setleri ve bunları uyumlu şekilde çalıştıran yazılımlar yer almaktadır. AMD'nin yönetim kurulu başkanı ve CEO görevlerini Dr. Lisa Su yürütmektedir. İlk dönemlerinde yalnızca yarı iletken ve mikro işlemci üretimine yoğunlaşan AMD, ürünlerini uzun bir süre tersine mühendislik yöntemi ile geliştirmiştir. Genel olarak Intel platformları üzerine işlemciler üreten şirket, 1995 yılından itibaren itibaren AR-GE yatırımlarını artırmış ve kısa süre içerisinde kendi işlemci platformunu oluşturmuştur. Kısa zamanda ikinci büyük işlemci üreticisi haline gelen AMD, grafik alanında çalışan yarı iletken firması ATI'yi 2006 yılında satın alarak GPU pazarına adım atmıştır. AMD'nin mikro işlemci alanında geliştirdiği en önemli ürün, APU adı verilen işlemci serisidir. Açılımı "Hızlandırılmış İşlem Birimi" olan APU, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işleme ünitesini (GPU) tek üründe birleştirmektedir. İşlemcinin ve ekran kartının aynı ürün altında sunulduğu APU, benzersiz yapısıyla sektörde yeni bir devrin başlangıcını gerçekleştirmiştir. Bu teknoloji markanın Athlon ve Ryzen serisi işlemcilerinin bir bölümünde kullanılmaktadır. AMD'nin en büyük ikinci ürün grubu ise kendi grafik işleme ünitesi üzerine geliştirdiği ekran kartı modelleridir. 2010 yılında satın aldığı ATI şirketini bünyesine katan AMD, Radeon alt markasıyla ekran kartı üretmeye başlamıştır. Radeon 200, Radeon 300, Radeon 400, Radeon 500, Radeon Vega serisi GPU'ları tasarlayıp üreten AMD, tıpkı işlemciler gibi bu pazarda da kısa süre içerisinde ilk iki üretici arasına girmiştir.
Detaylar
İşlemci HızıBilgisayarınızın en önemli parçası işlemci, yapacağınız işlemleri doğrudan etkiler. Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. Bazı durumlarda işlemcinin performansını belirleyen etken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. İşlemci hızı bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda ya da akıllı televizyonlarınızda yapacağınız büyük ve küçük her işlemin hızı ile ilgilidir. İşlemci hızını gösteren birim Gigahertz, kısaca GHz ile gösterilir. İşlemcilerin hızlarının ve kapasitelerinin anlaşılabilmesi için kullanılan bir saat frekans birimi olan GHz, kullanıcılar tarafından Clock Speed ve Clock Rate olarak da adlandırılır. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. İşlemcinin yaptığı her bir hesaplama 1 Hertz olarak değerlendirilir. İşlemci hızı tercih edeceğiniz cihazın çekirdek sayısı ile de doğru orantılıdır. Yani, dört çekirdekli işlemciye sahip bilgisayarların işlemci hızı çekirdek sayısı ile çarpılarak saniyede gerçekleştirilen işlem kapasitesi elde edilir. Yüksek işlemci hızına sahip bilgisayarları almanız yapacağınız işlemlerin de hızını artırır ve daha fazla işlem yaptırarak size zamandan kazandırır. Bilgisayarınızın hızı yaptığınız işlemler için yeterli değilse, GHz'ni yükseltebilirsiniz. GHz'i donanımsal ve yazılımsal olarak yükseltme şansınız vardır. Donanımsal açıdan; bilgisayarınızın ana kartı ve diğer bileşenleri ile uyumlu bir işlemci kartı satın alarak işlemcinizi değiştirebilirsiniz. Yazılımsal olarak ise; bilgisayarınızdaki Overclock çalışmalarını gerçekleştirerek işlemcilerden yüksek verim alabilirsiniz. Overclock çalışmalarının bilgisayara konusunda profesyonel kişiler tarafından yapılması cihazınız için son derece önemlidir. Bir diğer yöntem bilgisayarınızın güç tüketim ayarı ile ilgilidir. Güç tüketim ayarını 'Yüksek Performans' seçeneğine almak, GHz hızınızı artırmasa bile yapacağınız işlemler için işlemcinin daha aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kısacası, işlemci hızı herhangi bir cihaz satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk faktörlerden biridir.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar